14. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Víkendové lyžování. Letos už zřejmě naposledy

Velikonoční prázdniny v Deštném v Orlických horách přilákaly několik desítek milovníků zimních sportů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční prázdniny v Deštném v Orlických horách přilákaly několik desítek milovníků zimních sportů. | foto: ČTK

I přes jarní počasí zůstává v Česku v provozu několik lyžařských středisek. V Krkonoších si lidé ještě zalyžují ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře u Janských Lázní a v Harrachově. Od pondělí pak zůstanou v provozu už jen dva vleky ve špindlerovském areálu Horní Mísečky.

Vzhledem k tomu, že v noci na sobotu se očekává pokles teplot i pod bod mrazu, a ani přes den asi rtuť teploměru příliš vysoko nevyšplhá, mohl by být povrch sjezdovek kvalitní. Lyžaři ale už musí počítat s typicky jarními podmínkami, tedy lyžováním na firnu.

Šanci mají stále i běžkaři, na hřebenech Krkonoš i Jeseníků je totiž stále dost sněhu. O víkendu budou připravené i tratě v Mísečkách a v okolí Svatého Petra nebo mezi Švýcárnou a Ovčárnou. Sportovci mohou vyrazit i na Jizerskou magistrálu, na některých místech už ale budou muset už sundat běžky.

Víkendové lyžování na Klínovci

Poslední výspou lyžařů od západních po severní Čechy bude o víkendu nejvyšší krušnohorský vrchol Klínovec. Na jeho severních svazích je na sjezdovkách díky příznivým klimatickým podmínkám stále 40 až 50 centimetrů sněhu. S provozem areálu se původně počítalo zhruba do Velikonoc, ochlazení a několik centimetrů nového sněhu ovšem sezonu o týden prodloužilo. Jezdit tak mají v sobotu a v neděli obě sedačkové lanovky.

Pro lyžaře budou o víkendu k dispozici upravené sjezdovky Dámská, Pařezovka, U zabitýho a Přemostěná. Areál bude v provozu od 08:00 do 16:00 a na skipasy bude platit sleva 30 procent.


Na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně je v průměru 30 až 50 centimetrů sněhu, v Horních Mísečkách místy až dva metry, a pokud to počasí dovolí, měly by tam jet vleky až do 1. května.

O víkendu pojede i kabinková lanovka z Janských Lázní na Černou horu, kde je stále od 40 do 70 centimetrů sněhu. Harrachovské sjezdovky ho už mají o něco méně, přesto tam až do neděle pojede lanovka na Čertovu horu a Malý vlek.

Naproti tomu na svazích Ovčárny v Jeseníkách stále leží až půldruhého metru sněhu. Vleky tam jezdí i přes týden, návštěvnost je ale slabá.

Na Červenohorském sedle o spuštění vleků o víkendu uvažují, pokud nebude pršet, je reálné, že se rozjedou. Tamní lanovka ale nepojede určitě, chybí totiž sníh u spodní části.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!