31. července 2008 10:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jedete k vodě? Zjistěte si její kvalitu

Koupaliště | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koupaliště | foto: Lidové noviny

BRUSEL Chystáte se k vodě? Nyní si prostřednictvím internetu můžete zjistit, jaká je na vámi vybraném koupališti, rybníku či pláži kvalita vody. Prozkoumat můžete země Evropské unie, včetně Česka či Slovenska. Jak? Prostřednictvím nového portálu www.eyeonearth.eu, který spustila Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) spolu s firmou Microsoft.

Na interaktivní mapě si nejprve vyberete lokalitu. Pak pomocí "semaforového" značení zjistíte, jaká kvalita vody tam asi může být. Bude-li u ní uveden zelený puntík, znamená to "bezproblémovou" vodu, zatímco červená symbolizuje místo, kde tomu tak není. Mezi nimi je oranžová - u ní buď nebylo odebráno dost vzorků, nebo tam jeden z parametrů překračuje povolenou hodnotu, avšak ostatní jsou ještě v normě.

Systém zahrnuje informace z více než 21 tisíc monitorovacích míst napříč celou unií. Tato data zahrnují situaci z předchozích let (1990 až 2007), avšak u několika zemí (Slovensko, Řecko, Itálie, Malta, Slovinsko, Portugalsko) jsou na portálu i nejnovější informace z letoška.

Kromě těchto údajů však můžete pomocí obdobného "semaforového" systému ohodnotit, s jakou kvalitou vody jste se na daném místě setkali, a tím dát tipy či doporučení ostatním plavcům.

Například v Praze a v její bezprostřední blízkosti je v systému zahrnuto šest míst. Ve čtyřech případech (rybníky Motol a Šeberák a nádrže Hostivař a Džbán) u nich v současnosti září červená barva. Zelenou má jen koupaliště na Praze 4, zatímco rybník Jureček u hranic metropole má oranžovou.

Červenou má třeba také Domanínský rybník poblíž Bystřice nad Pernštejnem či rybník Rosnička u Svitav. U Olomouce v obou sledovaných místech u přírodního jezera Poděbrady figuruje zelená.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz