Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Jižní pobřeží USA chce po hurikánech přilákat více zahraničních turistů

New Orleans | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy New Orleans | foto: Shutterstock

NEW YORK Jižní pobřeží Spojených států, které v minulých letech zasáhly ničivé hurikány Katrina a Rita, chce přilákat více zahraničních turistů. Spustilo proto kampaň za několik milionů dolarů, ve které chce především ukázat, že se oblast ze živelních pohrom úspěšně vzpamatovala a má návštěvníkům co nabídnout, uvedli v úterý zástupci tamních států na tiskové konferenci v New Yorku.

Podle nich má region stále negativní image, jež řadu turistů odrazuje.

Zasáhla přitom i státy, jichž se přírodní pohroma nedotkla, tedy Alabamu a Mississippi. Hodlají se proto více prezentovat v zahraničí, což prý ve Spojených státech na rozdíl třeba od Kanady není příliš běžné. "Obvyklé není ani to, že se kvůli tomu spojily hned čtyři státy - Florida, Louisiana, Mississippi a Alabama," řekl novinářům Landon Howard, viceprezident pro marketing a komunikaci pro cestovní ruch v alabamském přístavu Mobile.Pláže na Pensacole

Americká vláda v posledních letech na obnovu oblastí zasažených živelními pohromami věnovala více než 100 miliard dolarů. Podle zástupců regionu je tak nyní místní infrastruktura často nejmodernější ve Spojených státech a díky vládní pomoci zde ani během recese neustal stavební ruch. Zřejmě i díky tomu je v regionu obvyklá nižší nezaměstnanost než ve zbytku země. Jeho zástupci nicméně přiznávají, že řada míst teprve na obnovu čeká.

Podle viceprezidentky pro cestovní ruch v New Orleansu Kim Priezové je ve městě, které zastupuje, přes tyto příznivé údaje recese znát. Má vliv zejména na oživení cestovního ruchu. Než město proslulé jazzem a karnevalem Mardi Gras před čtyřmi roky zpustošil hurikán Katrina, jezdívalo do něj ročně kolem 8,5 milionu návštěvníků. Po přírodní katastrofě jejich počet výrazně klesl.

V posledních letech se ale trend začíná obracet. Loni tak New Orleans a jeho okolí navštívilo 7,6 milionu lidí. "Kdyby v tu dobu neudeřila recese, bylo by to mnohem lepší," podotkla Priezová. Letos by podle ní bylo ideální, kdyby se návštěvnost přiblížila k osmimilionové hranici, sama ale za realistický odhad považuje 7,8 milionu návštěvníků.

Miami

Narůstající trend v počtu návštěvníků v posledních letech potvrzovala většina jejích kolegů. V oblasti Mexického zálivu, která podle nich mimo jiné vyniká příjemným počasím, nádhernými plážemi a vynikajícím jídlem, tak vznikají nové a moderní hotely. V New Orleansu je pak podle Priezové oživení znát i na počtu restaurací, kterých prý od Katriny bylo otevřeno přes 500 a drtivá většina z nich se udržela.

Zástupci regionu by byli rádi, kdyby se jim podařilo dosáhnout toho, aby do něj alespoň desetina turistů přijížděla ze zahraničí. Jaký je podíl v současnosti, nicméně nedokázali uvést. Pro sledování příjezdové turistiky ze zahraničí totiž ve Spojených státech chybí přesné nástroje. Řada lidí prý do země nejede s jasným cílem, a často tak dorazí do jednoho státu a až tam se rozhodne, že pojede do jiného. Státy jižního pobřeží se tak nyní snaží vymyslet metodiku, jak tento ukazatel například ve spolupráci s hotely měřit přesněji.

Mezi hlavní turistické cíle v oblasti patří města Lake Charles, Lafayette, New Orleans, Baton Rouge, Houma a North Shore v Louisianě, západní pobřeží státu Mississippi, město Mobile a pobřeží Mexického zálivu ve státu Alabama a město Pensacola a nedaleký ostrov Perdido-Key na Floridě. Všechna místa, mezi nimiž podle zástupců jednotlivých destinací lze snadno a rychle cestovat po dálnici, propaguje nová webová stránka, jednotlivé státy je také budou například nabízet na veletrzích cestovního ruchu.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!