Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam v létě za sluncem? Nejlevněji je v Bulharsku, Itálii a Chorvatsku

Letní dovolená. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letní dovolená. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Přemýšlíte, kam vyrazit na letní dovolenou? Nejlevnější destinace v Evropě jsou pro Čechy Bulharsko, Itálie a Chorvatsko. Je však třeba dát si pozor na zpoplatněné pláže, předražené obchody nebo špatné restaurace na paradoxně nejvíce rušných místech.

Bulharsko

Bezpochyby nejlevnější leteckou destinací je Bulharsko. „Mezi českými turisty je oblíbené díky výborným cenám zájezdů a nejlepšímu poměru cena – výkon (co za své peníze turista získá, pozn. red.),“ vysvětluje marketingový ředitel cestovní kanceláře Alexandria Petr Šatný. Bulharsko se navíc podle něj pyšní kvalitní hotelovou sítí, která patří k nejmladším. Zatímco jinde v Evropě došlo k rozmachu cestovního ruchu již v 70. a 80. letech 20. století, většina bulharských hotelů byla vystavěna nebo kompletně zrekonstruována teprve před 10 až 15 lety.

Další výhodou dovolené v Bulharsku jsou tamní ceny potravin a jiného zboží. „Odpovídají cenám v běžném větším městě. Není tak problém dětem každý den dopřát nějakou dobrotu nebo zábavnou atrakci,“ říká Šatný.

ČTĚTE TAKÉ:

Nejoblíbenějším letoviskem zůstává pro české turisty Primorsko. Podle Šatného se tam Češi cítí jako doma, mimo jiné i díky nápisům a jídelním lístkům v češtině. Známými a často navštěvovanými letovisky jsou také nedaleká větší města Varna a Burgos. Kdo by si chtěl naopak od Čechů odpočinout, měl by zvolit dovolenou v nějakém malém, co možná nejjižnějším přímořském městečku.

Itálie a Chorvatsko

Cenově výhodná může být také dovolená v severní části italského pobřeží. Tam Češi nejčastěji navštěvují oblasti okolo Bibione, Caorle či Rimini. Podle Šatného je tato část Itálie dobře dostupná vlastní dopravou a nabízí také cenově atraktivní ubytování v apartmánech, ale i v hotelech.

Výhodu této oblasti potvrzuje i Jan Osúch, mluvčí cestovní kanceláře Nev-Dama ze skupiny Fischer: „K nesporným výhodám severu Itálie patří kratší dojezdová vzdálenost, větší hustota letišť a obecně menší kulturní rozdíly oproti České republice. Naopak na jihu jsou nižší ceny ubytování (klient ovšem zaplatí více za dopravu), teplejší klima, autentičtější kultura a kvalitnější gastronomie.“ Čeští turisté podle něj v této oblasti nejvíce vyhledávají apartmány bez jídla.

Na co si dát pozor

Tipy cestovní kanceláře Nev-Dama pro čtenáře serveru Lidovky.cz

Chorvatsko

  • Zejména na nejexponovanějších místech je riziko předražených nákupů. Vždy je lepší obejít více obchodů, než něco koupíte
  • Restaurace na nejexponovanějších místech často patří mezi nejhorší, ač současně nejdražší (pozor na kolísavou kvalitu gastronomie)

Itálie

  • V restauraci „na baru“ vás rychlý drink či něco malého vyjdou až dvakrát levněji než pokud usednete ke stolku
  • Bez poplatků je možné používat pouze volné pláže (tzv. pláže veřejné), kterých je obvykle v letoviscích málo
  • Nenakupujte zboží pochybného původu od imigrantů na plážích i jinde (kromě nákupu nekvalitního padělku vám hrozí za obchod bez účtenky i vysoká pokuta)
  • Z pobřeží Jadranu se za bezcelními nákupy vyplatí zajet do republiky San Marino. Za většími nákupy potravin pak do vnitrozemí do diskontních supermarketů

Obecně platí, že letecká dovolená je vždy dražší, než cestování autem, či autobusem. Kdo tak chce za letní dovolenou ušetřit, měl by zvolit druhý typ dopravy. Právě takoví turisté volí nejčastěji Itálii nebo Chorvatsko, které je dojezdově také narozdíl od dalších destinací poměrně blízko. "Neznamená to ale, že by ceny v Itálii či Chorvatsku byly nižší než v obchodech a restauracích například na severu Afriky (Egypt, Maroko, Tunisko)," upozorňuje Osúch. Klient musí v takových případech o to lépe počítat, kam se přesně vydá, jak se bude stravovat a podobně. "Obecně lze říci, že cenová hladina, je v Itálii i Chorvatsku zhruba o třetinu vyšší než v České republice. Ovšem toto srovnání je velice hrubé a nelze ho paušalizovat," dodává Osúch.

Dovolená se dá levně zvládnout ve více destinacích, nicméně čeští turisté podle Šatného volí stále častěji spíše o něco dražší, ale kvalitnější ubytování než ty nejlevnější varianty. Stejně tak je tomu v otázce stravy, výrazně totiž roste poptávka po zájezdech all inclusive, s nimiž turista předem odhadne celkový rozpočet dovolené lépe, než při koupi zájezdu bez stravy a následné každodenní návštěvě místních restaurací.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...