Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kde hledat hrob muže, který poslal Krista na smrt? Leží pod hladinou

Pohled z hory Pilatus na Lucern a přilehlé jezero. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled z hory Pilatus na Lucern a přilehlé jezero. | foto: Michaela Černá, Lidovky.cz

LUCERN Studené ledovcové jezero pod vrcholkem hory v daleké Helvetii. Tam podle legendy leží kosti starého muže, pro kterého nechtěli v žádné zemi římské říše vykopat hrob. Tam nalezl klid Pilát Pontský, muž, který poslal na smrt Ježíše Krista. A hora po něm nese jméno: Pilatus.

Švýcarsko je v létě dechberoucí. Kolem sebe vidíte vlastně jen tři barvy: zelenou, modrou a hnědou. Zato jsou neskutečně syté a valí se na vás odevšad. Zelená vyplňuje údolí, loukami a lesy pokrývá okolní Alpy. Hnědé jsou doškové střechy domků rozesetých na nich. A hnědé jsou i krávy, které se pasou nejen na strmých pastvinách ve výšce dvou tisíc metrů nad mořem, ale i kolem domů ve městech. Všechny mají na krku velké zvonce a jejich zvuk se nese vzduchem jako zvonkohra. Sem tam mezi kopci probleskne modrá: buď v podobě ledovcového jezera nebo zurčících vodopádu.

Kouzelná hora

Pilatus není výjimkou. Hora vysoká přes 2 tisíce metrů vyrůstá z lahvově zelených kopců v údolích, pomalu světlá na loukách a pastvinách, na kterých se volně pasou krávy, a vrcholek se téměř barevně slévá s ocelově šedou oblohou.

Kabina zubačky se cestou k vrcholu proplétá tunely.

Nahoru můžete vyjet červenou zubačkou, která ostře kontrastuje s okolím a šine se k vrcholku jako exoticky zbarvená housenka. Když se dosyta vynadíváte na vyhlídce (což jde jen stěží – pohled na jeskyně, ledovcové jezero a bílý kostelík pod vrcholkem jen tak neomrzí), vezme vás i dolů. Ale aspoň jednu cestu je dobré absolvovat po vlastních. Bát se nemusíte, cesty jsou tu pečlivě udržované.

Cesty bez bodláků

Pár příkladů za všechny: Kolem dráhy pro zubačku, mimochodem nejstrmější na světě, jsou živé ploty. I v místech, kde je sklon hory 48 % a výletníci se na cestách jen těžko drží, je každý lístek pečlivě zastřižený. Může se vám také stát, že v gore-texových botách a softshellové bundě budete ve skalách uhýbat staršímu pánovi v tričku a s kosou přes rameno. Neodradí ho ani déšť, bez obav leze po kluzké skále, aby vysekal všechny bodláky kolem cest. Inu, Švýcaři.

Zubačka na Pilatus je nejstrmější na světě. Přesto kolem ní najdete pečlivě...
Vysoko v horách s kosou. Švýcar vysekává bodláky na hoře Pilatus.

Křesťanská legenda spojila Pilatus s římským prefektem, ale v okolních obchůdcích se suvenýry narazíte především na rudé plyšové dráčky. To je druhý příběh, který je s horou spojený. Draci tu prý měli svoje hnízdo a místní se sem proto báli chodit. Až v 16. století vystoupal na vrchol odvážný kněz, který horu vysvětil. Tím zrušil kletbu, draky vyhnal a horu zpřístupnil lidem.

Ještě že tak, říkáte si, když scházíte dlouhé hodiny dolů a pod sebou sledujete před očima stále rostoucí město Lucern a průzračné ledovcové jezero. Není divu, že je Pilatus opředen legendami. Hora je to totiž opravdu kouzelná.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....