Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Karta ISIC na slevy i cestování

Cestovat levněji. S ISIC kartou mají studenti letenky se slevou a levnější vstupné i v zahraničí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Cestovat levněji. S ISIC kartou mají studenti letenky se slevou a levnější vstupné i v zahraničí. | foto: Foto Profimedia.cz

Zelenou kartu o velikosti řidičáku znají všichni vysokoškoláci: platná karta ISIC za 300 Kč ročně dokládá statut studenta a umožňuje získání slev na festivaly, do restaurací i při nákupech. Banky navíc na kartu ISIC studentům přispívají.

Když se v zapadlé regionální galerii v Portugalsku pokusíte získat slevu předložením ohmataného papírového indexu české univerzity, skoro s jistotou nepochodíte. ISIC karta je studentský doklad s mezinárodní platností ve 118 zemích světa, na níž jsou základní údaje o jejím držiteli a jeho studiu uvedeny kromě češtiny i v angličtině.

Jako doklad o studiu slouží i na domácí půdě, navíc s ní lze v nasmlouvaných obchodech uplatňovat slevu a na mnoha univerzitách slouží jako multifunkční karta ke vstupům do knihoven a menzy. Průkaz vydává světová organizace ISTC pod záštitou EU a UNESCO. V Česku si ho můžete pořídit v kancelářích společnosti GTS.

1. Karta pro všechny studenty
Existují karty pro mladé do 26 let, jako je karta Euro 26 nebo obdoba ISIC karta ALIVE. U těchto karet je rozhodující věk, a ne studium. Karta ISIC je pevně vázána na prezenční studium na vysoké nebo vyšší odborné škole a její každoroční obnova vyžaduje předložení aktuálního potvrzení o studiu.

Budete-li si kartu pořizovat v sídlech GTS nebo partnerských kancelářích, musíte předložit originál vyplněné žádosti o vystavení karty potvrzený školou ne starší dvou měsíců, index nebo průkaz studenta VŠ, občanku a pasovou fotku.

2. ISIC a průkazka v jednom
Drtivá většina vysokých škol a několik desítek škol středních používá čipovou kartu ISIC jako kombinovaný průkaz studenta, který kromě klasických výhod slouží studentům i při studiu - mohou jejím prostřednictvím zakoupit jídlo v menze či kupon na městskou hromadnou dopravu, poskytuje přístup do knihoven a je možné na ni ukládat peněžní kredit. Výhodou kombinovaného průkazu studenta s licencí ISIC je jeho cena a systém prodlužování platnosti jednoduchým zakoupením revalidační známky bez nutnosti vystavení nové karty ISIC.

Univerzita Karlova například každoročně studentům při zápisu rozdá kupony, na základě kterých je jim prodloužena platnost karty o rok nalepením samolepky na zadní stranu průkazu. Univerzity si většinou samy studenty vyfotografují, a předložení pasové fotky tak není nutné. Stejný průkaz s prodlužovanou platností tak mají studenti několik let.

3. Za 300 korun a méně
Standardní roční poplatek za ISIC kartu je 300 Kč. V rámci dohod s univerzitami ji ale mnoho studentů získává levněji, za 200 Kč i méně. Navíc, máte-li zřízený studentský účet, ověřte si, zda vám banka na kartu nepřispěje. Česká spořitelna například každoročně vyplácí 200 Kč na ISIC kartu klientům s účtem Student +.

4. Svět slev
S prodejci, organizátory i poskytovateli služeb je v rámci ČR nasmlouvaných více než 1500 slevových programů. Celosvětově lze podle oficiálních údajů čerpat 38 tisíc různých slev. Nejzajímavější jsou slevy 10 %na nákupy, akce na hudební festivaly či nabídky typu 2 za cenu 1 v restauracích a barech.

5. Výhodné pojištění
Ke kartě si lze přikoupit zajímavé celoroční cestovní pojištění, které poskytuje pojišťovna UNIQA. Nejlevnější varianta s limitem léčebných výloh 2 miliony korun vyjde na 200 Kč ročně. Zaplatíte-li o padesát korun víc, získáte navíc i pojištěni odpovědnosti s limitem 1 milion korun. Budete-li chtít celoroční cestovní pojištění i na rizikové sporty, zaplatíte 350 Kč ročně a limit na léčebné výlohy je v takovém případě 3 miliony korun. Pojištění platí až 16 měsíců. Pokud se chystáte do zahraničí alespoň na dva týdny v roce, celoroční pojištění vyjde obvykle levněji než krátkodobé.

6. Karty pro učitele a mladé
Existuje několik variant karet určených jiným skupinám než vysokoškolákům. Nejčastěji se setkáte s kartou ITIC, která je určená učitelům. Žáci středních škol si mohou pořídit kartu Scholar a ti, kterým nebylo 26 let a nestudují, již zmíněnou kartu ALIVE. Tyto karty mohou využívat většiny slev jako držitelé karet ISIC.

Slevy na kartu ISIC

Kompletní seznam slev je možné vyhledávat podle regionů a oblastí služeb celosvětově i v rámci republiky na webu www.alive.cz. Vybrali jsme pár zajímavých slev z různých oblastí v Praze.

OBCHODY
Neoluxor - Knihkupectví:
10% sleva na knihy
Levi’s Store Chodov: 10% sleva na veškeré nezlevněné zboží. OC Chodov. Platí i pro prodejny Letňany, Smíchov a další.
Rock point: 9% sleva na zboží
HUDY sport: 7% sleva na zboží
Fokus Optik: 7% sleva na zboží a poskytované služby

GALERIE, MUZEA
Muzeum hl. města Prahy, Národní muzeum, Galerie Josefa Sudka, Galerie Rudolfinum, Galerie hl. města Prahy, Lobkovický palác, Letecké muzeum, Náprstkovo muzeum, Technické muzeum, Památník národního písemnictví a další: Sleva 50 % na vstupné

RESTAURACE
Pizzeria Einstein:
Sleva 2 za 1 na všechny velké pizzy, těstoviny a saláty. Praha 2, 3 a 5.
Cafe 8: Káva Espreso 2 za 1 (pondělí až pátek) Staropramen 12 3 za 2 ( pondělí až pátek 10-16 h). Praha 7 U Staré Pece: Sleva 2 za 1 na pizzu, těstoviny a saláty. Praha 3
Restaurace Mona Lisa: sleva 10 % z celkové konzumace. Praha 1.

ZÁBAVA
Abaton: Sleva 10 %-50 % na vstupném na pořádané akce hudebního klubu. Sleva platí pouze při nákupu vstupenky na místě.
FACE TO FACE MUSIC CLUB: 10% sleva na all inclusive party; 80% sleva na ostatní party
Kino
Lucerna: sleva 20 Kč ze základního vstupného na všechna představení vyjma projekcí festivalových nebo již jinak zlevněných
Národní divadlo: Sleva 50 % na vstupenky do I. a II. galerie Village Cinemas: Snížené vstupné 119 Kč ve všedních dnech; 129 Kč o víkendech


{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!