14. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Víkendové lyžování. Letos už zřejmě naposledy

Velikonoční prázdniny v Deštném v Orlických horách přilákaly několik desítek milovníků zimních sportů.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velikonoční prázdniny v Deštném v Orlických horách přilákaly několik desítek milovníků zimních sportů. | foto: ČTK

I přes jarní počasí zůstává v Česku v provozu několik lyžařských středisek. V Krkonoších si lidé ještě zalyžují ve Špindlerově Mlýně, na Černé hoře u Janských Lázní a v Harrachově. Od pondělí pak zůstanou v provozu už jen dva vleky ve špindlerovském areálu Horní Mísečky.

Vzhledem k tomu, že v noci na sobotu se očekává pokles teplot i pod bod mrazu, a ani přes den asi rtuť teploměru příliš vysoko nevyšplhá, mohl by být povrch sjezdovek kvalitní. Lyžaři ale už musí počítat s typicky jarními podmínkami, tedy lyžováním na firnu.

Šanci mají stále i běžkaři, na hřebenech Krkonoš i Jeseníků je totiž stále dost sněhu. O víkendu budou připravené i tratě v Mísečkách a v okolí Svatého Petra nebo mezi Švýcárnou a Ovčárnou. Sportovci mohou vyrazit i na Jizerskou magistrálu, na některých místech už ale budou muset už sundat běžky.

Víkendové lyžování na Klínovci

Poslední výspou lyžařů od západních po severní Čechy bude o víkendu nejvyšší krušnohorský vrchol Klínovec. Na jeho severních svazích je na sjezdovkách díky příznivým klimatickým podmínkám stále 40 až 50 centimetrů sněhu. S provozem areálu se původně počítalo zhruba do Velikonoc, ochlazení a několik centimetrů nového sněhu ovšem sezonu o týden prodloužilo. Jezdit tak mají v sobotu a v neděli obě sedačkové lanovky.

Pro lyžaře budou o víkendu k dispozici upravené sjezdovky Dámská, Pařezovka, U zabitýho a Přemostěná. Areál bude v provozu od 08:00 do 16:00 a na skipasy bude platit sleva 30 procent.


Na sjezdovkách ve Špindlerově Mlýně je v průměru 30 až 50 centimetrů sněhu, v Horních Mísečkách místy až dva metry, a pokud to počasí dovolí, měly by tam jet vleky až do 1. května.

O víkendu pojede i kabinková lanovka z Janských Lázní na Černou horu, kde je stále od 40 do 70 centimetrů sněhu. Harrachovské sjezdovky ho už mají o něco méně, přesto tam až do neděle pojede lanovka na Čertovu horu a Malý vlek.

Naproti tomu na svazích Ovčárny v Jeseníkách stále leží až půldruhého metru sněhu. Vleky tam jezdí i přes týden, návštěvnost je ale slabá.

Na Červenohorském sedle o spuštění vleků o víkendu uvažují, pokud nebude pršet, je reálné, že se rozjedou. Tamní lanovka ale nepojede určitě, chybí totiž sníh u spodní části.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz