Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Karlštejn se opět otevře veřejnosti, plánovány jsou noční prohlídky

Hrad Karlštejn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Karlštejn | foto: Lidové noviny

PRAHA Hrad Karlštejn se o víkendu opět otevře veřejnosti jako jedna z prvních tuzemských památek. Turisté budou moct hrad navštívit každý únorový víkend. Hlavní turistická sezona, kdy bude mít otevřeno každý den kromě pondělků, pak začne v březnu a skončí v listopadu.

Hrad bude při únorových prohlídkách otevřen od deseti hodin do tří odpoledne. Návštěvníci zatím budou moct navštívit základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici mohou návštěvníci zhlédnout repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidí také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů, které byly dříve součástí kaple hradu a sloužily k provádění církevních obřadů.

Druhá prohlídková trasa s nejcennějšími interiéry včetně kaple svatého Kříže bude podle Kubů zpřístupněna od 1. května. Karlštejn loni navštívilo přes 231 000 lidí, což bylo meziročně zhruba o 7000 víc.

Na hradě se letos opět uskuteční mnoho kulturních akcí. V plánu jsou například tradiční koncerty nebo noční prohlídky. O připravovaných akcích hrad informuje na internetových stránkách www.hradkarlstejn.cz.

Gotický hrad Karlštejn založil v roce 1348 český král a římský císař Karel IV. Mezi českými hrady zaujímal zcela výjimečné postavení. Byl vybudován jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V novější době památku proslavil mimo jiné filmový muzikál Noc na Karlštejně.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!