29. listopadu 2012 15:28 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Svařené pivo a řemeslné výrobky. Kam vyrazit na vánoční trhy?

Svařené víno na vánočních trzích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svařené víno na vánočních trzích | foto: Reuters

Pražané a návštěvníci metropole mohou během adventu navštívit řadu vánočních trhů. Většinu hlavních náměstí ozdobí vánoční stromy, ve stáncích se bude prodávat svařené víno a vánoční sortiment.

Poprvé se adventní trhy uskuteční u podolské plovárny v Praze 4 nebo na Tylově náměstí v Praze 2. Hlavní trhy na Staroměstském a Václavském náměstí začnou 1. prosince a potrvají do 13. ledna.

Novinkou budou vánoční trhy před podolskou plovárnou v Praze 4. O prosincových sobotách a nedělích si zde lidé budou moci koupit drobné dárky nebo svařené víno. Pro nejmenší návštěvníky bude připravena malá zoologická zahrada, kde nebude zakázáno krmit zvířata. Děti si také budou moci vyzkoušet lovení vánočních kaprů. U ohňů se budou opékat buřty.

ČTĚTE TAKÉ:

Vánoční trhy budou letos poprvé i na Malém náměstí poblíž pražského magistrátu. Praha 1 chystá vánoční slavnosti také v horní části Václavského náměstí nebo na Petrském náměstí. Na vánoční osvětlení chce dát městská část asi milion korun.

Svařák na Andělu

Městská část Praha 5 vymyslela letos novinku pro milovníky svařeného vína. Na pěší zóně Anděl bude nápoj k dostání ne v plastových kelímcích, ale keramických hrníčcích. Hrnky s vánočním motivem budou zálohovány 50 korunami. Komu se hrnek zalíbí, může si ho nechat a záloha propadne.

Barman Roman Vágner z hotelu Radisson Blu Alcron  představil zimní míchané drinky

Svařené víno

Liberecký kraj

Na náměstích, zámcích či muzeích se budou letos konat vánoční trhy v Libereckém kraji. Prodejci budou i tentokrát nabízet zejména sortiment spojený s adventem a řemeslníci předvedou své umění. Ceny za pronájem stánků zůstávají na úrovni minulých let, vyplývá z informací pořadatelů.

Mezi nejnavštěvovanější patří trhy na zámku Sychrov, které se konají o tomto víkendu. Každoročně na nádvoří zámku jezdí tisíce lidí nejen za nákupy, ale i doprovodným programem. "Letos vystoupí divadla Studna a folklorní soubory Horačky a Šafrán," uvedla Lucie Spálenská z liberecké pobočky Národního památkového ústavu. Za stánek na oba dny zaplatí prodejci řádově stokoruny až tisíce. Tradičně první adventní sobotu se koná už 20 let jarmark v muzeu v Semilech s 60 stánky.

Zlínský kraj

Velká města ve Zlínském kraji ani v letošním roce nepřipraví své obyvatele o vánoční trhy. Tradičně se uskuteční na náměstích. Pořadatelé se přitom snaží, aby se na trzích především prodávaly řemeslné výrobky. Chybět nebude bohatá nabídka občerstvení včetně oblíbeného punče a ani doprovodný program, ve kterém pořadatelé sázejí zejména na lidovou kulturu či na dětská vystoupení. Ve Zlíně se vánoční jarmark uskuteční na náměstí Míru od 12. do 22. prosince.

Vánoční trhy na Vysočině

Vánoční trhy s řemeslnými výrobky, jmelím, stromky, pamlsky a svařeným vínem najdou lidé během adventu na řadě míst Vysočiny. V Jihlavě začne vánoční jarmark 6. prosince a skončí až před Štědrým dnem. Menší města pořádají jednodenní prodej tradičních výrobků.

Vánoční trhy

Vánoční trhy

Na jihlavském Masarykově náměstí kvůli jarmarku opět vyroste dřevěná vesnička se zhruba 40 stánky. "Zájem prodejců je daleko větší," uvedl Martin Málek, mluvčí pořádajícího podniku Služby města Jihlavy. Prodávat se budou například svíčky, medovina, punč, vyřezávané betlémy, dřevěné hračky, stříbro, kožená galanterie, dárkové zboží, textil, rukavice, čepice, šály, ponožky, vánoční stromky a ryby. "Upřednostňujeme české výrobky a pokud je to rukodělná, tematická práce," řekl Málek.

Řemeslné výrobky v Plzni

Rozdílné šance vychutnat si sváteční atmosféru na vánočních trzích mají lidé v Plzeňském kraji. Města k jejich pořádání přistupují různě, někde je nabízejí jen na den dva, jinde o každém předvánočním víkendu, v největším městě regionu, v Plzni, pak trvají bez přestávky 25 dní. Téměř všechny radnice se ale snaží regulovat sortiment, na trzích se proto dají koupit hlavně řemeslné výrobky, vánoční dekorace a občerstvení.

Vánoční atmosféra v jižních Čechách

Adventní trhy na jihu Čech se budou konat ve všech okresních městech. Nejdelší dobu tentokrát potrvají v Českém Krumlově. V Jindřichově Hradci chystají dokonce dva. Ceny za pronájem plochy či stánku jsou různé podle počtu dnů, vybavení, umístění a sortimentu zboží, třeba v Táboře jsou zadarmo. Jinde se denní sazby pohybují od 300 korun výše. Za gastro stánek jsou mnohem vyšší.

Cheb chystá největší trhy v kraji

Předvánoční trhy v Karlovarském kraji zažijí letos změnu. Cheb se rozhodl přebýt všechna ostatní města v kraji a uspořádat vánoční trhy velkolepě a překonat i krajské město. Od 1. prosince nabídne chebské historické náměstí trhy s každodenním kulturním programem, více stánky a umělým kluzištěm. Karlovy Vary i Sokolov se budou držet tradičního rozsahu předvánočních akcí, řekl zástupci radnic.

Vánoční trhy

Vánoční trhy

Chebské náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se mění k nepoznání. Dolní část náměstí zaplnilo 26 dřevěných stánků, na náměstí už stojí dva vánoční stromy, pod Špalíčkem je umělé kluziště a nad ním se tyčí velké pódium.

Netypický sortiment ve Středních Čechách

Většina středočeských měst chystá i letos tradiční vánoční trhy. Doprovodí je podobně jako v minulých letech mnoho kulturních akcí. Najdou se ale i výjimky. Například v Příbrami specializované vánoční trhy neplánují a typický vánoční sortiment si lidé budou moci koupit spolu s dalšími produkty na trzích pořádaných celoročně.

Podle příbramského starosty Josefa Řiháka (ČSSD) se osvědčil prodej zboží s vánoční tematikou na klasických trzích na náměstí T. G. Masaryka ve středu a v sobotu. Lidé si tam v období Vánoc budou moci zakoupit vánoční pečivo, ozdoby, svícny, vánoční ubrusy či adventní věnce. Kromě toho mohou 15. prosince zamířit na adventní farmářský trh do areálu Hořejší obory, kde bude kromě tradičních farmářských potravin k dostání třeba i teplá medovina.

Na výrobky z rakytníku láká Hradec Králové

Vánoční trhy se v Královéhradeckém kraji konají tradičně na náměstích, v památkových objektech a muzeích.

Pořadatelé trhů se snaží, aby na nich své výrobky prodávali hlavně řemeslníci, někteří z nich také svou práci předvádějí návštěvníkům. Například na letošních Vánočních trzích na hospitalu Kuks na Trutnovsku, které se v posledních letech konají po dva listopadové víkendy, měli letos lidé možnost nakoupit kromě keramiky, výrobků ze dřeva, skla či textilu například sůl do koupele či výrobky z rakytníku.

Vánoční trhy

Vánoční trhy

Ústecký kraj

Velká města v Ústeckém kraji chystají vánoční trhy, za doprovodný program zaplatí statisíce korun. Od stánkařů ale vyberou většinou jen desetitisíce korun. ČTK to zjistila od zástupců jednotlivých statutárních měst. Nejméně peněz vynaloží na oslavy Vánoc Děčín a Teplice, nejvíce Chomutov a Most.

Svařené pivo v Olomouci

Obyvatelé menších měst, jako jsou Louny nebo Kadaň na Chomutovsku, si letos užijí vánoční trhy jen jediný den o prvním adventním víkendu ve spojení s rozsvícením vánočního stromu.

Vánoční trhy v Olomouckém kraji ani letos nezůstanou bez novinek. Kromě tradičního punče, řemeslných výrobků, uzenin a nejrůznějších sladkostí budou moci lidé poprvé ochutnat také svařené pivo, originální norimberský punč či na speciální doprovodné přehlídce řemeslníků pořídit repliky prádla z první republiky. Adventní trhy v kraji budou letos kvůli metanolové kauze ve znamení zvýšených kontrol zaměřených na prodej tvrdého alkoholu.

Pivo - ilustrační foto.

Pivo - ilustrační foto.

Svařené ochucené pivo na vánočních trzích v Přerově o víkendu veřejnosti poprvé představí místní Pivovar Zubr. "Bude obsahovat ještě některé další ingredience. Nabídneme lehčí a přitvrzenou variantu svařeného piva," odpověděla sládková Pivovaru Zubr Nataša Rousková na dotaz, zda svařené pivo Yuzu bude obsahovat i tvrdý alkohol.

Moravskoslezský kraj

Vánoční trhy, které se tradičně budou konat na náměstích moravskoslezských měst, by měly podle přání radnic nabídnout hlavně typický vánoční sortiment.

Trhy na Masarykově náměstí v Ostravě začnou 30. listopadu a potrvají do Štědrého dne, vánoční strom se slavnostně rozsvítí 1. prosince. Mluvčí obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková uvedla, že na náměstí bude 40 dřevěných stánků. Budou nabízet dárkové předměty, jako jsou výrobky z kůže a dřeva, svíčky, keramika nebo vánoční ozdoby.

Vánoční trhy

Vánoční trhy

"Potraviny a nápoje určené k přímé spotřebě na místě bude prodávat pouze jedna renomovaná cateringová společnost, čímž by měla být zaručena kvalita, a chceme se tím vyhnout i možným problémům s pančovaným alkoholem," uvedl místostarosta Dalibor Mouka.

Trhy doprovodí program v rámci projektu České Vánoce, který připravilo Centrum kultury a vzdělávání. Zahrnuje ukázky dobových řemesel a vystoupení divadelních, folklorních i dětských pěveckých souborů. Na náměstí bude betlém s živými zvířaty, vláček a od 1. prosince do 2. ledna kluziště. Speciální program bude o adventních nedělích a na Mikuláše.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodejci budou nabízet vánoční stromky, kapry, medovinu, cukroví, jmelí a vánoční dekorace. "Poprvé v historii plánuje porubská radnice uspořádat v předvánočním čase adventní koncert pod širým nebem. Ojedinělá akce umocňující atmosféru závěru roku se uskuteční 20. prosince na pódiu kruhového objezdu na Hlavní třídě," informovala mluvčí Poruby Jana Končítková. Na koncertě zazpívají děti z místních základních a mateřských škol.

Lidovky.cz, ČTK