19. ledna 2014 6:45 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jihočeský kraj není jen pokladnicí památek. Lákat chce i na turistiku

Turisté - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Jihočeský kraj chce začít lákat návštěvníky nově i na aktivní turistiku, například na vybudovanou síť cyklotras nebo adrenalinové sporty. Dosud platilo, že kraj lidé vyhledávali zejména v souvislosti s historickými památkami, řekla na veletrzích cestovního ruchu v Brně ředitelka Jihočeské centrály cestovního ruchu Petra Jánská.

"Kraj jsme dosud prezentovali jako pokladnici památek," uvedla Jánská. Podle ní ale region nabízí i trasy pro pěší turistiku, cykloturistiku nebo adrenalinové sporty.

ČTĚTE TAKÉ:

Jihočeský kraj navštívilo ve třetím čtvrtletí loňského roku 514.417 turistů, kteří v regionu strávili alespoň jednu noc. Je to meziročně o 6,1 procenta více. Letos má podle Jánské počet turistů v kraji dál mírně růst.

Podle Karolíny Bočkové z regionu Písecko lidé stále častěji vyhledávají cykloturistiku. Kraj vydal například průvodce, který nabízí v okolí města Písek deset tipů na cyklistický výlet. "Na Písecku registrujeme velký zájem o cykloturistiku. Proto jsme se rozhodli pro turisty rozšířit služby infocentra. Naše návštěvnost se loni zvýšila o 30 procent," uvedla Bočková.

Domek Egona Schieleho

Řada cykloturistických tras protíná v kraji známé kulturní památky, například hrady. Novinky v kraji čekají také pěší návštěvníky. Například Český Krumlov otevře pro veřejnost letos v dubnu Domek malíře Egona Schieleho. Rekonstrukce domku, který je nalepený na skále u Vltavy, stála sedm milionů korun. Byla financována z evropských fondů.

Lidovky.cz, ČTK