Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

KLDR pořádá vlastní verzi výletních plaveb

Severokorejci vyprovází turistickou výletní loď na zkušební plavbu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejci vyprovází turistickou výletní loď na zkušební plavbu | foto: ČTK

Když se řekne výletní plavba, napadnou turistu obvykle Bahamy, Fidži nebo Maledivy. Ale Severní Korea? I uzavřený komunistický stát se rozhodl ponořit do nablýskaného světa vyhlídkových plaveb.

V úterý vyrazila první turistická loď se zhruba 130 pasažéry na rekreační cestu ze zchátralého přístavu Radžin v blízkosti čínsko-ruské hranice a zamířila k malebné hoře Kumkang u hranic s Jižní Koreou, napsala agentura Reuters.

Severokorejci vyprovází turistickou výletní loď na zkušební plavbu

Státní turistický úřad izolované Severní Koreje se spojil s čínskou cestovní agenturou při přípravě historicky vůbec první výletní plavby na palubě stárnoucí lodi o výtlaku 9700 tun, která kdysi brázdila vody u východního pobřeží rozděleného Korejského poloostrova a převážela kyvadlově cestující mezi Severní Koreou a Japonskem. Později byla užívána k nákladní přepravě, dokud jí Tokio nezablokovalo přístup v rámci ekonomických sankcí uvalených na Pchjongjang v roce 2006 kvůli kontroverznímu jadernému programu a testům raket.

Turistická loď vyplula ze zchátralého přístavu Radžin v blízkosti čínsko-ruské hranice a zamířila k malebné hoře Kumkang u hranic s Jižní Koreou

Na asi 18 hodin trvající cestu loď vypravilo zhruba 500 Severokorejců, kteří - dílem oblečení v tmavých dělnických šatech, dílem v oficiálních úřednických oblecích - mávali plavidlu z dírami okousaného mola v přísně synchronizovaném rytmu. Šedý dav přihlížejících rozzářily severokorejské vlaječky a umělé květiny, zatímco ze dvou dodávek vyhrávala přes tlampače na střechách karnevalová hudba.

FOTOGALERIE

Dětské pěvecké představení, divadlo ve městě Rason (Severní Korea)

'Voskové děti' lákají do luxusního resortu v KLDR
KLDR přivítala zahraniční - především čínské - turisty v nově otevřeném luxusním resortu. V komunistické zemi, v níž většina populace trpí hladomorem, se to neobešlo bez velkolepých oslav.


Výletní plavba v KLDR

Před vyplutím držel projev Hwang Čol-nam, náměstek starosty města Rason, k němuž přístav Radžin patří. Plavbu oslavoval coby součást snahy této oblasti přilákat turistický ruch. Zdůraznil skutečnost, že pravidla města umožňují komukoli jakékoli národnosti navštívit tuto oblast bez víza; cestu si ovšem musejí zajistit prostřednictvím pověřených a schválených cestovních kanceláří.

Zábava na palubě lodi: karaoke

Snahy Severní Koreje přilákat zahraniční turisty přicházejí v době, kdy je KLDR ve sporu s Jižní Koreou kvůli společnému turistickému využití oblasti u hory Kumkang ležící severně od společné hranice. Předminulý týden z původně společně provozovaného střediska KLDR vykázala poslední jihokorejské zaměstnance a prohlásila, že prodá jihokorejská aktiva v hodnotě zhruba 320 milionů dolarů. V reakci na to Soul v úterý vyzval ostatní strany, aby v Kumkangu neinvestovaly.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!