Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Když je vám 30 a jste single, Dánové vás na oslavě narozenin posypou pepřem, říká Češka

Lenka Malinová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lenka Malinová | foto: Archiv Lenky Malinové

Lenka Malinová se do dánského města Horsens přestěhovala kvůli studiu, kde zakončuje třetí rok bakalářského oboru International Sales na VIA University.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Jako úplně první věc si určitě vybavím všudy přítomné větrné elektrárny a to, jak mi všude připadalo hodně čisto. Také si ale pamatuji na to, jak nezvyklé pro mne bylo oslovovat kantory křestním jménem. Na to jsem si musela zvyknout. Jako další mi ulpělo v paměti i to, jak snadno tu vidíte lidem do bytů - na záclony si totiž v Dánsku moc nepotrpí a vlastně je tu téměř nenajdete.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazili? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Při debatě o svatbách jsem dánské kamarádky překvapila tím, že si na českých svatbách darujeme peníze. To se totiž v Dánsku vůbec nedělá. To bylo velmi zajímavé zjištění. Naopak v Dánsku mají spoustu podivných tradic. Jednou z těch nejvíce zábavných je nejspíš to, když slavíte dvacátepáté narozeniny a nejste vdaná/ženatý. To se totiž Dáni navzájem přivazují ke sloupu (většinou je to lampa) a po tom co vás polejí vodou vás bohatě posypou skořicí. No, a pokud je vám třicet a vy jste stále single, namísto skořice se slaví s pepřem.

Lenka Malinová

Je mi 22 let a pocházím z Prahy. Aktuálně zakončuji třetí rok bakalářského oboru International Sales, který studuji na VIA University ve městě Horsens a také pracuji v oblasti marketingu. Ve volném čase se ráda věnuji sportu a učení dánštiny a také píšu blog lennymali.com.

Lenka Malinová

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Před třemi lety bych vám na tuhle otázku odpověděla, že určitě ne. Čím více času ale trávím v zahraničí, tím více si uvědomuji, jak důležitý je vztah, který máte ke své rodné krajině. Teď jsem mnohem více hrdá na to, odkud pocházím a pokud bych jednou našla zajímavou pracovní nabídku doma, nejspíš bych neváhala. To je ale zatím ještě daleko.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Mám to štěstí, že jsem schopná si uvařit cokoliv chci, ale jestli se mi po něčem zasteskne tak je to klasika - smažený sýr. Jednou jsem ho tady servírovala na společné večeři a kamarádi z Číny nechápali, co na tom vidíme a vůbec jim to nechutnalo. S čím jsem ale sklidila úspěch, byly bramboráky, karlovarské oplatky, Kofila a Fidorka.

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Určitě by to byly naše „pivní zahrádky” - takhle totiž Dánové a další národnosti nazývají venkovní restaurační sezení. Jsme proslaveni pivem, naší vlajkou a taky tím, že je Česko pro většinu cizinců dostupnou destinací, kde se nemusí bát se „rozšoupnout”. Samozřejmě ale také Praha se svým Karlovým mostem, Staroměstskou radnicí a taky trdelníkem plněným zmrzlinou.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Politiku jako takovou v Dánsku nesleduji, ale za to se hodně zajímám o to, co si o aktuální situaci myslí moji dánští vrstevníci a spolužáci. Takové diskuze jsou totiž vždy moc zajímavé. Třeba nedávno jsme se bavili o tom, jestli jsou Dánové opravdu tak otevření nově příchozím občanům, a vypadá to, že i tady už toho mají celkem dost. Nedávno totiž proběhlo několik výrazných změn. Například se snížil limit mezinárodních studentů, kteří mohou studovat na zdejších vysokých školách nebo nová pravidla ohledně pobírání sociální podpory. Zajímám se tak spíš jenom o věci, které jsou pro mne relevantní.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací
90 let s Fisher-Price: Ikonické hračky, které provázely dětstvím už několik generací

Fisher-Price zná snad každý. Málokdo ale ví, že letos slaví 90 let od svého založení. Značka dala světu více než 5 tisíc hraček, které vrací rodiče...