4. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Historickým vlakem krajinou Aloise Nebela

Ročenka 2011 Nebel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ročenka 2011 Nebel | foto: Reprofoto

Historický vlak se zastavením ve stanici komiksového i filmového hrdiny Aloise Nebela či slavnostní odhalení restaurované mramorové lavice bude doprovázet letošní otevření turistické a lázeňské sezony v Jeseníku.

Návštěvníky bude ve městě provázet i historická postava Vincenze Priessnitze, zakladatele tamních lázní. Součástí třídenní akce předposlední květnový víkend budou i koncerty, žehnání pramenům či divadelní představení.

Historický parní vlak se vzpomínkou na film o samotářském výpravčím, který vznikl na motivy stejnojmenné komiksové trilogie Alois Nebel vyrazí z Olomouce do Jeseníku v sobotu 19. května. Projíždět bude i Nebelovou zastávkou.

"V Horní Lipové, alias Bílém Potoce, budou moci lidé navštívit hudební kavárnu Aloise Nebela, kde je možná přivítá sám jesenický nádražák osobně. Ve vlaku bude o cestující pečovat personál v dobových stejnokrojích. Po Jeseníku a lázních bude navíc v sobotu jezdit také lázeňský expres," uvedla mluvčí jesenické radnice Věra Janků.

Lázeňský dům Priessnitz

Lázeňský dům Priessnitz

Zahájení sezony, které se uskuteční ve dnech 18. - 20. května, využije zdejší radnice i pro slavnostní odhalení restaurované mramorová lavice s názvem Návrat Germánů z lovu v parku Vincence Priessnitze. Na opravě monumentální jedenáctimetrové lavice zhruba rok pracovali studenti Akademie výtvarných umění. Restaurování památky pojali jako svou diplomovou práci.

Město za opravu zaplatilo 900.000 korun. "Lavice je dílem jesenického rodáka a významného regionálního sochaře Engelberta Kapse a řadí se mezi nejvýznamnější umělecko-historické památky na území Jesenicka," doplnila mluvčí.

Město společně s lázněmi připravilo pro návštěvníky také výstavu fotografií, májový karneval či divadelní představení o léčivých schopnostech vody a vína v podání Divadla Šumperk. Během akce nebude chybět požehnání zdejším léčivým pramenům, koncerty či nedělní zádušní mše za Vincence Priessnitze.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz