15. října 2019 5:30 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Když jsem Italce řekla, že jsem odešla od rodičů v 15 letech, myslela si, že mě odebrala sociálka, říká Češka

Lucie van Koten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucie van Koten | foto: Archiv Lucie van Koten

Lucie van Koten se do italské Florencie přestěhovala velmi mladá a po dvou letech se do Česka vrátila. „Bylo pro mě překvapující, že ač jsem z Česka (tedy země, ke které vám stačí přejet Rakousko), tak většina Italů netušila, kde Česko leží. Pro mnoho místních jsem proto byla holka z Ruska, která se chtěla dostat do Evropské unie. A bojujte potom s předsudky,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Vzpomínám si na všechno velice dobře. Zvláště na to, jak jsem prvně otevřela dveře od našeho bytu, který jsem do té doby neviděla. Bylo to jak otevřít dveře zámku, do renesance, do jiného století. Obýváku vévodil drahý křišťálový lustr a veliký jídelní stůl z masívu a přímo zámecká křesílka. Podobně zařízená byla i ložnice – s rozvrzanou postelí, ovšem s dvěma půvabnými toaletkami.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazila? Je nějaký český zvyk, který byl pro okolí krajně nezvyklý?
Většina našich zvyků byla v Itálii nepochopena, ale to bylo oboustranné. Pamatuji ovšem na Irene, paní přes padesát let, která vychovala tři syny a byla tak celý život v domácnosti. Nejstaršímu synovi bylo třicet, ale stále žil s rodiči. Mně v té době bylo jednadvacet a když jsem vyprávěla, že jsem v patnácti odešla na internát a už se k našim nevrátila, bylo to pro ni tak šokující, že si myslela, že jsem utekla z domova, nebo mě snad odebrala sociálka.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Už jsem sedm let šťastně zpět v Česku a nemohla jsem se dočkat, až opustíme Itálii. Vím, že ji lidé považují za ráj, já ji považuji za turistický ráj. Žije se tam však velice těžko a jak říkají expati ve Florencii: „Everything is possible, but nothing works.“ („Možné je tu všechno, ale nefunguje nic.”) Ale naučila jsem se na to všechno vzpomínat s určitým nadhledem a ani dnes bych neudělala nic jinak.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Přidávám se k těm, kterým chyběl typický český chleba.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterých žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu cesivcizine@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz: Jaké jsou první asociace, které slýcháváte, když řeknete, že jste z Česka?
Bylo pro mě překvapující, že ač z Česka – tedy země, ke které vám stačí přejet Rakousko – většina Italů netušila, kde Česko leží. Pro mnoho místních jsem proto byla holka z Ruska, která se chtěla dostat do Evropské unie. A bojujte potom s předsudky.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Sledovala jsem ji, když jsem tam žila. To byl ještě u moci Berlusconi a reálně hrozil celé zemi bankrot. Nevěděli jsme, co bude, a tak jsme si každý den chodili do automatu vybírat hotovost s tím, že zítra už možná tu možnost mít nebudeme.  

apeAlena Pecháčková
Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

POCTA BRATROVI. Číslo 23, které nosil jeho bratr Josef, si Jakub Šural vzal na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ TAVIČ - OLOMOUC

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč