Středa 15. července 2020svátek má Jindřich 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dát si pivo k obědu? Podle Švédů musí být takový člověk alkoholik, říká Češka

Sofia Lindgren | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sofia Lindgren | foto: Archiv Sofie Lindgren

Praha/Stockholm Sofia Lindgren odcházela do Švédska z osobních důvodů. Jazyk se nejdřív učila sama z internetu a aby se zdokonalila, začala pak chodit i na kurzy. Pracovala zde jako pečovatelka o seniory, kteří žili v domově důchodců, ale i mimo něj. „Pro Švédy, se kterými jsem se setkala, byl hodně velký nezvyk dát si pivo k obědu. Dokonce jsem se setkala s názorem, že takový člověk je alkoholik,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce utkvělo v paměti?
Při přestěhování do Švédska mi jako první utkvěl v paměti svěží vzduch. A to hned na letišti. Všudypřítomné lesy nebo pole a sem tam vykukující červené domečky. Kovové zátarasy pro divokou zvěř, aby se nedostala na dálnici. Další věcí, která mě mile překvapila a potěšila bylo rychlost vyřízení žádosti na úřadě, ať se jednalo o povolení k pobytu, nebo otevření účtu v bance. Ve Švédsku převládá elektronická komunikace nad písemnou, nebo dokonce osobní, spoustu věcí můžete vyřídit online, bez čekání na úřadech. Pokud potřebujete jít k lékaři, je třeba zavolat na dané číslo a domluvit si datum schůzky předem, není možné přijít bez objednání, pokud to samozřejmě není nic akutního.

Nejsou zde pošty, dopisy a balíky se posílají v supermarketech, kde mají speciální oddělení. Tam se ty balíky i vyzvedávají. Švédi také dobrovolně nosí reflexní vesty, když jdou ve tmě ven. Popelnice nestojí venku, ale v uzamykatelných menších domečcích, kam mají přístup jen obyvatelé domu. Ve Švédsku se také stále udržuje tradice samoobslužných prádelen. Každý, kdo bydlí v určitém rajonu, má speciální čip, kterým se otevírají dveře do budovy s prádelnami a kde si na monitoru člověk zarezervuje, kdy a v kolik bude prát. Prádelnu si můžete rezervovat maximálně na čtyři hodiny. V té samé budově je také možnost zarezervovat si saunu a to zcela zdarma a klidně jen pro sebe, stačí vám ten čip, co máte na prádelnu. Tak to jsou takové milé a praktické věci, které mi utkvěly v paměti.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila?
Pro Švédy, se kterými jsem se setkala, byl hodně velký nezvyk dát si pivo k obědu. Dokonce jsem se setkala s názorem, že takový člověk je alkoholik. Pro život ve Švédsku je také důležité mít švédské rodné číslo, bez něj nic nevyřídíte. Ve Švédsku je totiž každý, kdo má švédské rodné číslo a trvalou adresu v zemi, k dohledání online. Můžete tedy zjistit, kde bydlí nějaký poslanec nebo vaše oblíbená celebrita. Pokud nejste dohledatelní, je to problém a v podstatě neexistujete.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Uvařila jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo?
Přátelům jsem žádné české jídlo neuvařila, protože českou kuchyni sama nejím. Přivezla jsem jim ochutnat typické české koláče a tatranky, to jim chutnalo, nicméně olomoucké syrečky s díky odmítli.

Sofia Lindgren

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které jste slýchala, když jste řekla, že jste z Česka?
Skoro pokaždé, když řeknu, že jsem z Česka, lidé hned dodají: „Aha, Československo!“ Ale také říkají, že byli v Praze a že se jim moc líbila. Pokaždé je samozřejmě opravuji, že se Česko od Slovenska odpojilo, ale nevím, zda jim to dochází. Hokej, stejně jako v Česku, je národní sport a Švédi o něm mají přehled. Někteří znají i Nerudu nebo Hrabala.

Lidovky.cz: Liší se politická kultura od té naší?
Zdejší politiku sleduji pouze okrajově, jen pokud se řeší důležité otázky ohledně imigrantů, zdravotní péče seniorů, klimatu a krizi farmářů. Zdá se mi, že švédská politika se od té české liší korektností a snahou nikoho neurazit.

Alena Pecháčková

Autor

Alena Pecháčkováalena.pechackova@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!