Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam na maskovaný průvod? Tipy na masopustní veselí v Praze

Masopustní průvod masek obyvatel Vortové u Hlinska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masopustní průvod masek obyvatel Vortové u Hlinska. | foto: ČTK

PRAHA V Praze v sobotu začíná masopustní veselí, oslavy vyvrcholí za týden. Budou například na Vinohradech, na Žižkově, na Letné, v Karlíně, na Malé Straně, Břevnově, na Jižním Městě, na Pankráci, chvalském zámku či divadle na Dobešce. Letos jsou oslavy později než v posledních letech, protože jsou později i Velikonoce.

V sobotu se slaví masopust v Dubči, ve Kbelích nebo v Kinského zahradě, kde národopisné muzeum připravilo program s výrobou masek. V neděli budou oslavy na zámku ve Ctěnicích. Muzeum hlavního města Prahy tam pro návštěvníky připravilo ochutnávku tradičních jídel, jako jsou fašankové koblihy, boží milosti a zabijačkové dobroty včetně ukázky jejich výroby. Zahraje domažlická dudácká muzika.

Příští sobotu masopustní průvody vyrazí například ve 13:00 z karlínských Kaizlových sadů a ve 14:00 od metra Opatov. Na Střížkově v parku Václavka od 13:00 bude rekonstrukce pravěkého masopustu.

Oslavy pořádají v sobotu 25. února u svých budov na Letné Národní zemědělské a Národní technické muzeum. Program pro děti a masopustní dobroty chystají také v parku na Pankráci nebo v centru Toulcův dvůr. Na náměstí Jiřího z Poděbrad bude žižkovská pouť.

V neděli 26. února se k masopustním oslavám připojí divadlo na Dobešce, které organizuje výrobu masek a původ po okolí. Připraveno je i speciální představení. Ve 14:00 vyjde průvod Horními Počernicemi k chvalskému zámku. Na samý konec masopustu, úterý 28. února, nechali průvod Žižkovští a Břevnovští. Od křižovatky Břevnovské a Pod Královkou vyrazí v 16:00, ve stejný čas vyjde také z náměstí Jiřího z Poděbrad.

Masopust byl v minulosti slavnostním obdobím mezi Vánocemi a postní dobou. Konaly se během něj taneční zábavy, zabijačky i svatby. Jeho počátek je stanoven po svátku Tří králů, konec závisí na datu Velikonoc a spadá do období od poloviny února do počátku března. Popeleční středou začíná postní doba, období přípravy na Velikonoce.

Vortová u Hlinska pořádá masopustní průvod každý rok. Prochází skanzenem na...
V Prostějově se na náměstí sešla řada masek a postav.

K maskám, které se objevovaly nejčastěji, patří medvěd, někdy vedený na řetězu medvědářem, a kobyla, skrývající často dvě osoby. Objevovaly se i masky báby s nůší, kominíka se žebříkem, kozla a mnoho dalších.

S masopustem se pojí typický jídelníček, jemuž dominují mastná a tučná jídla. Lidé si při něm měli najíst tolik, aby vydrželi celý rok. Tradiční masopustní jídlo jsou koblihy z vláčného kynutého těsta. Písemné zmínky o masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!