Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam na výstavu unikátních zvonů a zvonečků? Do Soběslavi

Soběslav | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soběslav | foto: MAFRA- Slavomír Kubeš

SOBĚSLAV V Blatském muzeu v Soběslavi začala výstava Zvony, zvonky, zvonečky. Návštěvníci si na ní mohou prohlédnout nejen vzácné zvonky na vánoční stromy, ale také zvony liturgické. Pocházejí ze sbírek řady muzeí a od dalších sběratelů, třeba zvonaře Michala Votruby z Myslkovic, i farností. Vůbec poprvé bude k vidění "krev" soběslavského zvonu, který byl zrekvírován v době první světové války.

Výstava potrvá do 30. prosince, řekl jeden z autorů výstavy Petr Šťovíček. Na návštěvníky čekají zvonečky vážící pár gramů i zhruba stokilogramový cymbál, tedy součást stroje věžních hodin. Doprovodné texty zasazují zvony do symboliky Vánoc, nechybí ani informace o historii soběslavských zvonů.

ČTĚTE TAKÉ:

"Asi nejzajímavější je cymbál, který je zapůjčený z táborského muzea. Neví se, na které věži byl zavěšen, ale nechali ho vyrobit Malovci z Malovic v 16. století," uvedl Šťovíček. K dalším zajímavostem patří skleněné zvonečky, které zapůjčilo českobudějovické muzeum. V 19. století je z čirého křišťálového skla vyrobili skláři na Šumavě. Jsou velice křehké, proto se jich dochovalo velmi málo. Místy jsou zdobené ornamenty, emailem i zlatem.

Baroko a renesance

Pozornost návštěvníků při pondělní vernisáži poutala také kolekce barokních a renesančních srdcí zvonů, jež zapůjčilo krásenské muzeum. Zachovaly se po válečném zabavení zvonů. Nejvíce ale zaujala takzvané krev místního zvonu.

"Ten byl ulit asi v roce 1492. Z věže kostela ho po tři dny při válečné rekvizici sundávalo 12 vojáků. Nemohli ho snést, tak ho navrtali a shodili z věže," popsal Šťovíček. Někdo štěpiny z vrtání schoval a v muzeu se uchovaly ukryté v krabičce od sirek, zatím nikdy nebyly vystaveny.

Výstavu zvonků zdobí také papírové zvonky, které vyrobily děti a učitelky z mateřské školy, v muzeu nechybí ani staročesky ozdobené vánoční stromky.

K výstavě autory inspirovaly zářijové Soběslavské slavnosti zvonů spojené se svěcením a vyzdvižením zvonu Petr Vok na kostelní věž. Návštěvníci se mohou posadit do promítacího sálu muzea a tam si na videozáznam historickou událost připomenout.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.