Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Klášteru Mont-Saint-Michel hrozí vyškrtnutí z UNESCO. Kvůli větrníkům

Románsko-gotický klášter Mont-Saint-Michel na pobřeží mezi Bretaní a Normandií | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Románsko-gotický klášter Mont-Saint-Michel na pobřeží mezi Bretaní a Normandií | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ Slavnému francouzskému románsko-gotickému klášteru Mont-Saint-Michel na pobřeží mezi Bretaní a Normandií hrozí vyškrtnutí ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, pokud budou v jeho okolí vybudovány připravované projekty větrných elektráren.

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) vyjádřila v tomto směru znepokojení a vyzvala Francii, aby podala vysvětlení. To bylo v pondělí do střediska světového dědictví UNESCO předáno, informovala agentura AFP.

V současnosti je poblíž kláštera na skále, který dominuje okolní krajině, v provozu jedna soustava se třemi obřími větrníky. V plánu je ale šest dalších větrných parků s celkem 28 větrníky.

"Vznikl by tak určitý druh pásu z větrníků mávajících křídly na prvním hřebenu pahorků, zatímco za tím je okolní krajina ještě vesměs čistě původní," prohlásila Marie-Françoise Mathiotová-Mathonová, předsedkyně sdružení Životní prostředí a krajina.

Loni v létě vyjádřilo středisko světového dědictví UNESCO "znepokojení nad možným dopadem obřích větrníků na ráz krajiny". Francie odevzdala svou odpověď v posledním možném termínu, který zněl do konce ledna. Na základě tohoto materiálu, ale i dalších od různých odborníků a organizací bude červnové zasedání rady UNESCO pro světové kulturní dědictví v Bahrajnu rozhodovat o tom, zda Mont-Saint-Michel ze seznamu vyškrtnou nebo nikoli.

Klášter byl na seznam zařazen v roce 1979. Vyškrtnutí ze seznamu je v dějinách organizace využíváno pouze minimálně, zejména ale v posledních letech. V roce 2009 bylo ze seznamu vyškrtnuto labské nábřeží Drážďan, protože se městská správa rozhodla postavit na jeho okraji most, aby ulehčila centru města.

Čtěte také:

Od června 2006 jsou zde v plném proudu práce s cílem zachovat ostrovní charakter Mont-Saint-Michel. Jedním z jejich ústředních bodů je odstranění asi 900 metrů dlouhé hráze se silnicí, která spojuje ostrov s pevninou již od roku 1879, a její nahrazení mostem, po němž bude jezdit kyvadlová doprava. Hráz totiž znemožňuje volný pohyb mořských proudů a přispívá tak k zanášení zátoky u Mont-Saint-Michel pískem. Odborníci spočítali, že kvůli usazování písku a zarůstání zátoky vegetací by Mont-Saint-Michel za 40 let už nemusel být ostrovem. Náklady mají dosáhnout nejméně 140 milionů eur (3,6 miliardy korun).

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč