Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jihozápadní Anglie: deštník a plavky s sebou

Anglická riviéra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anglická riviéra | foto: Lucie Semanská

Oblast jihozápadní Anglie je mezi turisty poněkud opomíjena, neboť většina cest na britské ostrovy vede stále do hlavního města. Přesto má i tato destinace rozhodně co nabídnout. Zvláště pokud nejste milovníky ruchu velkoměsta a dáváte přednost přírodě.

Hlavní město hrabstí Devon, Exeter, se nachází zhruba tři hodiny cesty vlakem z Londýna. Exeteru dominuje mohutná katedrála, jejíž založení se datuje do roku 1050. Od té doby samozřejmě prošla mnoha úpravami až do současné podoby. Uvnitř katedrály je uložen jeden ze čtyř anglických původních rukopisů, tzv. Exeterská kniha, která je důležitou památkou staroanglické literatury. V Exeteru se také můžete projít nejužší uličkou na světě, Parliament Street (alespoň tak praví Guinessova kniha rekordů). Klidnější atmosféra, ale také ne tak „profláklé“ obchody dělají z Exeteru zároveň ideální místo na nakupování.

Katedrála Exeter

Katedrála Exeter

V Devonu si zajisté na své přijdou milovníci cyklistiky. Je zde nespočet cyklotras, ať už podél pobřeží nebo ve vnitrozemí hrabství. Právě na kole se nabízí možnost poznat turisticky méně známá zákoutí tohoto kraje a pokochat se krásou britských stavení s tradičními doškovými střechami. Na delší vzdálenosti je nejspolehlivějším dopravním prostředkem vlak. Jízdenky se sice nemusí jevit jako úplně nejlevnější, ale v porovnání s českými vlaky je to cestování mnohem komfortnější a bez zpoždění.

Na kole se z Exeteru můžete vydat například do přímořského městečka Exmouth. Název Exmouth se skládá ze dvou slov – Ex podle řeky Exe, která v Exmouthu ústí do moře a mouth, v překladu ústí. I přes stálý počet obyvatel téměř 36 tisíc městečko žije převážně v letní sezóně, což je samozřejmě způsobeno jeho přímořskou polohou. Na kole mimo jiné budete míjet výcvikový tábor britské námořní pěchoty, jež se nachází kousek od tradiční anglické vesničky Lympstone.

Cream tea

Cream tea

Ukáže-li se na obloze sluníčko, sbalte plavky a vyražte na anglickou riviéru. Že jste o žádné anglické riviéře neslyšeli? Přezdívá se tak pobřeží západně od Exeteru. Nejznámějšími jsou městečka Paignton a Torquay. Zde už je o poznání rušněji. V Torquay nějaký čas žila královna detektivek Agatha Christie, v případě zájmů můžete navštívit muzeum.

Počasí je nevyzpytatelné

Počasí je však nevyzpytatelné a v Anglii to platí dvojnásob. Angličané berou déšť jako samozřejmost, to však nemění nic na tom, že si během konverzace na počasí nepostěžují. Déšť můžete využít jako příležitost zajít na něco typického k jídlu. Samozřejmostí jsou jistě fish & chips. Pravda, není to nijak převratné národní jídlo, ostrované však na své fish & chips nedají dopustit. Důkazem toho jsou i soutěže o to, kdo je umí nejlépe. Okusit byste měli také další kalorickou bombu, tzv. cream tea. Jedná se o bochánky podávané s hustou smetanou, jahodovým džemem a kávou či čajem. Zvláště obyvatelé hrabství Devon jsou hrdi na svůj clotted cream, tj. onu hustou smetanu, kterou prý mají nejlepší v celé Velké Británii.

Cestou zpátky do Londýna by se zejména fanynky Jane Austenové měly zastavit ve městě Bath, kam Austenová situovala řadu svých knih. Atmosféru 18. století tu bezesporu ucítíte ještě dnes.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!