Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jemnický zámek se po dvaceti letech otevírá veřejnosti

Zámek Jemnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Jemnice | foto: Wikipedia

JEMNICE (Třebíčsko) Ve zrekonstruovaných sálech zámku v Jemnici na Třebíčsku zahájili v sobotu turistickou sezonu otevřením nových expozic s vojenskou tematikou. První je věnována historii příslušnic československé armády za druhé světové války, další dokumentuje natáčení filmů Tmavomodrý svět a Nebeští jezdci. Ve velkém sále v prvním poschodí je síň slávy československých válečných pilotů, ve druhém pak výstava obrazů s tematikou pilotů Royal Air Force.

Třípodlažní zámek má desítky pokojů, patří k němu další čtyři budovy. Město ho před dvěma roky pronajalo na 50 let řádu křižovníků s červeným srdcem - cyriakům za symbolických 1000 korun ročně. Dvacet let byl zámek opuštěný, zrekonstruovaná je malá část. V dalších fázích se bude budovat vojenské muzeum a rehabilitační a ubytovací centrum, které bude sloužit českým i zahraničním vojenským veteránům. Na úhradu předpokládaných nákladů kolem 400 milionů korun chce řád využít evropské a takzvané norské fondy a dary sponzorů.

Oprava stála pět milionů

Na opravu zámku se podle převora Jiřího Stanislava za dva roky investovalo téměř pět milionů korun. Letos cyriaci získali necelý milion korun od ministerstva kultury na kompletní dokončení oprav půdních prostor. "Zabezpečit dřevěné konstrukce střech a stropů proti dřevomorce bude náš hlavní úkol pro letošní rok," řekl Stanislav. Na opravě dlouhá léta chátrajícího zámku se podílí i jemnická radnice.

Letos plánovala rozšíření prostor určených pro muzeum vojenské historie a odvlhčení zdiva ve spodní části zámeckého areálu za přibližně 2,4 milionu korun. "Od sponzorů se zatím podařilo získat pouze 250.000 korun, takže zaplatíme projekt a uděláme jen základní práce do této výše," řekl starosta Miloslav Nevěčný.

Ubytování pro válečné veterány

Evropské vojenské lázeňské a rehabilitační centrum nese jméno armádního generála Karla Janouška. Janoušek v první světové válce bojoval v řadách Československých legií v Rusku, za druhé světové války organizoval tvorbu československých leteckých jednotek RAF. Po válce byl perzekuován. Od konce loňského roku je v areálu zámku pět pokojů určených pro rekreační ubytování válečných veteránů za symbolické poplatky. Částečně zrekonstruovaný Lovecký salonek město využívá pro pořádání kulturních a společenských akcí.

Jemnický zámek vznikl přestavbou zeměpanského hradu založeného počátkem 13. století. V 16. století byl hrad přestavěn na čtyřkřídlý renesanční zámek, později dostal barokní podobu. Roku 1945 zámek zabrala armáda k ubytování mužstva, opustila ho až v roce 1992. Zámek zůstal prázdný. Od roku 1994 je celý areál v majetku Jemnice. Město do údržby zámku a revitalizace jeho okolí v minulosti spolu s dotacemi investovalo zhruba 18 milionů korun.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.