Neděle 24. ledna 2021svátek má Milena -2 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jesenický Přemyslov. Adrenalinový zážitek aneb Černá opět frčí

Jesenický Přemyslov jsme navštívili o víkendu, kdy po několika dnech oblevy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jesenický Přemyslov jsme navštívili o víkendu, kdy po několika dnech oblevy... | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Jesenický Přemyslov jsme navštívili o víkendu, kdy po několika dnech oblevy zase trochu přituhlo, takže sjezdovky byly opravdu velmi tvrdé a rychlé. Po třech letech byla navíc díky letošní rozumné zimě v provozu i černá sjezdovka pod lanovkou, takže si z Přemyslova tentokrát odvážíme až adrenalinový zážitek.

Přemyslov je menší lyžařské středisko ležící necelou půlhodinku od Šumperka. Ač jde o méně nápadný skiareál, tak oblouky tu v rámci tréninku krájel i samotný Ondra Bank. Hlavní sjezdovky jsou v Přemyslově dvě a spolu tvoří skoro precizní písmeno D. My jsme tuto zimu v Přemyslově poprvé okusili jízdu na černé sjezdovce Přímé pod lanovkou a už chápeme, proč byl Bank tak úspěšným českým lyžařem.

Černá sjezdovka je tu zkrátka nekompromisní. Ze začátku nabíhá pozvolněji, ale hned po pár metrech se prudce zalomí, jako byste sjížděli buben skokanského můstku. My jsme černou volili hned na první lano, takže jsme na ní krájeli manšestr jako první a nutno říct, že rychlost na sjezdovce nás tak překvapila, až jsme si v průběhu museli raději několikrát zastavit ? Sjezdovka je bez jakýchkoli zatáček a spouští se napřímo pod lanovkou dolů, takže přehledná je, jen bych ji vzhledem k prudkému sklonu uvítala o něco širší.

Přemyslov v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy - 3 hod 7 min
  • Celodenní skipas dospělí - 480 Kč
  • Celodenní skipas děti (6-15 let) - 330 Kč
  • Děti do 6ti let lyžují zdarma
  • Provozní doba lanovky - 9:00 – 16:00
  • www.desna-as.cz
  • Parkování 1 malé parkoviště u pokladen, 1 větší parkoviště 50 m od nástupu na lanovku

Méně adrenalinovou variantou je vedlejší modrá sjezdovka Esíčko, která tvoří pomyslné břicho zmíněného písmene D. Také Esíčko bylo o víkendu tvrdé a rychlost na něm mohla klidně odpovídat i leckterým červeným sjezdovkám. Neměknoucí povrch umožnil carvové oblouky pěkně po hranách i odpoledne.

Největší koncentrace dětí byla v Přemyslově na sjezdovkách Dětská I a Dětská II, které se nachází v samé pravé části areálu. Přejezd do této části je nejpříhodnější z modré sjezdovky užším přejezdem, takže výhodou je, že se sem jen tak někdo vysokou rychlostí nepřiřítí a děti mají díky tomuto „odříznutí“ více klidu i bezpečí. Využívat tu mohou lanáček, pomu i dětský park s pojízdným pásem a slalomovými zvířaty. Lyžařské lekce tu má na starosti lyžařská škola Sun Ski, kde vás den skupinové výuky na dítě vyjde na příjemných 490 Kč (celkem 4 hodiny výuky).

Černá sjezdovka je tu zkrátka nekompromisní. Ze začátku nabíhá pozvolněji, ale...
Přemyslov je menší lyžařské středisko ležící necelou půlhodinku od Šumperka. Ač...

Občerstvení najdete v Přemyslově na dvou místech, a to na rozcestí mezi Esíčkem a Dětskými sjezdovkami a pak v hlavním zázemí vedle pokladen nad parkovištěm, které tu pravidelně navštěvujeme a pravidelně si chválíme chutné jídlo a velké porce. Z nabídky jídel můžete vybírat například mezi vepřovým vrabcem se zelím, masovou směsí, kterou zkusil kolega Tom, nebo svíčkovou, kterou si tu zas nikdy nenechám ujít já. Ceny jídel jsou také příznivé a kromě svíčkové za 105 Kč se ceny pohybují do 100 Kč.

Restaurace je propojená také s bufetem, kde je na výběr kromě tradiční horké čokolády s porcí šlehačky i bombardino nebo tzv. pánský štrúdl, tedy jablečný džus s rumem.

Za příjemnou cenu se můžete ubytovat v penzionu Sokolka v Koutech nad Desnou, kde jsou k dispozici dvoulůžkové pokoje i čtyřlůžkové pokoje a společná kuchyně se společenskou místností. Průměrná cena je 260 Kč za osobu na noc.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně
PŘÍBĚH ZE ŽIVOTA: Těhotenství bylo bezproblémové, později měl malý Honzík epileptické záchvaty i 30krát denně

Šestiletý Honzík Hanuš se narodil s vrozenou vývojovou vadou pravé ruky. Když bylo malému půl roku, lékaři mu diagnostikovali opoždění...