Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Nebezpečné výšky. Tipy pro ty, kteří netrpí závratí

Preikestolen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Preikestolen | foto: Shutterstock

Pokud trpíte závratěmi, tyto "atrakce" nebudou nic pro vás. Nebezpečné stezky a vyhlídky, při kterých se tají dech, si užíjí jen ti, kteří se výšek nebojí. Server Lidovky.cz přináší pár tipů pro otrlé cestovatele a dobrodruhy.

Svatá hora
Horu Huashan považují v Číně za svatou. Patří mezi pět taoistických uctívaných vrcholků. Pro turisty je to jeden z nejextrémnějších adrenalinových zážitků. Výstup na horu je značně obtížný, místy cesta ani nevede. Dohromady musí člověk ujít 7000 schodů, které vedou po obvodu celé skály. Pokud si na výšlap netroufnete, můžete se ještě nechat vyvézt lanovkou.

Cesta na svatou horu

Cesta králů
Caminito del Rey je nebezpečná stezka, po které se mohou vydat jen ti nejodvážnější. Chodník smrti, jak se také stezce přezdívá, se vine ve výšce skoro sto metrů nad roklí El Chorro v jihošpanělské provincii Málaga. Cesta je oficiálně uzavřená kvůli havarijnímu stavu, přesto láká dobrodruhy z celého světa, kteří touží po extrémních zážitcích.

Caminito del Rey

Skleněný chodník
V národním parku Tchien-men postavili Číňané skleněný vyhlídkový chodník. Odvážlivci si mohou užít pohled pod sebe z výšky 1219 metrů. Průhledný chodník je vyroben ze skla, které má tloušťku skoro sedm centimetrů. Skleněný most spojuje západní stěnu Jün-meng s vrcholem hory Tchien-men a vrcholkem Čang Ťia-tíe.

Skleněný chodník v Číne

Kazatelna
Preikestolen je skalní terasa v Norsku, která se tyčí 600 metrů nad hlubokým Lysefjordem a skála odtud padá přímo dolů až k úrovni mořské hladiny. Otrlí turisté sedí nebo se procházejí až na samé hraně. Někteří se k okraji přiblíží jen plazením po břiše. Ačkoli zde není žádné zábradlí, údajně ze skalní terasy ještě nikdo nespadl.

Preikestolen


Vyhlídka nad Grand Canyonem
V roce 2007 se pro turisty otevřela vyhlídka Skywalk. Lávka ve tvaru písmene U s prosklenou podlahou láká návštěvníky na nevšední zážitek. Sklo tlusté deset centimetrů unese až 70 tun. Lávka je tedy vždy jen pro omezené množství lidí a v jeden okamžik se po ní může procházet 120 lidí. Procházku nad Grand Canonem si ale užijí jen ti, kteří nemají závratě. Pod nohama zeje propast hluboká 1200 metrů.

Lávka nad Grand Canyonem


Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!