15. prosince 2014 6:05 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jihomoravské památky připravily zvláštní adventní program

Zámek Lednice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Lednice | foto: www.hrad-valdstejn.cz

BRNO Hrady a zámky na jižní Moravě nabídnou do konce letošního roku mnoho vánočně zaměřených akcí. Například v zámku v Lysicích na Blanensku připravují výstavu vánočně laděných vazeb, v nedalekém zámku v Kunštátu se budou moci zájemci zaposlouchat do koled a duchovní hudby a správa zámku v Boskovicích nabídne noční prohlídky provoněné jehličím a cukrovím.

Památkáři z renesančního zámku v Lysicích zvou zájemce na 25. a 31. prosince na ochutnávku medoviny. Turisté si budou moci prohlédnout vánočně vyzdobené komnaty zámku, v němž je floristé naučí vyrobit si vazbu z jehličí, svíček a různých ozdob.

ČTĚTE TAKÉ

V nedalekých Boskovicích se od 26. do 28. prosince uskuteční vždy po setmění noční prohlídky. Spolek šermířů Gonfanon pro příchozí připravuje několik scének v kostýmech, v nichž jim ukáže, jak se narození Krista slavilo na historických sídlech. Přestože jsou Vánoce svátky klidu, těšit se mohou i na šerm.

Koledy a vánoční písně

„Noční vánoční prohlídky uspořádáme pošestnácté a celkem by na ně mohlo dorazit okolo 500 lidí,“ řekla Kateřina Klementová ze správy zámku, který je majetkem rodu Mensdorf-Pouilly.

V Pilastrovém sále zámku v Kunštátě na Blanensku zazní o poslední adventní neděli koledy a duchovní hudba. Vánoční strom neschází ani v zámku v Lednici na Břeclavsku, který bude až do konce roku otevřen o víkendech. Letos jej navštívilo už přes 370 000 lidí, což je jeho nejvyšší roční návštěvnost. Zámek je od roku 1997 zapsaný mezi památkami UNESCO.

Letošek byl příznivý

Správa zámku ve Vranově nad Dyjí u Znojma zdarma zpřístupní od 26. do 31. prosince jeho venkovní areál s vyhlídkou do okolí. „Zájemci o historii budou mít kromě toho příležitost zúčastnit se komentovaných prohlídek nasvícené části vánočně vyzdobených historických interiérů prvního okruhu a dále zámecké kaple Nejsvětější Trojice s papírovými betlémy z bohaté sbírky Marie Dvořákové,“ řekla kastelánka Miroslava Janíčková.

Letošní sezonu považují jihomoravští kasteláni za mimořádně dobrou. Většina z nich zaznamenala ve srovnání s loňskem nárůst návštěvnosti o deset až 20 procent. Vánoční akce jim ji ještě mírně vylepší.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na Lidovky.cz