Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Když památky znovu ožívají. O nejlepších projektech rozhodne veřejnost

Národní památkový ústav (NPÚ) bude již druhým rokem rozdávat ceny Patrimonium... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Národní památkový ústav (NPÚ) bude již druhým rokem rozdávat ceny Patrimonium... | foto: NPÚReprofoto

PRAHA Veřejnost může poprvé rozhodnout, jaký příběh v oblasti památkové péče získá cenu Patrimonium pro futuro. „Příznivce jsme chtěli zapojit kvůli ohlasům z prvního ročníku,“ tvrdí mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá. Letos bylo nominováno 27 projektů ze 14 krajů.

Národní památkový ústav (NPÚ) bude již druhým rokem rozdávat ceny Patrimonium pro futuro, které se získávají za pozitivní příklady a příběhy v oblasti památkové péče. „V každém kraji vybrala komise odborníků z řady akcí či projektů dokončených v roce 2014 dvě nejzajímavější a jako vítěze krajského kola je nominovala do celostátního kola v jedné ze čtyř kategorií,“ píše se na webových stránkách NPÚ.

Projekty mohou soutěžit v kategoriích - obnova památky a restaurování, objev či nález roku nebo prezentace hodnot.

Mezi nominované se dostala například záchrana podsíňového domu v Radimi či odkrytí základů rotundy v Tasově. „Celostátní hodnocení bude probíhat v několika fázích a výsledky budou zveřejněny v září při slavnostním vyhlášení a předání cen v kostele sv. Floriána v Krásném Březně u Ústí nad Labem,“ upozorňuje NPÚ.

Zájem veřejnosti

Zájem ústav překvapil. „První ročník byl zkušebním. Přihlásilo se dostatek zajímavých projektů a byl i velký zájem ze strany veřejnosti. Letos je vidět, že si účastníci dali větší práci s přípravou,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Hlasování na stránkách Národního památkového ústavu.

Hlasování na stránkách Národního památkového ústavu.

Letošní ročník chystá novinku. Poprvé budou o vítězi v nové kategorii - ocenění veřejnosti - moci hlasovat i fanoušci. „Kvůli ohlasům jsme se rozhodli do hlasování zapojit i veřejnost. Chceme tak zviditelnit jednotlivé účastníky soutěže a rozšířit povědomí o jejich aktivitách,“ dodává Tichá.

Lidé mohou vybírat celkem z 27 projektů ze 14 krajů. Hlasovat se však může jen jednou pro jeden z nominovaných projektů. “Předtím, než než odevzdáte svůj hlas, doporučujeme pročíst si podrobnější údaje o nominovaných,“ radí autoři projektu.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.