16. prosince 2008 11:58 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jeden den v Dublinu

Jedna z hospůdek v Temple Baru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z hospůdek v Temple Baru. | foto: Lucie BartošováLidové noviny

Pokud jste abstinenti a nemáte rádi déšť, raději jeďte jinam. Ale pokud vám nějaká ta kapka nevadí a libujete si v tmavém pivu a útulných pubech, je pro vás Dublin to pravé. Ostatně guinness i irská whiskey chutnají nejlíp, právě když venku vládne ten největší nečas.

1 Kam za irskou muzikou

Irskou muziku můžete v pubech v centru zažít skoro denně. I placení hudebníci jsou tu skvělí, takže se nemusíte bát, že půjde o nějakou show pro turisty. Pokud ale chcete zažít opravdu autentickou zábavu, zajděte do Cobblestonu (77 North King Street). U baru je vyhrazené místo, kde se denně střídají partičky sehraných muzikantů. Umíte-li hrát na housle, nezapomeňte si je vzít s sebou!

Pokud toužíte po něčem cool, je tu Lillie’s Bordello (ve slepé uličce odbočující z Grafton Street). Nenechte se zmást názvem: jde o vyhlášený noční hudební klub, který vlastní U2 a na koncerty a na drink sem chodí hvězdy showbyznysu i politici. JJ’s Club (12 Aungier Street) nabízí zase prvotřídní jazz a blues.

2 Od Keltů k počátkům moderní literatury

Zatímco za klenotem staré irské literatury, Knihou z Kellsu (vznik kolem r. 800), musíte do knihovny na kampusu Trinity College (v centru), klenot moderní literatury, James Joyce, vás bude městem pronásledovat sám.

Každý druhý pub se totiž chlubí tím, že právě tady slavný spisovatel rád poseděl. Literární nadšenci pak jistě nevynechají návštěvu jeho muzea v městečku Sandycove, kde začíná slavný román Odysseus. Jezdí tam pozemní metro DART. Hezčí je to ale na druhou stranu podél pobřeží, v půvabném Howthu. Najdete tam větrem ošlehané ruiny starého kláštera a můžete se projít po vysokých zelených útesech nad mořem. A až vám vyhládne, zajděte do De Old Abbey Tavern, kde mají nejlepší fish & chips, co znám.

3 Za nejslavnějším dandym

Podél jižní hranice univerzitního kampusu se za chvilku dostanete do zcela jiného města: do georgiánského Dublinu. Mnoho domů obklopujících krásný park na Marrion Square pochází z 18. století a jejich typické cihlové zdi a barevné masivní dveře jsou ideálním námětem pro fotoamatéry. V rohu náměstí se pak na umělé skalce líně povaluje nejslavnější dandy a dublinský rodák Oscar Wilde (viz foto), obklopený panely se svými nesmrtelnými aforismy.

4 Království jménem Guinness

Až vám někdo bude říkat, že Irsko je republika, nevěřte. Je to království. Kingdom of Guinness, které založil Arthur Guinness v roce 1759. Tradiční tmavé pivo si můžete vychutnat i přímo u zdroje - v pivovaru (www.guinness-storehouse.com), který je zároveň multimediálním muzeem. Vstupenku (15 eur) vám v posledním patře s kruhovým výhledem na město vymění za pintu Guinnessu „zdarma“.

V centru doporučuji starodávný pub The Stag’s Head (1 Dame Court) nebo The Palace Bar (21 Fleet Street), malou perlu, kterou nenajdete skoro v žádném průvodci.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!