1. února 2011 10:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Klášteru Mont-Saint-Michel hrozí vyškrtnutí z UNESCO. Kvůli větrníkům

Románsko-gotický klášter Mont-Saint-Michel na pobřeží mezi Bretaní a Normandií | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Románsko-gotický klášter Mont-Saint-Michel na pobřeží mezi Bretaní a Normandií | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Slavnému francouzskému románsko-gotickému klášteru Mont-Saint-Michel na pobřeží mezi Bretaní a Normandií hrozí vyškrtnutí ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, pokud budou v jeho okolí vybudovány připravované projekty větrných elektráren.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vyjádřila v tomto směru znepokojení a vyzvala Francii, aby podala vysvětlení. To bylo v pondělí do střediska světového dědictví UNESCO předáno, informovala agentura AFP.

V současnosti je poblíž kláštera na skále, který dominuje okolní krajině, v provozu jedna soustava se třemi obřími větrníky. V plánu je ale šest dalších větrných parků s celkem 28 větrníky.

"Vznikl by tak určitý druh pásu z větrníků mávajících křídly na prvním hřebenu pahorků, zatímco za tím je okolní krajina ještě vesměs čistě původní," prohlásila Marie-Françoise Mathiotová-Mathonová, předsedkyně sdružení Životní prostředí a krajina.

Loni v létě vyjádřilo středisko světového dědictví UNESCO "znepokojení nad možným dopadem obřích větrníků na ráz krajiny". Francie odevzdala svou odpověď v posledním možném termínu, který zněl do konce ledna. Na základě tohoto materiálu, ale i dalších od různých odborníků a organizací bude červnové zasedání rady UNESCO pro světové kulturní dědictví v Bahrajnu rozhodovat o tom, zda Mont-Saint-Michel ze seznamu vyškrtnou nebo nikoli.

Klášter byl na seznam zařazen v roce 1979. Vyškrtnutí ze seznamu je v dějinách organizace využíváno pouze minimálně, zejména ale v posledních letech. V roce 2009 bylo ze seznamu vyškrtnuto labské nábřeží Drážďan, protože se městská správa rozhodla postavit na jeho okraji most, aby ulehčila centru města.

Čtěte také:

Od června 2006 jsou zde v plném proudu práce s cílem zachovat ostrovní charakter Mont-Saint-Michel. Jedním z jejich ústředních bodů je odstranění asi 900 metrů dlouhé hráze se silnicí, která spojuje ostrov s pevninou již od roku 1879, a její nahrazení mostem, po němž bude jezdit kyvadlová doprava. Hráz totiž znemožňuje volný pohyb mořských proudů a přispívá tak k zanášení zátoky u Mont-Saint-Michel pískem. Odborníci spočítali, že kvůli usazování písku a zarůstání zátoky vegetací by Mont-Saint-Michel za 40 let už nemusel být ostrovem. Náklady mají dosáhnout nejméně 140 milionů eur (3,6 miliardy korun).

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz