Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C sněžení Předplatné LN
10. července 2010 17:01 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam v horku? Ke Kokotským rybníkům, mají novou stezku

Rybník - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybník - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BUŠOVICE V Bušovicích na Rokycansku otevřeli pro veřejnost novou naučnou stezku Kokotské rybníky. Stezka vznikla spoluprací obcí Bušovice a Dýšina, na jejichž katastru leží, a města Plzeň, jejímiž lesy stezka z velké části prochází, řekl starosta Bušovic Pavel Čechura, který stavbu naučné stezky inicioval.

"Trasa je dlouhá kolem deseti kilometrů a na ní je jedenáct zastavení s informačními tabulemi a dva altánky. Jednotlivé informační zastavení popisují to, co je nejzajímavější v krajině," popsal Čechura.

Svérázné jméno rybníků pochází ze středověku

Název nebo označení "kokotské" se táhne už od středověku, kdy vedle rybníků byla poměrně veliká vesnice jmenující se Kokot – podle skalního hřebene který nedaleko v lese je. Ten připomínal kohouta a ve staročeštině kokot byl kohout, nebylo to nic hanlivého.

Jižně od západního rybníka se nachází středověké tvrziště, terénní nerovnosti po bývalé vsi a zřejmě i dalším zemanském dvorci.

Zastávka u pramene Čůráček
Zastávky například popisují někdejší vily z první republiky, další
zastavení u pramene Čůráček popisuje lesní prameny, u Čertova kamene se návštěvníci dozvědí o místních geologických podmínkách, na další zastávce zase o zaniklé obci Kokot. Zastávky se věnují fauně a flóře, historii ve středověku založených Kokotských rybníků a řadě dalších zajímavostí v okolí.

Kokotské rybníky

Náklady na vybudování stezky byly zhruba 400.000 korun, z nichž větší část, zhruba 350.000 korun, poskytlo město Plzeň. Právě pro obyvatele Plzně by mohla být naučná stezka ideální místem výletů. Zajímavá a romantická rekreační oblast je dostupná veřejnou dopravou z Plzně. Městské autobusy jezdí do Bušovic i Dýšiny, takže lidé budu moci na naučnou stezku pohodlně z krajského města dojet.

Rybniční soustava původně čtyř Kokotských rybníků, z nichž se zachovaly dva, dostala jméno právě po obci Kokot, což prý ve staročeštině znamenalo kohoutí hřebínek - podle tvaru skalek v okolí.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.