Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

K peruánskému Machu Picchu pěšky a za pouhých deset dolarů

K peruánskému Machu Picchu pěšky a za pouhých deset dolarů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K peruánskému Machu Picchu pěšky a za pouhých deset dolarů | foto: Katka Smolová, HedvábnáStezka.cz

K Machu Picchu nevede žádná silnice. Většina návštěvníků tak míří k Machu Picchu kaňonem řeky Urubamba po železnici. Firmě PeruRail za 38 kilometrů dlouhou cestu jedním směrem zaplatíte od 60 dolarů výše. Pamatujte ale na to, že to není jediná cesta. Honza Brotánek vám poradí, jak se sem dostat doslova za pár korun.

K Machu Picchu se dá dostat také po silnici a pochodem. Nádherná cesta vede přes sedlo ve výšce 4300 metrů nad mořem a klesá o 3000 metrů níže do tropického údolí s kávou, kokou a banány. Na závěr následuje 13 kilometrů dlouhý nenáročný pochod pralesem podél řeky Urubamba. Celá cesta se dá zvládnout za jeden den a kdo ji absolvuje veřejnou dopravou zvládne to jen za 10 dolarů!

Levná cesta k Machu Picchu

Ollantaytambo - tak se jmenuje vůbec jediná zachovalá vesnička z doby Inků. Právě tady většina turistů nasedá na vlak k Machu Picchu. Kdo se chce dále vydat po silnici, může právě odsud pokračovat linkovým autobusem, turistickým minibusem nebo soukromou dopravou.

Hned za Ollantaytambo se silnice stáčí v nespočetných serpentinách vysoko do hor. Pokud jedete s vlastním řidičem, nechte si zastavit u některých z mnoha inckých památek po cestě. Na krásné výhledy a rozjímání nad účelem inckých staveb v této těžko přístupné krajině tu budete úplně sami.

S přibývající nadmořskou výškou ubývá vegetace. Blížíme se k nejvyššímu bodu celé cesty. Je čas na poslední výhledy do hlubokého údolí a na letecký pohled zpět na klikatící se silnici. Nezapomeňte si naposledy obléct mikinu.

Incké terasy používají místní jako políčka

I ve výšce nad 4000 m n. m. ovšem žijí lidé. Starousedlíci bydlí v jednoduchých domečkách z kamenů se slaměnými střechami. Elektřinu nemají a pijí vodu z potůčků. Po celý rok pilně pracují na malých políčkách a chovají alpaky. Zůstává zde už jen nejstarší generace. Mladí se odstěhovali do měst za pohodlnějším životem.

Život za sedlem Abra Málaga

V nejvyšším bodě cesty, sedle Abra Málaga (4330 m n. m.), často bývá mlha. Pokud ovšem máte štěstí, uvidíte po levé ruce krásnou šestitisícovku - Nevado Veronica. Teď už se připoutejme. Čeká nás totiž neuvěřitelných 3200 metrů klesání!

I cesta dolů je lemována překrásnými výhledy. Údolí je mnohem zelenější než to předchozí. Přes silnici teče řada malých říček. V období děšťů ji mohou zužovat nebo zcela uzavřít sesuvy.

Vegetace se mění před očima. Po dvou hodinách už budete sundavat všechny svršky. Venku je až nepříjemně vysoká teplota. V okolí rostou kávovníky, banánovníky, pomerančovníky a také keříky posvátné koky. Pokud se váš řidič vyzná a máte možnost zastavit, můžete i v této oblasti navštívit další incké památky nebo alespoň koupit u silnice nějaké ovoce.

Zasněžené vrcholky And na cestě k Machu Picchu
Vyhlídky pod sedlem Abra Málaga

Ve městečku Santa María v nadmořské výšce 1100 m n. m. pokračuje hlavní silnice dále do džungle, do města Quillabamba. My ovšem odbočíme doleva. Tady už končí asfalt a za chvíli se konečně připojujeme zpátky k řece Urubamba, kterou jsme opustili na začátku cesty v Ollantaytambo.

Závěrečný výšlap

Pokračujeme podél řeky po úzké cestě hodně vysoko nad hlubokým kaňonem. Trpíte-li závratěmi, seďte na pravé straně! Máte-li možnost, udělejte na nějakém širším místě fotopřestávku. Pokud jste do této chvíle ještě neviděli keřík koky, je nejvyšší čas zeptat se místních nebo řidiče.

Po necelé hodině cesty přijíždíme do městečka Santa Teresa. V něm je řada jednoduchých hotýlků a pár kilometrů odsud také nádherné přírodní termální lázně. Rychle si musíme zvyknout na kulturní šok. Na rozdíl od snaživých horalů v okolí Cusco, se v této idylické oblasti do práce nikomu moc nechce...

Ze Santa Teresa vede cesta ještě několik kilometrů proti proudu řeky Urubamba až k hidroelektrárně (Hidroelectrica), kde už definitivně končí. Také tady ale končí železniční trať z Cusca, podél níž nás čeká 13 kilometrů dlouhý pochod až do městečka Machu Picchu (dříve Aguas Calientes). Kdo by se na turistiku necítil, může se svézt vlakem. Ten jede obvykle třikrát za den a jízdenka stojí 25 dolarů.

Pochod vede kolem řeky Urubamba a podél železniční trati a trvá 3-4 hodiny. Všude okolo je nádherný tropický prales. Po dvou kilometrech dojdete na železniční most a právě zde po pravé straně vysoko nad sebou poprvé uvidíte tajemné Machu Picchu!

Jak tedy k Machu Picchu po silnici?

1. autobusem
Z Cusco vyjíždí několik autobusů denně do cílové stanice Quillabamba, lze přistoupit v Ollantaytambo (kupte si včas jízdenku v Cusco nebo v Ollantaytabo), vystupte v městečku Santa María.

Ze Santa María pravidelně odjíždí „colectivos“ (sdílené taxi) do vesničky Santa Teresa a odsud další „colectivo“ k Hidroelectrica

orientační cena: 30-40 Solů (cca 9-12 USD)

výhoda: nízká cena

nevýhoda: větší časová a organizační náročnost, nemožnost zastávek, nižší bezpečnost

2. turistickým minibusem
Řada agentur v Cusco nabízí dopravu minibusem z Cusco přímo až k Hidorelectrica.

orientační cena: 20-25 USD

výhoda: pohodlí, rozumná cena

nevýhoda: nemožnost zastávek

3. soukromý transfer
Obraťte se na bezpečné agentury nebo přepravce, příp. zařiďte už před odletem do Peru.

orientační cena: od 30 USD za os., záleží na počtu osob

výhoda: flexibilita, komfort, bezpečí

nevýhoda: výšší cena

Alternativní cesty k Machu Picchu:
K Machu Picchu nevede silnice! Jediná silnice propojuje pouze městečko Machu Picchu (dříve Aguas Calientes) s archeologickým nalezištěm a není napojená na peruánský silniční systém. Všechny autobusy, které na ní jezdí tedy přijeli vlaky.

Standardní cesta:
Vlakem z Ollantaytambo, 38 km, cca 1.5-2 hod, cena od 60 USD za jednosměrnou jízdenku

Cesta po silnici:

Dojedete až k Hidorelectrica, odkud to je ještě 13 km pochodem k Machu Picchu, více info viz článek

Inka trail:

3-4 dny, pochod 30km, cena od 500 USD, vzhledem k omezené kapacitě je nutné balíček koupit mnoho měsíců předem, nelze absolvovat jinak než s místní agenturou

Další pochody:
Existuje několik vícedenních pochodů horami, které všechny končí asi 20km od Machu Picchu, ve vesničce Santa Teresa, délka: 5-8 dní, cena zdarma-několik set USD

Pro individuální turisty: cesty nejsou značené, je třeba počítat s extrémními klimatickými podmínkami a nést s sebou vybavení a potraviny na celou dobu, ideálně také satelitní záchranný systém

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...