Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kanadské hudební festivaly nejsou jen o hudbě, ale také o energii

Shambhala Music Festival | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Shambhala Music Festival | foto: Martin Rosulek, HedvábnáStezka.cz

Festivaly elektronické hudby v Kanadě přitahují každoročně statisíce lidí. Kapely a hudební scéna nejsou zdaleka to jediné. Jedná se o přehlídku výstřednosti, módních alternací, kreativního pojetí vizuálu, uměleckého designu, prezentaci nevšedních dovedností a ukázku, že hranice prostě neexistují.

Přestože se festivaly výrazně prezentují svým zevnějškem, jako účastníci pocítíte, že tu jde především o uvolněnou atmosféru a předávání pozitivní energie. Během ročního pobytu v Kanadě jsem měl skvělou příležitost pracovat hned na několika hudebních festivalech. Prodávali jsme hippie a jogínské oblečení a mohl jsem tak blíže poznat tuto komunitu.

Přestože nejsem rave fanoušek elektronické muziky, festivaly byly pro mě neuvěřitelně inspirativní. Neustále se totiž setkáváte s novými vjemy. Celý festival je jednou velkou show. Na každém kroku jste svědkem unikátních okamžiků, které jste pravděpodobně ještě nikdy neviděli. Váš mozek je doslova bombardován, není schopen reagovat zažitými sekvencemi a musí být neustále v aktivitě. Rozšiřuje se vaše perspektiva, stáváte se více kreativní, boříte status quo a nacházíte nová řešení na staré problémy.

Shambhala Music Festival

Jedním z největších a nejintenzivnějších hudebních festivalů v Kanadě je Shambhala Music Festival. Ten začal už v roce 1998 a každý rok se stává větším a především velkolepějším. Na více jak 10 tisíc fanoušků čeká 5 dnů nabitého programu, 6 pódií, denní i večerní workshopy umění. Hula hooping (tanec s obručí) je v Kanadě velmi populární a pokud cestujete, můžete si pořídit cestovní verzi hula hoopu, která lze rozložit a opět složit do baťohu. Celý festival zajišťuje na tisíc dobrovolníků a svoji atmosférou si právem získal přezdívku malý Burning Man (Burning Man je nejslavnější festival v USA).

Astral Harvest Festival
Festivalové umění

Evropana může překvapit kanadský přístup, který zakazuje na vybraných festivalech nejen dovoz vlastního alkoholu, ale také jeho samotný prodej v celém areálu. Drogy jsou však tzv. “povoleny”. Tyto festivaly pak mají speciální stan pro dobrovolné anonymní testy drog. Dobrovolníci se také starají o ty, kteří vlastní situaci se sebekontrolou nezvládnou.

Home is not a place. It’s a feeling

Astral Harvest je festival, který za poslední roky získal velkou popularitu. Jeho motto “Home is not a place. It’s a feeling” vystihuje perfektně podstatu této akce. Celý festival je hodně o vizuálních vjemech, které pomáhají otevřít lidské nitro a zažívat nové pocity. To má za cíl, abychom lépe poznali, kdo jsme “tam uvnitř”. V dnešním světě jsme totiž často silně ovlivňováni ostatními. Realizovat se ale musíme “zevnitř ven”, neměli bychom se stávat tím, co nám říká okolí.

Další zajímavé festivaly, které mohu doporučit jsou Connect Music Festival v Saskatchewanu a North Country fair v Albertě.

Astral Harvest Festival

Typickým znakem kanadských festivalů jsou kostými nebo oblečky wanzie. Wanzie jsou speciální jednokusá plyšová pyžama, která si navléknete a zezadu zapnete. Najdete je v podobě nejrůznějších postaviček či roztomilých zvířat a uvidíte je nejvíce především v podvečerní čas. Ještě než se setmí a vyrazí se na večerní oslavy, většina Kanaďanů se jde převléknout do svého wanzie. Není neobvyklé, aby si na festival dovezli více druhů, aby na každý večer měli jiný kostýmek.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...