Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 9 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam na jednodenní výlet z Budapešti? Zkuste Visegrád, Balaton nebo Szentendre

Centrum Szentendre. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Centrum Szentendre. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

BUDAPEŠŤ Máte volný den a Budapešť už máte prochozenou křížem krážem? Zkuste vyrazit na menší či větší výlet za její hranice. Přinášíme několik tipů včetně hradu, kopců, jezera či malebné městské architektury.

Szentendre
O Szentendre jsme už psali v tipech na zajímavá místa v Budapešti a jejím okolí. Rozhodně však stojí za další zmínku. Příměstskou dopravou se do něj dostanete přibližně za padesát minut. Do určité zóny není třeba s celodenní jízdenkou cokoli hradit navíc, zbytek cesty je možné zaplatit u místního průvodčího. Hned po příjezdu na vás čeká poklidná atmosféra městečka s bohatou historií, plno kostely a možností celý den lenošit u vody. Szentendre se velmi pěkně vyjímá na fotografiích díky své architektuře. Jak už jsme zmínili v tipech, je zde například možné ochutnat slavný maďarský langoš, ten nejlepší mají uprostřed cesty mezi náměstím a jedním z kostelů. Na své si přijdou i ti, kteří mají rádi suvenýry a vánoční ozdoby, sídlí zde totiž řada turistických stánků a obchodů se zbožím všeho druhu.

Jeden z kostelů v Szentendre.


Visegrád
Město Visegrád je pro českou historii podstatné zejména díky dvěma událostem. V roce 1335 se zde setkal český, uherský a polský král, aby uzavřeli protihabsburské spojenectví. O několik století později v roce 1991 zde vznikla Visegrádská skupina. Visegrád je ale zajímavý sám o sobě. Zejména díky hradu, který se tyčí nad Dunajem a ze kterého je naprosto úchvatný výhled na okolní krajinu. Pokud do Visegrádu vyrazíte vlakem z Budapešti, bude na vás čekat také cesta přívozem na druhou stranu řeky, kde leží hrad. Při letní návštěvě si s sebou nezapomeňte plavky, ve Visegrádu je totiž pláž, na které si můžete po výšlapu na hrad odpočinout.

Výhled z Visegrádu.


János-hegy
Pokud nemáte příliš mnoho času nazbyt, ale toužíte po troše přírody a Markétin ostrov vám není dost velký, zamiřte na János-hegy. Na nejvyšším vrcholu na vás bude čekat vyhlídka, z níž je možné spatřit dokonce i budapešťský parlament. V létě je zde možné uspořádat piknik a dokonce i grilování. O dalších výhledech na Budapešť jsme psali zde.

Alžbětina rozhledna na Normafě


Vác
Pokud vás nadchlo Szentendre (nebo se vám alespoň zalíbily fotografie), zkuste také Vác. Stejně jako Szentendre jde o menší město s malebnou atmosférou a architekturou. Uprostřed barokního náměstí jsou navíc k vidění archeologické nálezy původních staveb, které se ve Vácu nacházely. Krom náměstí je zde k vidění také katedrála. Ti, kteří mají rádi procházky kolem řeky ani zde nebudou ochuzeni, Vác se totiž situován na východním břehu Dunaje.

Barokní náměstí ve Vácu.
Barokní náměstí ve Vácu.

Balaton
Pokud vám nevadí pár hodin ve vlaku, určitě byste neměli minout „maďarské moře”. Dejte si ovšem pozor, kterou stranu Balatonu si pro svou návštěvu vyberete. Jedna strana je totiž vhodnější pro rodiny s malými dětmi, neboť vstup do hloubky je zde postupný. Okolo Balatonu je možné nalézt nejrůznější druhy ubytování včetně hostelů, což potěší zejména sólo cestovatele. Pokud máte dostatek času, některé společnosti dokonce nabízí plavbu po Balatonu.

Maďarský Balaton.


Göd
Pokud se v Budapešti zrovna nacházíte ve velmi horkých dnech, určitě zamiřte na městskou pláž, o které jsme psali v předešlých tipech. Na písečnou pláž můžete ale vyrazit i do malého města Göd. Nasměruje vás k ní google nebo jednoduše následujte místní.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?