18. prosince 2015 7:27 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kláštery v Českém Krumlově se poprvé v historii otevřely návštěvníkům

Komplex klášterů v Českém Krumlově zaujímá rozlohou hned druhé místo po... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Komplex klášterů v Českém Krumlově zaujímá rozlohou hned druhé místo po... | foto: Archiv

Rozsáhlý soubor klášterních budov v Českém Krumlově slavnostně otevřel své brány veřejnosti druhou prosincovou sobotu. Unikátní trojklášteří, které se rozprostírá na ploše severního meandru řeky Vltavy, s kompletními expozicemi bude přístupné i během adventního období, kdy se klášterech konají mimořádné akce.

Komplex klášterů v Českém Krumlově zaujímá rozlohou hned druhé místo po krumlovském zámku. První zmínka o klášterech pochází z roku 1350, kdy paní Kateřina založila se svými syny dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka.

Adventní akce

Každou adventní sobotu se ve Velkém sále bývalého konventu klarisek vypráví o vánočních tradicích, zájemci procházejí speciální vánočně laděnou prohlídkovou trasu a kulturní nadšenci si užívají divadelní představení na motivy vánočního příběhu o Františku z Assisi. Návštěvníci klášterů si v prosinci rovněž mohou prohlédnout výstavu dochovaných klášterních jesliček s tradičními vyřezávanými figurkami z poloviny 19. století, které byly zapůjčeny Řádem Křižovníků s červenou hvězdou.

Stálé expozice, které jsou otevřeny denně (včetně vánočních svátků, Silvestra a Nového roku), umožňují lidem nahlédnout za zdi středověkého kláštera, na chvilku v něm žít a osvojit si tehdejší kulturu i umění.

„Součástí stálých expozic je také interaktivní expozice, expozice o životě a umění minoritů, další o životě klarisek a expozice pivovarnictví. Součástí areálu jsou rovněž řemeslné dílny, v nichž si můžete vyrobit vlastní výrobek ze sedlářské, knihtiskařské či keramické dílny,“ informuje manažerka vnějších vztahů Vladana Bílková.

Unikátní trojklášteří, které se rozprostírá na ploše severního meandru řeky...
Kláštery v Českém Krumlově se poprvé v historii otevřely návštěvníkům

Neméně zajímavé části expozice najdou podle jejích slov návštěvníci v historických krovech klášterů i sklepení, k zajímavostem patří též venkovní miniexpozice orloje či model středověkého jeřábu. V areálu klášterů se vedle stálých prohlídkových tras pravidelně konají rozmanité akce – výstavy, divadelní představení i koncerty.

Lidovky.cz