5. září 2011 11:15 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

KLDR pořádá vlastní verzi výletních plaveb

Severokorejci vyprovází turistickou výletní loď na zkušební plavbu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejci vyprovází turistickou výletní loď na zkušební plavbu | foto: ČTK

Když se řekne výletní plavba, napadnou turistu obvykle Bahamy, Fidži nebo Maledivy. Ale Severní Korea? I uzavřený komunistický stát se rozhodl ponořit do nablýskaného světa vyhlídkových plaveb.

V úterý vyrazila první turistická loď se zhruba 130 pasažéry na rekreační cestu ze zchátralého přístavu Radžin v blízkosti čínsko-ruské hranice a zamířila k malebné hoře Kumkang u hranic s Jižní Koreou, napsala agentura Reuters.

Severokorejci vyprovází turistickou výletní loď na zkušební plavbu

Státní turistický úřad izolované Severní Koreje se spojil s čínskou cestovní agenturou při přípravě historicky vůbec první výletní plavby na palubě stárnoucí lodi o výtlaku 9700 tun, která kdysi brázdila vody u východního pobřeží rozděleného Korejského poloostrova a převážela kyvadlově cestující mezi Severní Koreou a Japonskem. Později byla užívána k nákladní přepravě, dokud jí Tokio nezablokovalo přístup v rámci ekonomických sankcí uvalených na Pchjongjang v roce 2006 kvůli kontroverznímu jadernému programu a testům raket.

Turistická loď vyplula ze zchátralého přístavu Radžin v blízkosti čínsko-ruské hranice a zamířila k malebné hoře Kumkang u hranic s Jižní Koreou

Na asi 18 hodin trvající cestu loď vypravilo zhruba 500 Severokorejců, kteří - dílem oblečení v tmavých dělnických šatech, dílem v oficiálních úřednických oblecích - mávali plavidlu z dírami okousaného mola v přísně synchronizovaném rytmu. Šedý dav přihlížejících rozzářily severokorejské vlaječky a umělé květiny, zatímco ze dvou dodávek vyhrávala přes tlampače na střechách karnevalová hudba.

FOTOGALERIE

Dětské pěvecké představení, divadlo ve městě Rason (Severní Korea)

'Voskové děti' lákají do luxusního resortu v KLDR
KLDR přivítala zahraniční - především čínské - turisty v nově otevřeném luxusním resortu. V komunistické zemi, v níž většina populace trpí hladomorem, se to neobešlo bez velkolepých oslav.


Výletní plavba v KLDR

Před vyplutím držel projev Hwang Čol-nam, náměstek starosty města Rason, k němuž přístav Radžin patří. Plavbu oslavoval coby součást snahy této oblasti přilákat turistický ruch. Zdůraznil skutečnost, že pravidla města umožňují komukoli jakékoli národnosti navštívit tuto oblast bez víza; cestu si ovšem musejí zajistit prostřednictvím pověřených a schválených cestovních kanceláří.

Zábava na palubě lodi: karaoke

Snahy Severní Koreje přilákat zahraniční turisty přicházejí v době, kdy je KLDR ve sporu s Jižní Koreou kvůli společnému turistickému využití oblasti u hory Kumkang ležící severně od společné hranice. Předminulý týden z původně společně provozovaného střediska KLDR vykázala poslední jihokorejské zaměstnance a prohlásila, že prodá jihokorejská aktiva v hodnotě zhruba 320 milionů dolarů. V reakci na to Soul v úterý vyzval ostatní strany, aby v Kumkangu neinvestovaly.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz