Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jedinečný český festival v rumunském Banátu se blíží

Cesta na festival | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cesta na festival | foto: Vlastimil Vojáček, HedvábnáStezka.cz

Tisíce kilometrů daleko od českých hranic, v rumunských horách se dostanete o několik desetiletí zpět do historie. Do „české“ vesnice Einbentál, na jedinečný folkově alternativní festival Banát.

Festival s velkým „F“

V šesti ryze českých vesnicích, v mnohonárodnostním Banátu vás čeká nezapomenutelný zážitek v podobě pětidenního výletu za hranice poznání. Festival Banát láká nejen příznivce alternativy, ale každého kdo by rád zažil i něco jiného než jen obří podia, davy lidí a fronty na pivo, tak jak je to běžné na letních festivalech v Česku.

Krajané za Dunajem

Do Banátu vyrazili Češi na ručně vyrobených vorech po Dunaji již v roce 1823. Díky totální izolaci v horách nad Dunajem si tamní komunita dokázala téměř dvě stě let udržet českou kulturu v takovém stavu, v jakém ji na začátku devatenáctého století při odchodu z Čech opustila.

Obrovská nezaměstnanost, uzavření dolů i pád zemědělství. Čeští krajané v Banátu hledají záchranu v turistickém ruchu. I několik málo korun z kapsy baťůžkářů může tak výrazně vylepšit životní situaci tamních lidí. Na tak trochu jiném festivalu ti šťastní zažijí nečekané dobrodružství a to nejen hudební. S původní myšlenkou Festivalu Banát přišla organizace Člověk v tísni. V posledních třech letech však tuto štafetu převzali kluci z Eibentálské hospody „U Medvěda“ a nabízí lidem tak trochu jiný festival.

-

Na festivale nepůjde jen o hudbu. Během pětidenního výletu, máte možnost zažít výlet na Dunaj, jeho soutěsky Kazana a unikátní jeskynní systém Ponicova, nasát nevšední život ve vesnici a sblížit se s místními, nebo dokonce u nich bydlet. Účastník nedostane nic zadarmo. Není to však, po hodinách strávených v autobuse si totiž musí vyšlápnout šestikilometrový kopec od Dunaje do vesnice, tak aby poznali, jak to měli v minulosti naši krajané složité. Zaslouženou odměnou jsou pak slovy jen těžko popsatelné zážitky. Tři dny skvělé hudby, místního jídla a pálenky.

Mňága a Žďorp na festivalu v Banátu

Mňága a Žďorp na festivalu v Banátu

Pod taktovkou guru české alternativy Ondřeje Ježka je připraven našlapaný hudební program. Letos se návštěvníci mohou těšit na Zrní, WWW, Už jsme doma, Dva, Kittchen, Ille, Nylon Jail, Houpací koně, Kieslowski a další dvacet českých kapel. Součástí je i folklórní vystoupení krajanských souborů z českých vesnic Banátu a Srbska, školní divadla, výstavy fotografií, promítání dokumentů.

Závěrem je důležitá cena, za pětidenní hudební putování zaplatíte tři tisíce korun, v ceně je cesta autobusem, vstupenka a kempovné. Při banátských cenách piva (25 Kč výborná dvanáctka, za stejnou cenu domácí, dvakrát pálená, slivovice) a skvělém zážitku, tak Banát strčí skoro všechny české festivaly do kapsy! A pozor, kapacita festivalu je omezena necelou tisícovkou návštěvníků. Vesnice ani festival totiž nejsou nafukovací.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...