Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Pískovec ohrožoval cyklisty. Teď zdobí Kyjovské údolí

Horská cyklistika - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Horská cyklistika - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

KRÁSNÁ LÍPA Pískovcový skalní blok, který ohrožoval cyklisty, zdobí nově vstup do Kyjovského údolí v srdci Českého Švýcarska. Kvůli jeho nestabilitě ho národní park musel nechat shodit.

Několikatunový kámen musel na své nové místo putovat asi šest kilometrů.

Město dostalo od správy národního parku svolení využít ho jako dekoraci, řekl starosta Krásné Lípy Jan Kolář.

Ten pravý kámen
"Projektant nám už před čtyřmi nebo pěti lety kámen do úpravy parku vymyslel, pořád jsme ale neměli žádný vhodný," uvedl starosta s tím, že národní park jim vyšel vstříc. Pískovcový blok totiž nerozbil a dovolil ho použít. Město si ho jen na své náklady muselo odstěhovat Kyjovským údolím do parku. "Máme vlastní technické služby, museli jsme platit jen jeřáb," dodal starosta.

KÁMEN OHROŽOVAL FREKVENTOVANOU STEZKU

Kámen svojí nestabilitou ohrožoval provoz na jedné z hlavních cyklostezek v Českém Švýcarsku mezi turistickým hraničním přechodem do Saského Švýcarska a Vlčí deskou poblíž Zadní Doubice. Ročně jí projede mezi 15 000 a 20 000 cyklisty.

"Nestabilitu bloku o hmotnosti zhruba devět tun, který se nacházel zhruba ve výšce čtyř metrů nad cestou, odhalila skalní četa během rutinního odstraňování menších balvanů odpadlých ze skalního masívu. Pracovníci čety kámen shodili pomocí lanového napínáku," uvedl mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Kámen z Vlčí desky není jediný
Podle ředitele správy parku Pavla Bendy se takových nebezpečných bloků či stromů odstraňuje ročně několik. "V případě bloku pod Vlčí deskou bylo jeho zřícení zřejmě otázkou několika nejbližších týdnů. K jeho uvedení do pohybu stačilo velmi málo," dodal Benda.

ČTĚTE TAKÉ

Kámen pracovníci správy parku uvolnili necelý měsíc před začátkem hlavní turistické sezony v národním parku. U příležitosti začátku sezony se 21. dubna v okolí Jetřichovic otevře nová naučná stezka, od května pak národní park chystá téměř na každý víkend pro návštěvníky program zahrnující výlety se strážcem parku, přednášky či noční prohlídky Domu Českého Švýcarska v Krásné Lípě pro děti.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....