Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kam vás nepustí bez víza

Letiště v Pekingu. Jednorázové vízum do Číny vás přijde asi na 800 Kč. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště v Pekingu. Jednorázové vízum do Číny vás přijde asi na 800 Kč. | foto: ČTK

České turisty čeká vízová povinnost při cestách do Austrálie, Ruska, Číny a dalších zemí. Zatímco za vízum do Austrálie nic platit nemusíte, třeba na Kubu se podíváte za 750 Kč.

Občané České republiky mohou bez víza navštívit takřka osmdesát států světa. Pokud se však rozhodnete cestovat mimo tato území, nezbude vám nic jiného, než si vyřídit vízum. Pominemeli tranzitní víza, jež některé země požadují při přestupu na svých letištích, nejsnáze lze získat turistické vízum. To postačuje pro většinu krátkodobých nepracovních pobytů.

Austrálie
Nejrychlejším způsobem, jak si vyřídit vízum do Austrálie, je využít oficiálního internetového formuláře na stránkách australského imigračního úřadu (http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/676/index.htm). Neobejdete se při tom však bez znalosti angličtiny, kterou budete potřebovat při odpovídání na množství zvídavých dotazů. V okamžiku podání žádosti je nezbytné mít v ruce letenku nebo alespoň rezervaci letu. Navíc je vhodné mít podrobně naplánován celý pobyt, protože kromě data příletu a odletu je žadatel dotazován na trasu případné cesty po Austrálii. 

K žádosti potřebujete i pas platný aspoň šest měsíců po opuštění Austrálie. Výsledek žádosti přijde do několika dnů e-mailem, a pokud je kladný, jako vízum vám bude stačit tento vytištěný e-mail. Při vstupu na území Austrálie se pak udělení víza elektronicky ověřuje v centrální databázi. Kromě rychlosti je výhodou tohoto způsobu získání víza jeho cena. Pro občany EU je tříměsíční turistické vízum zdarma.

Další alternativou je podat žádost přímo na australské ambasádě ve Vídni, kde se připravte na poplatek 50 eur. Poslední možností je využít služeb zprostředkovatelských agentur.

Rusko
Získat vízum do Ruské federace je o poznání složitější. Než začnete vyplňovat vízový dotazník, který je ke stažení na webových stránkách ruské ambasády (http://www.czech.mid.ru/0img/ CZH-vizovaya_anketa.pdf), připravte si několik dokumentů. Především budete potřebovat cestovní pas platný alespoň šest měsíců po skončení cesty s minimálně jednou dvoustranou volnou pro vlepení víza. Dále je potřeba prokázat, jakým způsobem do Ruska cestujete a kde se budete zdržovat. K žádosti proto přiložte letenky nebo jízdenky, pozvání do Ruské federace nebo turistické doklady.

Pokud máte předem zajištěné ubytování v hotelu, neměl by být problém před cestou získat doklad o rezervaci - turistický voucher. Dostat jej můžete i přes různé zprostředkovatelské agentury v ČR za přibližně tisícikorunový poplatek. Na vízu je pak uvedena jako přijímající strana instituce zajištěná agenturou.

V některých případech se též vyžaduje doklad o zdravotním pojištění. Nakonec k žádosti přilepte svou fotografii pasového formátu. Žádost se podává na Konzulárním oddělení velvyslanectví, které sídlí v Korunovační 34 na Praze 6. Poplatek za vydání víza, ve lhůtě vyřízení 10 dnů, činí 35 eur a platí se v českých korunách.

Kuba
I ke vstupu na území Kuby potřebují občané ČR vízum. V případě turistického pobytu je ve formě turistické karty udělováno na počkání konzulárním oddělením Kuby, které sídlí na Sibiřském náměstí 1 na Praze 6.

Její vydání přijde na 750 Kč. Karta vás opravňuje k pobytu na území Kuby po dobu třiceti dnů. S sebou si vezměte cestovní pas platný minimálně do plánované doby opuštění Kuby. Tuto kartu je možné získat i prostřednictvím cestovní kanceláře či zprostředkovatelské agentury.

Čína
Nejen blížící se termín olympijských her v Pekingu láká cestovatele do Číny. K tomu však, s výjimkou turistické návštěvy Hongkongu, nezbytně potřebujete příslušné vízum. To lze získat na konzulárním oddělení čínské ambasády sídlícím na Praze 6 v Pelléově ulici 18.
Jaké doklady budete pro žádost potřebovat? Samozřejmostí je cestovní pas s minimální platností šest měsíců po návratu a dvěma volnými stránkami pro vízum. Dále budete potřebovat letenku nebo rezervaci letu. K vyplněnému formuláři, který je ke stažení na adrese http://www.chinaembassy. cz/cze/lsyw/t127019.htm, přilepte jednu fotografii pasového formátu.

Poplatek za žádost o vízum na jeden vstup činí ekvivalent 40 USD a je splatný v českých korunách (přibližně 800 Kč). Za vízum na dva vstupy zaplatíte ekvivalent 60 USD.
 
Platba se provádí po podání žádosti konzulárnímu oddělení na kterékoliv pobočce ČSOB . Při vyzvedávání víz je nutno předložit potvrzení o zaplacení poplatku na jméno osoby, která cestuje do ČLR. Víza jsou připravena k vyzvednutí za týden ode dne přijetí žádosti.

Letní turistické destinace
Zatímco vízum do Turecka není již od 1. 1. 2005 potřeba, do Tuniska se nás bezvízový styk týká jen v případě organizovaných zájezdů. V případě, že se do Tuniska budete dopravovat individuálně, musíte si zajistit vízum. K tomu budete potřebovat dvě fotografie pasového formátu a vyplněný formulář žádosti. Výše poplatku za vyřízení závisí na aktuálním kurzu dolaru a v současné době činí 564 Kč.

Pokud se chystáte do Egypta, budete si muset vízum zařídit v každém případě. Získat jej můžete dvěma způsoby: buď v ČR na konzulárním oddělení egyptského velvyslanectví, kde vám vízum vystaví po vyplnění formuláře během tří dnů za poplatek 700 Kč. Nebo přímo na letištích v Káhiře, Alexandrii, Hurghadě a Luxoru, případně na některých dalších vstupních místech do země. Poplatek za nákup víza pak činí 15 USD. Nezapomeňte však s sebou mít cestovní pas platný alespoň šest měsíců po plánovaném opuštění Egypta.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dala jsem přednost rodině, říká v otevřené zpovědi čerstvá padesátnice Csáková

Ilona Csáková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Bez vytáček a věcně mluví o svých kulatinách, stejně jako o úspěších, pádech a podivných životních obdobích. Ilona...

ANALÝZA: Boj o Karabach popírá ideologii. Zajímavou roli hraje Izrael

Snímek ukazuje členy ázerbájdžánských ozbrojených sil střílejících... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nově rozdmýchaný ozbrojený konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem je v mnoha lidových veřejných diskusích popisován jako...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...