15. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kaple v solném dole a adrenalin v hornickém výtahu

Solný důl v polském městě Wieliczka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solný důl v polském městě Wieliczka. | foto: Monika Matějíčková

Sestup do solného dolu po třech stovkách schodů vám trochu zamotá hlavu. Průvodkyně cestou vypráví, jak se dobývala sůl kdysi – že to byla těžká a životu nebezpečná práce. Takový zážitek vás potká v polském městě Wieliczka, které je proslulé solným dolem se sedmisetletou historií. Je nedaleko malopolské metropole Krakova, takže je možno návštěvy těchto míst spojit do jedné.

Trasa prohlídky solného dolu vás zavede na nenápadný balkon, odkud se jen mimoděk podíváte vpravo a zůstanete stát s otevřenými ústy. To, co se před vámi rozkládá, nemá pod zemí (a ani na ní) obdoby.

Kaple – chtělo by se říct katedrála – Sv. Kingy je největší z kaplí, vytvořených více než 100 metrů pod zemí. Každý schod, každá socha, i úžasná da Vinciho Poslední večeře jsou z jednoho kamene – vše bylo vytesáno přímo do skály třemi havíři – nikoliv umělci – po práci, v jejich volném čase.

Pohlednice z cest

Pohlednice z cest je rubrika serveru Lidovky.cz. Přinášíme v ní zajímavé postřehy a střípky z našich cest. Ukážeme vám netradiční česká i světová místa. Hlavně ta, která stojí za návštěvu!

A pochlubit se svými zážitky z cest můžete i vy. Vyberte jednu nejlepší fotografii místa, o kterém byste chtěli říci ostatním, napište k ní krátký text (maximálně 1200 znaků) a pošlete nám ji na adresu internet@lidovky.cz

Ve srovnání s historií tohoto místa může překvapit, že i takto hluboko pod zemským povrchem vládnou peníze a v obchodech se suvenýry není problém platit kartou.


Pohlednice z cest na větší mapě

Jízda zpět na povrch hornickým výtahem je docela adrenalinový zážitek – houpe se jako by měl každou chvíli spadnout. Nahoře projdete poslední prodejnou, venku zamžouráte ve svitu slunce a řeknete si, že jste tady určitě nebyli naposledy.

Marek Bednář

Najdete na Lidovky.cz