Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kanárské ostrovy 2008

Pico del Teide. Nejvyšší hora celého Španělska se nachází na ostrově Tenerife a měří 3718 m.n.m. a je to dodnes činná sopka. 200 m pod vrchol vede lanová dráha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pico del Teide. Nejvyšší hora celého Španělska se nachází na ostrově Tenerife a měří 3718 m.n.m. a je to dodnes činná sopka. 200 m pod vrchol vede lanová dráha. | foto: Helena JílkováLidovky.cz

Písečné duny, palmové oázy i měsíční krajina. Tak vypadají Kanárské ostrovy. Příští středu se zde dozvíte, kde se točila Planeta opic, kde je nejvyšší hora Španělska a kde „Malé Benátky“.

Tenerife

Rozloha: 2034 km2
Počet obyvatel: 838 877
Hlavní město: Santa Cruz de Tenerife

O ostrově Tenerife se patrně kvůli jeho rozmanitosti mluví jako o malém kontinentu. V jeden den se můžete koupat v Atlantiku, za pár hodin se koulovat ve sněhu a neopustit přitom ostrov. Teplota se drží kolem 25 stupňů.

Aktivity: Na své si přijdou nejen rodiny s dětmi, které mohou strávit celý pobyt na plážích, nadšence do vodních sportů čeká rovněž široká nabídka aktivit.

Zajímavosti: Tenerife se pyšní nejvyšší horou ostrova a současně nejvyšším vrcholem Španělska -Pico del Teide 3718 m. Kousek od pobřeží žijí kolonie delfínů a velryb, když budete mít štěstí, můžete je spatřit z lodí, které vyjíždějí denně k jejich pozorování. Letoviska Playa de las Américas či Playa de Los Cristianos na jihu oplývají černým lávovým pískem. Na sever ostrova do Playa de las Teresitas byl však přivezen bílý písek přímo ze Sahary.


Gran Canaria

Rozloha: 1560 km2
Počet obyvatel: 802 247
Hlavní město: Las Palmas de Gran Canaria

Téměř polovina lidí z Kanárských ostrovů žije právě na Gran Canaria, který je spolu s Tenerife nejnavštěvovanějším místem souostroví. Průměrná teplota se pohybuje kolem 23,5 stupňů.

Aktivity: Na ostrově se rozmáhá venkovská turistika pro individuální cestovatele. Ubytování v tzv. fincas, hospodářských usedlostech, má svůj půvab, především na severu ostrova pokrytém bujnou vegetací. Na ostrově lze provozovat na kondici poměrně náročnou cyklistiku.

Zajímavosti: Řada rybářských vesnic na jihu ostrova se časem proměnila v dovolenková centra přeplněná hotelovými komplexy. Přesto se najdou místa, která si ráz malého městečka uchovala, byť právě jen jako turistickou atrakci. Za zmínku stojí Puerto de Mogán přezdívaný Malé Benátky.


Lanzarote

Rozloha: 846 km2
Počet obyvatel: 123 039
Hlavní město: Arrecife

Nazýván je Ostrovem ohňových hor či Ostrovem estétů. Na žádném jiném ostrově se tak nehledí na architekturu. Nenajdete zde žádné vysoké hotelové komplexy při pobřeží, všechny domky mají maximálně tři patra. Průměrná teplota 23 stupňů.

Aktivity: Kromě klasických koupacích rájů, jako jsou pláže Papagayo, Playa Blanca či Playa Honda, si zejména v letovisku Costa Teguise přijdou na své i surfaři. Ostrov je vhodný rovněž pro nenáročnou cyklistiku.

Nevyšší vrchol zde dosahuje zhruba šesti set metrů.
Zajímavosti: Cestování po Lanzarote připomíná jízdu měsíční krajinou. Všude jsou vidět převážně obrovská lávová pole. I přesto má jízda krajinou neopakovatelnou atmosféru. Nejvíce se ale projeví síla krajiny při jízdě národním parkem Timanfaya.


Fuerteventura

Rozloha: 1660 km2
Počet obyvatel:
86 642
Hlavní město: Puerto del Rosario

Na Fuerteventuře je více než sto přístupných pláží s křišťálově čistou vodou a bílým pískem, který na mnoha místech tvoří písečné duny. Teplota na ostrově se pohybuje od 19 do 24 stupňů.

Aktivity: Především je ostrov Fuerteventura rájem pro příznivce surfování. Oproti všem ostatním turistickým centrům Kanárských ostrovů je zde velmi rozbouřené moře a trénuje tu celá řada profesionálních surfařů. Kromě toho se zde daří i jiným sportům, jako je potápění, sportovní rybolov a také golf.

Zajímavosti: Na ostrově nejsou žádné jiné stromy než palmy.
Fuerteventura je nejblíže Africe, černý kontinent je vzdálen necelých 100 kilometrů. Některé pláže mají i několik kilometrů.
Například v oblasti Jandía najdete dokonce 20 kilometrů dlouhou písečnou pláž, která patří k nejkrásnějším plážím Španělska.


La Palma

Rozloha: 708 km2
Počet obyvatel: 85 631
Hlavní město: Santa Cruz de la Palma

Ostrov La Palma je také nazýván La Isla Bonita (Krásný ostrov), La Isla Verde (Zelený ostrov) nebo také Kanárské Švýcarsko.
Průměrná teplota se pohybuje okolo 20 stupňů.

Aktivity: La Palma není klasickým turistickým cílem jako okolní ostrovy, je vhodný spíše pro aktivní cestovatele. Ostrov láká potápěče, ale i ty, kdo mají rádi turistiku.

Zajímavosti: Jako ostatní ostrovy i tento je sopečného původu.
Národní park Caldera de Taburiente s osm kilometrů širokým vulkanickým kráterem, se zelenými kanárskými borovicemi a skalními masivy nabízí aktivní odpočinek. La Palma se může pyšnit i největším teleskopem světa. Velký kanárský teleskop je s ostatními stanicemi umístěn na „Skále chlapců“ Roque de los Muchachos ve výšce přes 2000 metrů nad mořem.


La Gomera

Rozloha: 369 km2
Počet obyvatel: 21 746
Hlavní město: San Sebastián de la Gomera

La Gomera je ostrovem palem, je jich tu nejvíce ze všech Kanárských ostrovů. Některé zdroje uvádějí až 100 tisíc palmových stromů. Průměrná teplota je zhruba stejná jako na Tenerife - 25 stupňů.

Aktivity: Pláže v oblasti Playa de Santiago jsou převážně kamenité a ocení je zejména milovníci křišťálové vody. Playa de Santiago je nejvýraznějším a nejživějším centrem na ostrově, je zde řada klubů, hotelů, toboganů a restaurací.

Zajímavosti: Obyvatelé La Gomery jsou poslední Kanářané, kteří ještě používají dříve klasický způsob dorozumívání. Ti dobří se pískáním dorozumí i na tři až čtyři kilometry. La Gomera byla poslední zastávkou Kryštofa Kolumba před cestou do Ameriky. Kolumbus si zde nabral zásoby jídla a vody, než opustil tehdy známý svět.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...