Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jihomoravské památky připravily zvláštní adventní program

Zámek Lednice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Lednice | foto: www.hrad-valdstejn.cz

BRNO Hrady a zámky na jižní Moravě nabídnou do konce letošního roku mnoho vánočně zaměřených akcí. Například v zámku v Lysicích na Blanensku připravují výstavu vánočně laděných vazeb, v nedalekém zámku v Kunštátu se budou moci zájemci zaposlouchat do koled a duchovní hudby a správa zámku v Boskovicích nabídne noční prohlídky provoněné jehličím a cukrovím.

Památkáři z renesančního zámku v Lysicích zvou zájemce na 25. a 31. prosince na ochutnávku medoviny. Turisté si budou moci prohlédnout vánočně vyzdobené komnaty zámku, v němž je floristé naučí vyrobit si vazbu z jehličí, svíček a různých ozdob.

ČTĚTE TAKÉ

V nedalekých Boskovicích se od 26. do 28. prosince uskuteční vždy po setmění noční prohlídky. Spolek šermířů Gonfanon pro příchozí připravuje několik scének v kostýmech, v nichž jim ukáže, jak se narození Krista slavilo na historických sídlech. Přestože jsou Vánoce svátky klidu, těšit se mohou i na šerm.

Koledy a vánoční písně

„Noční vánoční prohlídky uspořádáme pošestnácté a celkem by na ně mohlo dorazit okolo 500 lidí,“ řekla Kateřina Klementová ze správy zámku, který je majetkem rodu Mensdorf-Pouilly.

V Pilastrovém sále zámku v Kunštátě na Blanensku zazní o poslední adventní neděli koledy a duchovní hudba. Vánoční strom neschází ani v zámku v Lednici na Břeclavsku, který bude až do konce roku otevřen o víkendech. Letos jej navštívilo už přes 370 000 lidí, což je jeho nejvyšší roční návštěvnost. Zámek je od roku 1997 zapsaný mezi památkami UNESCO.

Letošek byl příznivý

Správa zámku ve Vranově nad Dyjí u Znojma zdarma zpřístupní od 26. do 31. prosince jeho venkovní areál s vyhlídkou do okolí. „Zájemci o historii budou mít kromě toho příležitost zúčastnit se komentovaných prohlídek nasvícené části vánočně vyzdobených historických interiérů prvního okruhu a dále zámecké kaple Nejsvětější Trojice s papírovými betlémy z bohaté sbírky Marie Dvořákové,“ řekla kastelánka Miroslava Janíčková.

Letošní sezonu považují jihomoravští kasteláni za mimořádně dobrou. Většina z nich zaznamenala ve srovnání s loňskem nárůst návštěvnosti o deset až 20 procent. Vánoční akce jim ji ještě mírně vylepší.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!