Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Klesá zájem o české hotely

Karlův most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlův most | foto: Lidové noviny

PRAHA Čeští hoteliéři čelí poklesu zájmu lidí o ubytovací služby. Celkový počet cizinců, kteří letos přicestovali do země, se proti loňsku nesnížil. Obsazenost většiny hotelů však klesla. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Podle informací úřadu do tuzemských ubytovacích zařízení přijelo v letošním třetím čtvrtletí 4,4 milionu hostů. To je o 3,3 procenta méně než ve stejném období vloni. Počet přenocování, který je pro hotely ještě významnějším údajem než počet hostů, se snížil dokonce o 5,9 procenta na 14,3 milionu. Nejhůře přitom dopadli provozovatelé levnějších ubytovacích zařízení, například kempů, turistických ubytoven a chatových osad.

Uvozovky dolníPříslibem jsou nyní již pouze solventní Rusové.Uvozovky horní

Na nelichotivém výsledku se podepsalo několik vlivů. Zájem o tuzemské hotely klesá mezi zahraničními turisty i mezi českými občany. Cizinců i Čechů se ve třetím čtvrtletí ubytovalo v hotelích shodně na 2,2 milionu. U obou skupin se ale zkracuje délka pobytu. U cizinců se počet přenocování snížil o 1,1 procenta, u tuzemských hostů byl nižší dokonce o 9,5 procenta.
„Problém vidíme v tom, že se nedaří do Česka přilákat více bohatších turistů. České republice totiž stále klesají počty nejdůležitějších a také nejsolventnějších západních turistů. Markantně však klesá i množství českých turistů v tuzemsku,“ řekl Tomio Okamura, člen prezidia a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). Důvodem je podle něj zejména „neřešení palčivých problémů, jako je okrádání a nízká bezpečnost turistů“.

Počet zahraničních turistů v Česku (leden až září 2008)
  Národnost počet turistů    srovnání s rokem 2007
1. Němci 1 149 256      -4,8 %
2. Britové 373 393 -7 %
3. Rusové 323 995 +34,6 %
4. Poláci 309 297 +24,4 %
5. Italové 298 959 -7,3 %
6. Američané 241 936 -2,6 %
7. Slováci 240 563 +0,6 %
8. Španělé 207 417 +3,2 %
9. Nizozemci 199 472 -5,8 %
10. Francouzi 185 971 +1,3 %
Vytíženost českých hotelů a dalších ubytovacích zařízení letos ve třetím čtvrtletí klesla. Celkem (cizinci a Češi dohromady) do nich přijelo 4,4 milionu hostů, což je o 3,3 % méně než ve třetím čtvrtletí 2007. 
„Ekonomicky zcela klíčových Němců, Britů, Italů a Američanů, kteří tvoří téměř polovinu všech zahraničních turistů v Česku, již několik let po sobě nadále markantně ubývá a vůbec se nedaří nastartovat jejich nárůst. Poláci a Slováci je výší útrat ani svým počtem samozřejmě nemohou nahradit. Příslibem jsou tak nyní již pouze solventní Rusové,“ řekl Okamura.

Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek připisuje celkový pokles zájmu o české hotely a další levnější ubytovací zařízení především silné koruně. „Ta umožnila českým dovolenkářům vyrazit ve větší míře do zahraničí, a tím poklesl zájem o dovolenou, a tím i ubytování v Česku,“ uvedl Beránek. Podle něj je potěšitelný nárůst počtu solventních turistů z Ruska, naopak pokles příjezdů z Německa je pro Česko znepokojivý.

„Bohužel je však třeba do budoucna počítat s tím, že zájem o ubytování v levnějších hotelech a ubytovnách bude nadále klesat. To se ale zdaleka netýká jen České republiky, ale i dalších zemí,“ řekl Beránek. Podle odborníků k tomuto trendu přispívají i levné letenky nízkonákladových leteckých společností. Lidé mohou více a častěji cestovat, a proto pak tráví na jednom místě v cizině méně dní, než tomu bylo dříve.


Počet zahraničních turistů v Česku (leden až září 2008)

* Zahraniční i domácí hosté jsou v rovnováze. Shodně se jich ve 3. čtvrtletí v tuzemských hotelech ubytovalo 2,2 milionu. Zahraničních návštěvníků přijelo do tuzemských hotelů o 0,4 % více než loni, počet domácích hostů se snížil meziročně o 6,6 %.

* Počet přenocování se z regionů zvýšil pouze v Praze (o 2,7 %) a v Karlovarském kraji (o 1,3 %), kde je soustředěna většina hotelů vyšších kategorií. V ostatních krajích došlo k poklesu, k nejhlubšímu v krajích Středočeském a Vysočina.

* Prahu navštívilo ve 3. čtvrtletí 1,4 milionu hostů, tedy o 4,7 % více než ve stejném období loni. Nejvyšší nárůst příjezdů zahraničních hostů ale zaznamenaly Olomoucký a Moravskoslezský kraj (o 11,3, respektive 7,8 %). Naopak nejvíce se jejich počet snížil v krajích Ústeckém (o 18,4 %) a Libereckém (o 14,4 %).


Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...