Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Když musím odcestovat, stýská se mi po české kuchyni, přiznává Ital

Česká kuchyně

  8:00
Ital Antonio Raffaele Antonucci se do Česka přestěhoval před dvaadvaceti lety. Původně jsem jel pouze prezentovat dílo argentinského spisovatele. V Česku se mu ale zalíbilo a zůstal zde. Server Lidovky.cz přináší další díl seriálu Český šok.

Toni Antonucci

Lidovky.cz: Co vás na Česku nejvíc překvapilo při vaší první návštěvě?
Na začátku mě nejvíce překvapil klid a energie. Česko je malá země s velkým obsahem.

Lidovky.cz: Kdy jste se rozhodl, že tu chcete zůstat nastálo? Co vás k tomu vedlo?
Rozhodl jsem se v roce 1991. Byl jsem pozván do Prahy podpořit prezentaci díla argentinského spisovatele Maria Rodrigueze Sila. Pak se mi v Česku zalíbilo a zůstal jsem tu dodnes.

Kdo je Antonio Raffaele Antonucci?

Ital Antonio Raffaele Antonucci se do Česka přestěhoval v roce 1991. Je mi 44 let a pochází italské Barletty. Do Česka se přestěhoval kvůli prezentaci díla argentinského spisovatele Maria Rodrigueze Sila a kvůli založení projektu Parky studií a reflexe v ČR (www.parkpravikov.cz). Pracuje jako koordinátor rozvojových projektů. Je ženatý a bezdětný.

Lidovky.cz: Co vám na Češích nejvíc vadí?
Není nic, co by mi na Češích speciálně vadilo. Naopak většina vlastnosti se mi líbí. Možná by šla dopilovat otevřenost, entusiasmus, sebevědomí, důvěřivost, uvolněnost, optimismus a tak podobně. Ale která země to nepotřebuje?

Lidovky.cz: Chodil jste někdy s Češkou, jaké podle vás jsou?
Párkrát jsem s Češkou chodil. Jsou zajímavé. Jednou jsem se taky oženil. Na začátku dost dlouho trvá, než se stanete součástí rodiny, ale pak vás berou jako součást - jednoho z nich.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl v tom, jak se Češi chovají k sobě navzájem, ke starým lidem, dětem, než jak je zvykem ve vaší zemi? Jsou Češi slušní?
Nevidím velké rozdíly. Italská rodina bývá o něco rozsáhlejší a častěji se setkává. Češi jsou velice slušní, obecně mají ke starším lidem úctu a o dětech dobře pečují, hlavně maminky.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Libí se vám? Je hodně odlišný od toho, na který jste zvyklý?
Český humor mám rád. Je odlišný od italského. A dokonce i od všech ostatních, na které jsem zvyklý. Čeština je na humor bohatá a tvořivá.

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou historii? Je v ní něco, co vás zaujalo?
Zaujala mi doba Rudolfa II. Byla v evropských dějinách výjimečná. Projevila se náboženská tolerance, podpora umění, věda, výzkum - celkem nový obzor. Byla to zlatá doba srovnatelná s Alexandrií, Toledem a italskou renesancí.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak vám chutná česká kuchyně?
České pivo je výborné, i když já ho piji málo. Česká kuchyně mi velice chutná, hlavně domácí. Když se vrátím z delšího pobytu v zahraničí, těším se na ni.

Lidovky.cz: Myslíte si, že už zůstanete?
Nejspíš zůstanu. S nejbližšími jsme domluvili unikátní místo na Vysočině, kde sypat popel, až pojedu na druhé straně.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Cizinci žijící v Česku mluví o naší zemi ve speciálu serveru Lidovky.cz: Český šok

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Lidovky.cz: Zajímáte se o českou politiku? Jaký na ni máte názor?
Občas se zajímám nejen o českou politiku. Vážím si toho, že jste se nenechali líbit umístění cizích vojsk na území Česka. Jinak, pokud dovolíte, hlasováni ČR v OSN se mi někdy zdají být mimo (například hlasování ohledně Palestiny, kde bylo 138 zemí pro a 9 proti, včetně ČR). Svět se rychle mění. Vyplatí se překonat závislost na staré, unavené velmoci a pěstovat si všestranná partnerství, která pomáhají udržovat rovnováhu.

Lidovky.cz: Učíte se češtinu? Je pro vás v Česku její znalost nezbytná?
Znalost češtiny je užitečná. Stále se učím nová slovíčka, ale mi to moc nejde.

Lidovky.cz: Po čem se vám v Česku nejvíce stýská? Co má vaše země výjimečného?
V Česku je mi fajn. Trochu se mi stýská po moři a italském jídle od maminky. Neumím shrnout, co má Itálie výjimečného, zřejmě kvůli její zeměpisné poloze toho má hodně za sebou. I když taky nejsme žádný pupek světa, jelikož nehlubší kořeny naší kultury pochází ze starého Egypta a Mezopotámie.

Autor:

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.