Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jedna z posledních možností? Ponořte se k vraku Titanicu, láká britská cestovka

Model expedice k vraku největší zaoceánské lodi Titanicu z dílny společnosti... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model expedice k vraku největší zaoceánské lodi Titanicu z dílny společnosti... | foto: OceanGate

LONDÝN/PRAHA Dostat se na palubu Titanicu v roce 1912 bylo jednou z nejprestižnějších výsad smetánky na začátku dvacátého století. Nejinak tomu je i po více než sto letech. Britská společnost Blue Marble Private nabízí zájemcům zájezdy na palubu vraku potopeného kolosu. A cena za osobu se pohybuje přes 100 tisíci dolarů (asi 2,5 milionu korun).

Vrak lodě, která se potopila při nejznámější námořní katastrofě, láká zvědavce od té doby, co jej na dně Atlantického oceánu v roce 1985 našel tehdejší člen amerického námořnictva a oceánograf Robert Ballard. Nově začne od května 2018 zážitek zprostředkovávat majetným zájemcům londýnská cestovní kancelář Blue Marble Private, která se specializuje na nevšední zážitky.

V ponorném plavidlu firmy OceanGate, která jej vyvíjí pro účely vlastních výzkumů vraku, vyšle do hlubin Atlantického oceánu turisty ale pouze devětkrát. I proto si budou muset lidé sáhnout poměrně hluboko do kapsy. Cesta bude stát 105 129 dolarů (tedy asi 2 631 500 korun) na osobu.

Podle společnosti organizující podmořskou expedici je to současný ekvivalent ceny lístku na jedinou plavbu námořního kolosu z britského Southamptonu do New Yorku. V roce 1912 stál 4 350 dolarů.

Přesto je kapacita prvního „turnusu“ kompletně naplněna, informuje americký server CNN. Faktorem je nejen malý počet expedic, ale i to, že série zájezdů londýnské společnosti může být jednou z posledních možností, jak se na palubu slavného Titanicu podívat.

Rychle, než vše zničí bakterie

Minulý rok vyšla v renomovaném časopise Nature studie, podle níž se na vraku podepisuje působení bakterií přizpůsobených k životu v extrémních podmínkách. Podle závěrů mezinárodního vědeckého týmu mohou tyto bakterie veškeré cenné artefakty z útrob lodi „pojíst“ během následujících 15 až 20 let.

Zájezd, který nabízí londýnská firma, bude trvat osm dní a může se jej vždy zúčastnit pouze devět lidí. Účastníci vyrazí na širé moře helikoptérou nebo hydroplánem ze St. John’s v kanadském Newfoundlandu. Následně o 700 kilometrů jižněji přestoupí na podpůrnou loď, z níž se v plavidlu Cyclops 2 speciálně vyrobeném z titania a karbonu společností OceanGate ponoří celkem až šestkrát do téměř čtyřkilometrové hloubky, kde leží vrak.

Záběry z vraku Titaniku - příď lodi.
Záběry z vraku Titaniku.

Za dolary, které bude klienty Blue Marble Private cesta stát, si budou moci užívat několika výhod. Bude k nim přistupováno jako ke „specialistům mise“. Znamená to, že budou v důležitých výzkumných úkonech asistovat expertům firmy OceanGate.

V pozůstatcích Titanicu jsou ke spatření například vzácní bioluminiscenční (přirozeně světélkující) tvorové. V průběhu ponoru bude posádka Cyclops 2 mimo jiné pořizovat 3D a 2D sonarové skeny objektů uvnitř i vně vraku od gigantických kotlů až po lodní šrouby.

Jednotlivé sestupy na dno v ponorce mají trvat hodinu a půl. V prostorách vraku a kolem něj pak turisté se specialisty vždy stráví až tři hodiny. Podívají se na pozůstatky paluby, přídě, kapitánského můstku a slavného hlavního schodiště. „Budou moci prozkoumat i okolí vraku. Dno oceánu kolem něj je poseto množstvím artefaktů, které celé století zůstaly nedotčeny,“ řekla americké televizní stanici zakladatelka londýnské firmy Elizabeth Ellisová. Potvrdila také, že zájezdy budou pokračovat i v létě 2019.

Pro neplavce čínská replika

Firma Ellisové ale není jediná, která má v letech 2018 a 2019 vyslat turisty na dno oceánu. Rezervace na plánované expedice přijímá i společnost Bluefish z kalifornského Los Angeles. Jak přesně její zájezdy budou vypadat, se ale zatím neví. Nezveřejnila ani cenu svých služeb.

Nové plány cestovních kanceláří vyslat turisty na dno moře navazují na byznys společnosti Deep Ocean Expeditions, která v ruské výzkumné ponorce Mir zvědavce vyslala k vraku téměř 200krát mezi lety 1998 a 2012.

Těm, kteří by chtěli vědět, jak vypadal interiér Titanicu, a zároveň se bojí potápění do hlubin oceánu, doporučuje CNN cestu do Číny. V čínské provincii S’-čchuan 1200 kilometrů od pobřeží staví repliku v životní velikosti. Projekt za několik milionů dolarů počítá s rekonstrukcí plesového sálu, divadla nebo plaveckého bazénu. Plavidlo bude permanentně zaparkováno v řece Čchi-ťiang. Podobnou repliku staví také v Austrálii.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce
SNAŽÍTE SE O MIMINKO? Funkce vaječníků s věkem klesá, pomoci může asistovaná reprodukce

S prodlužujícím se věkem a poněkud hektickým způsobem života přibývá žen, které mateřství odkládají. Těhotenství po čtyřicítce dnes proto není výjimkou. Vaječníky ale obelstít nejde, na řadu pak přicházejí reprodukční kliniky, které mají řešení.