Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

K2, nebo Pravčická brána?

Ostrovy Bora Bora | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrovy Bora Bora | foto: Lidovky.cz

ŽENEVA/ÚSTÍ NAD LABEM Národní park Grand Canyon, Niagarské vodopády nebo jezero Loch Ness, to jsou někteří z více než dvou set uchazečů o zařazení mezi sedm přírodních divů světa. Nadace New7Wonders zveřejnila stovky národních návrhů, které zvítězily v internetovém hlasování za každou zemi. Z nich se prostřednictvím hlasování po internetu vyberou koneční vítězové.

Českou republiku mezi nominovanými zatím neoficiálně zastupuje Pravčická brána. Za Slovensko kandiduje Štrbské pleso.¨

Mezi 261 nominovanými ze 222 zemí jsou některé z nejproslulejších horských vrcholů, jezer a dalších atraktivních míst. Manažerka obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko Dana Štefáčková uvedla, že nominace může znamenat větší reklamu a zvýšení povědomí o existenci Pravčické brány a Českého Švýcarska ve světě. Zároveň se ale obává možného přílivu turistů, protože v oblasti je nedostatek hotelů a parkovišť.

Národní pískovcová památka
České Švýcarsko usiluje i o zapsání oblasti do seznamu přírodního dědictví UNESCO. Národní přírodní památka Pravčická brána je jedním z nejnavštěvovanějších míst této oblasti. Podle geoložky parku Zuzany Vařilové vznikla erozivními procesy z původně masivního pískovcového bloku. Svými rozměry (výška klenby je 16 metrů a vlastní oblouk měří 27 metrů) je největší pískovcovou skalní bránou v Evropě. Díky vysoké návštěvnosti zde v roce 1881 vznikl hotel Sokolí hnízdo, který dodnes slouží jako restaurace. Dříve možný vstup na těleso brány byl počátkem 80. let minulého století zakázán kvůli nadměrné erozi.

Švýcarská nezisková nadace od roku 2007 shromáždila prostřednictvím internetu 441 nominací. Poté vybrala z každé země ty kandidáty, kteří získali nejvíce hlasů, a vytvořila tak seznam 222 lokalit. Seznam se rozrostl na 261 účastníků poté, co do něj byla zařazena místa sdílená více zeměmi.

Hlasovat bude miliarda lidí
Organizátoři výběru přírodních skvostů počítají s tím, že internetového hlasování, které nominuje 77 semifinalistů, se zúčastní více než miliarda lidí. Vítězové se přidají k sedmi divům stvořenými člověkem. Ty byly zveřejněny před osmnácti měsíci. Na internetové stránce nadace lze hlasovat až do 7. července. Registrace má zabránit lidem, aby hlasovali dvakrát.

Tým odborníků na přírodu v čele s bývalým šéfem Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) Federikem Mayorem v červenci zredukuje seznam na 21 finalistů. Sedm vítězů pak vybere veřejnost v dalším kole hlasování, které potrvá do roku 2011. To proběhne prostřednictvím internetu, telefonicky i textovými zprávami. Cílem kampaně Nových sedm divů světa je propagovat kulturní rozmanitost prostřednictvím podpory, uchovávání a restaurování pamětihodností a přírodních míst. V jejím čele stojí švýcarský dobrodruh Bernard Weber.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek
Zapojte se do obřího testování pokračovacích a dětských mlék Hami! Hledáme 80 testerek

Maminky, otestujte s námi pokračovací mléko 6+ a dětské mléko 36+ od Hami. Skvěle chutnají a díky unikátnímu složení OptiNutri jsou přesně...