Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kanada je obrovská, ale medvěd blíž, než si myslíte, říká Čech

Adam Jiroušek a snowboarding v Kanadě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Jiroušek a snowboarding v Kanadě. | foto: Adam Jiroušek

Adam Jiroušek s přítelkyní často vyráží do kanadské divočiny, zajímavé zážitky má ale i s kanadskými kolegy. Rozruch se dá způsobit automatickým zouváním před dveřmi nebo jahodovými knedlíky. „Divili se, že se dá dovnitř něco dát. Kanaďané si nevaří, připadá jim to moc složité“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Rozhodně, to jsou momenty, které Vám utkví v hlavě navždy. Připadal jsem si jako ve snu. Hodně stresových podnětů, ale také vzrušení z nových míst, lidí a zážitků. První poznatek - medvěd je mnohem blíž, než si myslíte, že může být. Poprvé jsem ho potkal na místě, které je na okraji města. Tudíž nikdo nečekal, že by tam mohl vůbec být. Podruhé jsem potkal medvěda, když jsem šel do práce na severu města..on šel k sousedům na jablka a já jak zblblej koukal pár minut a přemýšlel, jaká rasa psa je tak velká, než to hlavě docvaklo. Potkal jsem medvědy často i na tůrách, to jednou i grizzlyho. Byl menší, tak utíkal naštěstí od nás..ne k nám. Druhá vzpomínka se týká rozlohy. Při prvních cestách jsme jeli třeba 9 hodin a dojeli jsme jen na kraj Britské Kolumbie, což je jenom jedna provincie z celé Kanady. Tady mi teprve došlo, jak opravdu malým státem to vlastně jsme - co se rozlohy týče.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
A kolik. Mohli bychom si o tom povídat celé hodiny. Tak například jsme vzbudili rozruch, když jsme si chtěli automaticky sundat boty přede dveřmi. Zde se standardně v botách chodí až do Vašeho pokoje. Nehledě na venkovní počasí a koberec v předsíni.

KDO JE ADAM JIROUŠEK?

Narodil jsem se před 27 lety v Pardubicích a minulý rok se mi podařilo zakončit mé magisterské studium na Karlově univerzitě konkrétně pak na pedagogické fakultě (obor Tv-ZSV). Pokud počítáte léta, pak to opravdu nesedí, protože jsem mezitím odletěl do Kanady, což protáhlo mou standardní dobu studia. Momentálně žiji se svou přítelkyní přes rok a půl ve Vancouveru.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Ano, rádi bychom po pár letech cestování zcela jistě zakotvili doma. Příležitost žít tu a poznat mnoho odlišných kultur, každý víkend cestovat do kanadské divočiny, možnost procestovat nejen Kanadu, ale i Ameriku, Mexiko a další země (cestování tu je mnohem dostupnější), je sice velkým PRO zůstat zde napořád, ale rodina, přátelé Vás vždy povedou domů.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Samozřejmě. Tady vůbec nekoupíte houskové knedlíky a tvaroh. Ač jsem milovník zeleniny, po půl roce, byste dali cokoliv za talíř svíčkové nebo vaničku s tvarohem. Uspořádali jsme večeři pro mou firmu (kolegy a vedení). U stolu se nás sešlo 16 a podávala se právě svíčková s domácími knedlíky. Jako dezert jsme připravili knedlíky plněné jahodami. Udivovali se nad tím, že dovnitř také můžete něco dát. Obecně vzato se dá Kanaďanům poměrně lehce zavděčit, protože oni si prostě a jednoduše nevaří. Oni to neumějí a připadá jim to moc složité, proto tu strašně frčí fastfoodové řetězce. Nebudu jmenovat, kvůli reklamě.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemáme, ale známe tu mnoho lidí - Čechů, kteří tu už žijí dlouho - jež mají ratolesti v různém věku a všechny mluví anglicky i česky.

Garibaldi lake, Kanada.
Panorama Ridge v Garibaldi Provincial Park.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?

Ukrajina? Rusko? Jak je v Československu? Tam jsem byl na dovolené - nádherné město ta Praha. Petr Čech. Jaromír Jágr. Radim Vrbata - hraje za Vancouver Canucks.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Je to můj obor, tudíž ano sleduji. Liší se samozřejmě, protože místní mentalita je naprosto jiná. Mají tu jiný politický systém. Mnohem více se tu využívá referendum. Politici tu spíše navrhují a lidé schvalují. Celá ta problematika a koncept je však na dlouhé povídání, nevím, kolik místa tam máte.

ČEŠI V CIZINĚ

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Do mého soukromí nikomu nic není, říká moderátorka Světlana Witowská

Světlana Witowská | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Profesionálka každým coulem, ale také matka… Právě touha strávit se svým synem více času ji před časem přiměla k...

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...