Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Cestování

Karlštejn se opět otevře veřejnosti, plánovány jsou noční prohlídky

Hrad Karlštejn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Karlštejn | foto: Lidové noviny

PRAHA Hrad Karlštejn se o víkendu opět otevře veřejnosti jako jedna z prvních tuzemských památek. Turisté budou moct hrad navštívit každý únorový víkend. Hlavní turistická sezona, kdy bude mít otevřeno každý den kromě pondělků, pak začne v březnu a skončí v listopadu.

Hrad bude při únorových prohlídkách otevřen od deseti hodin do tří odpoledne. Návštěvníci zatím budou moct navštívit základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici mohou návštěvníci zhlédnout repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidí také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k provádění církevních obřadů.

Druhá prohlídková trasa s nejcennějšími interiéry včetně kaple svatého Kříže bude podle Kubů zpřístupněna od 1. května. Karlštejn loni navštívilo přes 231 000 lidí, což bylo meziročně zhruba o 7000 víc.

Na hradě se letos opět uskuteční mnoho kulturních akcí. V plánu jsou například tradiční koncerty nebo noční prohlídky. O připravovaných akcích hrad informuje na internetových stránkách www.hradkarlstejn.cz.

Gotický hrad Karlštejn založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. Mezi českými hrady zaujímal zcela výjimečné postavení. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V novější době památku proslavil mimo jiné filmový muzikál Noc na Karlštejně.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...