Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Kam na Svatováclavské slavnosti nebo vinobraní? Přinášíme tipy na víkend

Šestašedesátý ročník slavností vína přivábil do osmitisícového města od pátku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestašedesátý ročník slavností vína přivábil do osmitisícového města od pátku... | foto: MAFRA - Anna Vavríková

Vinobraní, koncerty nebo tradiční Svatováclavské slavnosti. Nevíte, kam o víkendu vyrazit? Server Lidovky.cz pro vás vybral tipy na víkendový program.

Národní svatováclavská pouť (Mladá Boleslav)

Kromě duchovních slavností se bude v rámci pouti konat lidová pouťová zábava a stánkový prodej. Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících, návštěvníků i řada významných hostů, aby si společně připomenuli odkaz českého knížete v místě jeho mučednické smrti.

PSALI JSME:

Karlštejnské vinobraní

V sobotu a neděli proběhnou na Karlštějně slavnosti vína. Nabídnou bohatý kulturní program: kapely, divadlo, kejklíře, občerstvení. Více informací najdete na karlstejnske-vinobrani.cz.

Vinobraní na Grebovce

Chcete zůstat v Praze a nevíte kam vyrazit? Na Grébovce proběhne sedmý ročník Vinobraní na Grébovce. Akce začíná již v pátek a trvá celý víkend. Oslavy sklizně vinné révy budou i letos plné nespoutaného veselí, které se ponese v duchu starých českých pověstí. Jedno z největších pražských vinobraní bude letos kromě vína, burčáku a zcela zrenovovaného parku oslavovat  i spisovatele Aloise Jiráska. Jeho Staré pověsti české tu budou připomínat divadelní hry, soutěže pro děti, ale i speciální akce.

Svatováclavské vinobraní ve Smržovce

Pakliže máte rádi hory i víno, zajeďte si do Jizerských hor. O víkendu zde probíhá vinobraní ve Smržovce. Těšit se můžete na šedesát odrůd vína. Hlavním překvapením letošního minivinobraní je cimbálová muzika, která začne hrát hodinu po poledni.

Bílé víno - ilustrační foto.

Svatováclavská pouť v Rovensku pod Troskami

Jedna z tradičních Svatováclavských poutí probíhá také v Rovensku nad Troskami. Podvečer si můžete zpříjemnit komorním koncertem Českého violoncelového dua.

Hudební festival v Ostravě

Během desátého ročníku Svatováclavského hudebního festivalu v Ostravě proběhne 35 koncertů. Představí se například harfistka Jana Boušková, francouzský flétnista Philippe Bernold či recitátor Marek Eben, který společně s varhaníkem Petrem Rajnohou provede dílo Labyrint světa a ráj srdce. Ze známých souborů to budou například Pražský filharmonický sbor, Slovenský komorní orchestr Bohdana Warchala, Solamente Naturali s Milošem Valentem a sólistou Janem Rokytou na cimbál a zobcové flétny v netradičním programu Musica Globus.

Svatováclavské trhy v Ivančicích

Na tradičních svatováclavské trzích si na své přijdou milovníci burčáku a bonsají. Doprovodný program je bohatý, v sobotu navíc můžete navštívit Grilfest.

Čekání na Václava (Hradec Králové)

V Klicperově divadle v centru Hradce Králové proběhne desátý ročník festivalu velkých malých divadel. Akce trvá od soboty až do 28. října. Více najdete na klicperovodivadlo.cz.

Svatováclavské hody v hotelu Sádek (Kojetice)

Kombinace dobrého vína a jídla? Zkuste zajít na gastronomickou akci v hotelu Sádek. Podávat se budou grilovaná selata i ryby, pečená kolena, červený i bílá burčák. Chybět nebude ani doprovodný program.

, ,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...