25. srpna 2017 6:41 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Dovolená s dětmi na kolech? Na Klínovci na flowtrail i s koloběžkou

Krušnohorský Klínovec patří v zimě mezi česká TOP střediska a podobnou pozici... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krušnohorský Klínovec patří v zimě mezi česká TOP střediska a podobnou pozici... | foto: Tomáš Rucký

Krušnohorský Klínovec patří v zimě mezi česká TOP střediska a podobnou pozici si začíná budovat i v létě. Hlavní soustředění padá na rodiny s dětmi, to svoje si ovšem najdou i nároční bikeři. Letní menu Klínovce se skládá z rodinných flowtrailů, koloběžek a samozřejmých výletů s krušnohorskými výhledy.

Krušné hory představují spíše náhorní plošinu, takže jakmile je jednou zdoláte...
Délkou 10 km jde o jeden z nejdelších trailů u nás jak pro koloběžky, tak pro...

Hlavní zázemí Klínovce je situované na jeho vrcholu, kde se nabízí možnost bezplatného parkování, dále možnost půjčení kol a koloběžek a rovněž se tu můžete občerstvit. Z obou stran sem zároveň turisty i cyklisty vyváží sedačkové lanovky Dámská ze směru od Loučné a čtyřsedačková lanovka z Jáchymova, kde se rovněž nachází malé zázemí s parkovištěm. Na vrcholu Klínovce kde startují také poměrně mladé rodinné traily určené nejširší veřejnosti a jsou sjízdné jak na kole, tak na terénních koloběžkách.

Klínovec v kostce:

  • Vzdálenost z Prahy 1 h 52 min
  • 1 jízda na lanovce dospělí 150 Kč
  • Celodenní jízdné na lanovku dospělí 520 Kč
  • Zapůjčení horského kola (1 den) 710 Kč
  • Zapůjčení koloběžky 1 h + 1 jízda lanovkou 350 Kč
  • Provozní doba lanovky denně 9 – 18 hod
  • www.trailpark.cz

My jsme se na Klínovci pro začátek rozhodli netradičně pro koloběžky, které měly nezvykle široké gumy, a tím jízdu usnadňovali. S koloběžkami jsme se vydali na nejjednodušší trail Azur, který se jako naprosto vyhlazený had vlnil pozvolně klesajícím profilem, takže jsme z velké části nemuseli příliš brzdit, ani se odrážet a nechali jsme se jen unášet pěšinou po krušnohorských strání s výhledem. Délkou 10 km jde o jeden z nejdelších trailů u nás jak pro koloběžky, tak pro kola. Díky naprosté pohodovosti a technické nenáročnosti můžete na trail vzít klidně i děti nebo prarodiče.

Druhým rodinným trailem je na Klínovci Rubin začínající vedle Azuru a jeho obtížnost má být jen o kousek vyšší. Na Rubin jsme se už vydali s koly a užili si rovněž hravou a plynulou jízdu, protože charakter obou trailů je velmi podobný a nese se v duchu vyhlazených a zcela plynulých pěšin. Na Rubinu dlouhém 8 km najdete i řadu klopených zatáček a terénních boulí, které rekreační cyklisté mohou přejíždět, zkušení tu zas v pohodě mohou odlepovat kola od země. Oba traily končí u nástupu sedačkové lanovky v Jáchymově a oba jsou vhodné pro všechny výkonnostní skupiny.

Než se ovšem na traily vydáte, rozcvičte se na pumptracku u horní stanice lanovky nebo na dřevěných překážkách, které vás budou nutit trénovat balanc na kole.

Oba traily končí u nástupu sedačkové lanovky v Jáchymově a oba jsou vhodné pro...

Klínovec nabídne i ryze sjezdovou trať, na které se tu jezdí i Český pohár ve sjezdu. Přesto, že jde o lajnu pro profíky, jde o jetelný sjezd i pro méně profesionální bikery. Trať se skládala z řady klopených zatáček a prudších kořenovitých úseků. Vše bylo stavěné „do rychla“, nicméně trať je po celé délce příjemně přehledná, a pokud by se vám nějaký těžší úsek jet nechtěl, máte dostatek času se rozmyslet a úsek přenést. Tom zvládnul celou DH trasu na svém enduro elektro biku.

Krušné hory představují spíše náhorní plošinu, takže jakmile je jednou zdoláte nebo se necháte vyvézt lanovkou na Klínovec, můžete si užívat výhledy a pohodovou jízdu bez přílišného převýšení. Kolem Klínovce se klikatí přes 70 km značených cest a velmi přehlednou mapku k trasám najdete na pokladnách areálu. Nám byl doporučen oranžový okruh na Hadí horu, ze které je jeden z nejkrásnějších výhledů na lázeňské údolí a hřeben krušných hor.

Než se autem rozjedete domů, vystoupejte si na zděnou rozhlednu, která zdobí vrchol Klínovce. Na rozhlednu si můžete vyjít každý den od 9 do 19 hodin a užít si ještě lepší výhled na Krušné hory. Vstup na osobu činí 25 Kč, děti do 7 let mají vstup zdarma.