Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jižní Moravou po nové Svatojakubské cestě

Výhled na Pálavské vrchy přes vinice a kostel v Popicích na Břeclavsku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výhled na Pálavské vrchy přes vinice a kostel v Popicích na Břeclavsku. | foto: ČTK

Jižní Moravou vede nově Svatojakubská cesta. Má zatím asi 75 kilometrů a poutníci a turisté na ni mohou nastoupit u nákupního střediska Olympia na jihu Brna. Stezka je povede až k Mikulovu, kde se napojuje na rakouské cesty.

Svatojakubské stezky mají nyní v Evropě bezpočet variant, končí ve španělském Santiagu de Compostela, kde je i hrob svatého Jakuba, patrona poutníků.

Celkem je nyní na jižní Moravě asi 180 kilometrů tras, která na Svatojakubskou cestu poutníky navedou. Nově bylo vyznačeno asi 40 kilometrů, především poblíž Brna. Trasy značené typickou mušlí, z které světec pil po cestě vodu, využívají cest značených Klubem českých turistů.

Dvě nová místo odkud se poutníci mohou vydat na cestu do španělského Santiago de Compostela byla představena najižní Moravě. Jedno je u kláštera v Rajhradě u Brna. Cesta je značena modrožlutou značkou.

Cíl? Kostel svatého Jakuba v Brně
Podle Flamika v budoucnu cesta patrně dospěje až do centra Brna. "S Brnem je problém. Ve městě není vyznačená ani jedná turistická pěší trasa. To by se mělo ještě dořešit. Cesty mohou vést například podél řek Svratky a Svitavy," řekl Juraj Flamik z Nadace Partnerství. Cílem trasy by pak byl kostel svatého Jakuba v centru Brna.

Nejkrásnější výlety po České republice

Oblíbené návštěvníky jsou i Javoříčské jeskyněCestujte i po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku.

Více informací najdete ZDE


Značení Svatojakubské cesty je na jižní Moravě od jara letošního roku. Záměrem organizátorů je připomínat na trase cestu symbolem mušle na fasádách domů nebo různými zastaveními. Na cestě je jich zatím jen několik, například v katastru obce Popice. Jednotlivé motivy a nákresy znamení jsou hotové. Připravil je výtvarník Josef Zahradník z Ivančic. Organizátoři čekají, že počet znamení na cestě rozšíří samotné oce, které na trase leží.

Jižní Moravou vede nově Svatojakubská cesta. Na snímku je odpočívadlo v Popicích na Břeclavsku.

Napojení na další trasy
Do budoucna je v plánu napojení jižní Moravy i na další Svatojakubské cesty. Ty zatím protínají pouze Čechy. Vedou například přes Český Krumlov a Prahu, odkud směřují na západ. V plánu je například spojení z Brna přes Vysočinu do Českého Krumlova, cesta přes Velehrad na Slovensko nebo severní trasa přes Olomoucký kraj do Polska.

Poutní cesty jsou podle Flamika v současnosti velmi populární především v západní Evropě nebo Polsku. "Poutní turistika se stala novým stylem putování. Je to spojení poznání s duchovním rozměrem. Svatojakubská cesta se začala šířit od Compostely přes Francii do celé Evropy. Trasy jsou zejména v Německu nebo Polsku," uvedl Flamik.

Jižní Moravou vede nově Svatojakubská cesta. Na snímku je odpočivadlo u Popic, odkud je také krásný výhled na Pálavské vrchy (v pozadí).

Nápad vyznačit trasu i na jižní Moravě inspirovala snaha rakouských kolegů. Ti Svatojakubskou cestu dovedli až do Mikulova. "My jsme na to navázali a budeme rádi, když se přidají i další moravské kraje, kde stezka chybí," uvedla ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava Zuzana Vojtová.

Svatojakubská cesta

V posledních letech se stále více turistů a poutníků z celého světa vydává na Svatojakubskou cestu nebo Cesty svatého Jakuba (španělsky Camino de Santiago). Je to pouť, která vede ke katedrále v Santiagu de Compostela ve Španělsku, kde jsou uloženy ostatky svatého Jakuba, Kristova učedníka. 

V Evropě existuje bezpočet různých variant Svatojakubské cesty.
Ve Španělsku, Francii, Německu a Itálii jsou trasy svatojakubské pouti, kopírující historické trasy, značeny symbolem mušle.

Několik typů značení Svatojakubské cesty. Vždy jsou načeny symbolem mušle.

Vedle cesty do Říma a Jeruzaléma patří mezi nejvýznamnější poutní cesty v Evropě. Proto ji v roce 1987 vyhlásila Evropská rada první Evropskou kulturní cestou a UNESCO ji v roce 1993 zařadilo do svého seznamu světového kulturního dědictví.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...