27. září 2017 6:28 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kaštanový Kyjev. Vyrazte do ukrajinské metropole na kostely, Majdan či povalování u Dněpru

Chrám svaté Žofie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chrám svaté Žofie. | foto: Šarlota Šudrychová, Lidovky.cz

KYJEV/PRAHA Do Kyjeva je údajně nejlepší vyrazit na jaře, kdy kvetou kaštany, které jsou v „matce ruských měst” rozesety v každém koutu. Příjemnou návštěvu ale slibují i jiná roční období. Za teplých dnů je třeba možné se smočit v Dněpru a lenošit na místních písčitých plážích.

Do Kyjeva se na rozdíl od jiných evropských hlavních měst příliš turistů nehrne. Přesto má toho spoustu co nabídnout. Krom kaštanů zdobí tvář města také zlaté věže a pestrá omítka místních kostelů a klášterů v čele s chrámem svaté Žofie. Zážitek ale slibuje i návštěva Kyjevskopečerské lávry, kláštěrního komplexu, který byl v roce 2007 zvolen jako jeden ze sedmi divů Ukrajiny.

Kyjevskopečerská lávra.

Kyjevskopečerská lávra.

Když se řekne Kyjev, spousta lidí si vybaví zprávy z roku 2013 a 2014, které zaplavily světová média. Po barikádách a ozbrojencích ale už dnes nejsou žádné památky. Situaci připomíná pouze jeden z tamních domů přikrytý plachtou s obřím nápisem - Svoboda je naše náboženství. Podzemí nejznámějšího ukrajinského skrývá obchodní centrum i řadu stánků s kávou, mléčnými koktejly, vaflemi a suvenýry.

Majdan nezávislosti v Kyjevě.

Majdan nezávislosti v Kyjevě.

Svou historii si Kyjev připomíná nejen v pravoslavných kostelech ale i muzeích. Příkladem může být muzeum připomínající Černobyl nebo II. světovou válku. Na pravém břehu Dněpru se nad Kyjevem tyčí vskutku monumentální socha Matka vlast. Její okolí doplňují poněkud depresivní vojenské sochy a staré tanky.

Matka Vlast v Kyjevě.
Na ukrajinských bleších trzích je možné sehnat prakticky vše.

Do Kyjeva se však vyplatí vyrazit nejen za architekturou. Stejně jako další ukrajinská města holduje rynkům s čerstvou zeleninou, masem či smetanou. Ujít byste si neměli ani místní kuchyni, jejíž dominantou je zajisté boršč. Za ochutnání stojí také vareniky či pelmeně. Vedle ale nešlápnete ani s krymsko-tatarskou kuchyní plnou čebureků a jantyků.

surŠarlota Šudrychová