Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
30. května 2008 14:46 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jedete do Chorvatska? Řízky nechte doma

Dubrovník. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dubrovník. | foto: Lidové noviny

PRAHA Turisty mířící do Chorvatska čekájí další komplikace. Od 1. června si s sebou nesmí vzít maso, mléko a mléčné výrobky. Na rozhodnutí chorvatského ministerstva zemědělství upozornilo české velvyslanectví v Záhřebu. Dodržování nařízení budou na hranicích i na letištích kontrolovat chorvatští celníci.

Podle českého velvyslanectví jde o implementaci nařízení Evropské komise do chorvatského práva. Zákaz platí pro všechny země včetně členů EU; pro členské země však bude zrušen dnem vstupu Chorvatska do unie.

"Osobní zásilky zakázaných produktů budou cestujícím odebrány a v souladu s platnými předpisy zlikvidovány," píše se v nařízení. Kontrola může navíc rozhodnout, že likvidaci zaplatí turista. Cestující by si tak měl dávat pozor například na domácí řízky, salámy nebo jogurty. Naopak kojenecká strava v neporušeném obalu je povolena.

Děti jedině s formulářem
Zákaz dovozu některých potravin je v krátké době již druhou komplikací pro české turisty, kterých do Chorvatska každoročně míří až 900.000. Počátkem května bylo zveřejněno omezení pro cestování dětí na Jadran. Děti do 18 let cestující bez rodičů měli mít sebou podle původního znění notářsky ověřený souhlas od zákonných zástupců, navíc úředně přeložený.

Uvozovky dolníCestující by si tak měl dávat pozor například na domácí řízky, salámy nebo jogurty.Uvozovky horní

Po protestech českých cestovních kanceláří i českého zastupitelství Chorvaté nakonec požadavky zmírnili. Nyní stačí formulář s podpisem rodičů, v případě dětských zájezdů musí organizátor předložit jmenný seznam dětí v angličtině či chorvatštině.

Zmatky kolem chorvatské legislativy však řadu Čechů od cesty do Chorvatska odradily. Alespoň to tvrdí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Podle ní se prodej zájezdů na Jadran téměř zastavil.

Zájem o Chorvatsko prý klesá
"Vysoký počáteční zájem o zájezdy do Chorvatska byl na čas ochlazen na bod mrazu nejasnými informacemi o omezení vstupu do Chorvatska pro děti," uvedl marketingový ředitel CK Nev-Dama Jan Herget.

Podle mluvčího AČCKA Tomio Okamury se zájem o Chorvatsko dosud nepodařilo znovu vzkřísit. Cestovní kanceláře tak sáhly až k 30procentním slevám, aby minimalizovaly ztráty.

Výjimky ze zákazu dovozu potravin

sušené mléko pro kojence, kojenecká strava a zvláštní potraviny nutné ze zdravotních důvodů za podmínky, že: 

-  tyto produkty není třeba před spotřebou udržovat v chladu
- jde o značkové balené produkty
- obal je neporušen


maso, masné výrobky, mléko nebo mléčné výrobky z Faerských ostrovů, Grónska, Islandu, Lichtenštejnska a Švýcarska, pokud jejich celková hmotnost nepřesahuje 5 kg na osobu a jsou určené pro osobní spotřebu.*

Pro osobní spotřebu určené maso, masné výrobky, mléko nebo mléčné výrobky z Andory, Norska a San Marina.*

*potraviny mohou být z těchto zemí dovezeny pouze za podmínky, že projdou příslušnou hraniční veterinární stanicí, včetně povinnosti předložit příslušné doklady-veterinární osvědčení

S Okamurou však nesouhlasí Chorvatské turistické sdružení, které odmítá souvislost slev s chorvatskou legislativou. "Pokud část cestovních kanceláři snížila ceny pobytu v Chorvatsku, je to jejich komerční právo, ale v žádném případě nemůžeme souhlasit s tvrzením, že to jakkoliv souvisí se zákonem o vstupu nezletilých osob do Chorvatska," uvedlo dnes sdružení.

Podle šéfa sdružení Antuna Plenkoviče kanceláře spíše upravují nereálnou kalkulaci cen z počátku roku a se zpožděním reagují na silnou korunu. Nový zákon Plenkovič hájí. Jde prý o ochranu dětí, které se v Evropě čím dál častěji stávají obětí únosu. Jak ale dodal Plenkovič, Chorvatsko je v počtu zmizelých dětí na posledním místě.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Tatra kolem světa 2. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...