Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
21. března 2018 6:35 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jednička české Šumavy. Špičák konečně i pro děti

Příkladnými prorodinnými kroky bylo vybudování parkoviště, dvou cvičných... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příkladnými prorodinnými kroky bylo vybudování parkoviště, dvou cvičných... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

U šumavského Špičáku je za posledních pár let znatelná transformace z ryze sportovního střediska s nejprudší sjezdovkou v tuzemsku na areál příhodný také pro rodiny s dětmi. Příkladnými prorodinnými kroky bylo vybudování parkoviště, dvou cvičných sjezdovek, měřeného slalomu a letos přibyla i funline.

Špičácké sjezdovky se skví všemi barvami od modré po černou, přesto tu převažuje spíš sportovní duch, a to i na modré sjezdovce Turistické, která svou úctyhodnou délkou 1805 m šlape na paty i nejdelším českým sjezdovkám.

Na Špičáku se mi nejvíc líbí členitost sjezdovek, kdy se střídají prudší...
Naopak z dojezd Šance označovaný jako Spodní Šance je velmi mírný a široký,...

Sjezdovky na Špičáku se různě splétají a zas rozplétají, takže je možné přejíždět z pisty na pistu a podle libosti si je nakombinovat. Za jeden sjezd se tu dají projet 3 až 4 sjezdovky.

Na Špičáku se mi nejvíc líbí členitost sjezdovek, kdy se střídají prudší padáčky s širšími náměstíčky a pravá zatáčka střídá levou, takže se při jízdě stále něco děje. Mojí oblíbenou částí je červený slalomák na „Trojce“ a carvingové náměstíčko na „Dvojce“.

Černá sjezdovka Šance se chlubí stoprocentním sklonem a je tak nejprudší sjezdovkou republiky. Zatímco horní polovina se rolbuje, nejprudší část se ponechává bez úpravy a jde tak o zónu pro freeridery, kteří vyhledávají jízdu v prašanu nebo boulích. Kondice i zkušenosti jsou tu ale potřeba, takže pokud se na prudkou pasáže necítíte, dá se v polovině odbočit na trať č.3.

Špičák v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 2 h 8 min
  • Celodenní skipas dospělý 630 Kč
  • Celodenní skipas mládež (roč. nar. 2000-2002) 550 Kč
  • Celodenní skipas dítě (roč. nar. 2003 – 2010) 445 Kč
  • Celodenní skipas senior (roč. nar. 1949 – 1957) 550 Kč
  • Děti do 6-ti let mají všechny jízdenky za 20 Kč
  • Provozní doba střediska 8:30 – 16:00
  • Webové stránky střediska www.spicak.cz
  • Parkování zdarma, vedle sjezdovky, s pokladnou

Naopak z dojezd Šance označovaný jako Spodní Šance je velmi mírný a široký, takže díky přilehlé kotvě jde o cvičnou část, která je zpestřená funline s terénními vlnami a měřeným slalomem, který je velmi jednoduchý, takže ho zvládnou i úplně malé děti.

Stejně tak i snowpark na Lubáku je koncipovaný pro děti či méně zkušené, takže základem jsou zcela jednoduché překážky jako třeba nízké bedýnky nebo velké terénní vlny, které se dají přejet, nebo na nich můžete poskočit. Snowpark má vlastní pomu a je oddělěný od ostatních sjezdovek.

Nejmenší děti se na Špičáku prvním obloučkům učí v malém dětském parku přímo v hlavním zázemí, kde jim je k dispozici kratší pojízdný pás a pár podjezdových branek. Využít se dá i lekcí lyžařské školy, která nabízí jednorázovou i vícedenní výuku, dále speciální kurz „první dětské lyžování“ a kromě klasických lekcí si tu můžete zvolit i svůj vlastní čas výuky.

Půjčovna na Špičáku nabídne kromě lyží i běžky, skitouringové vybavení, saně, sněžnice, snow scoot nebo fatbike. Součástí půjčovny je i testcentrum lyží Rossignol, mezi nimiž najdete i modely s dávkou milimetrů pod botou. Půldenní testování lyží vyjde na 410 Kč.

Na domácí pochoutky můžete zajít k Sekyrkám na dojezdu „Dvojky“, ideálně však dopoledne, kdy na tamní terásku ještě svítí sluníčko. Na odpolední horkou čokoládu zajděte na terasu na Blaženku, kam paprsky dopadají až do pozdního odpoledne. Blaženka nabídne menší občerstvení jako je pizza nebo párky, hotovky najdete na vedlejší Haničce.

Nejstylovější pauzu dáte ovšem na vrcholu Špičáku pod rozhlednou v lehátkách a s horkou medovinou z tamního bufetu.

Na Špičáku se mi nejvíc líbí členitost sjezdovek, kdy se střídají prudší...
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Fresenius Medical Care - DS, s.r.o.
Lékař/lékařka - Nefrolog - Mělník

Fresenius Medical Care - DS, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj