Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -11 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Lyžovačka na Klínovci? Nová tříkilometrovka i dětské parky s maskotem Hugem

Lyžování na Klínovci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lyžování na Klínovci | foto: Tomáš Rucký

JÁCHYMOV Klínovec patří mezi největší střediska vůbec v České republice a popularitu si podtrhlo i vybudováním nové sjezdovky Jáchymovské, která má bezmála tři kilometry a patří tak k nejdelším sjezdovkám u nás. Naše návštěva tu proběhla za slunečného počasí, takže na tvrdé sjezdovky bylo potřeba stíhat z rána první lano nebo mít vytipované sjezdovky ve stínu.

Vezmeme-li sjezdovky na Klínovci obecně, jde celkově o dlouhé tratě, kde jsou modré a červené v podobném zastoupení a nechybí ani upravovaná černá. Celkově to dá na nějakých 18 kilometrů sjezdovek, které obsluhují moderní sedačkové lanovky, a výjimkou není ani vyhřívaná.

Lyžovačku jsme na Klínovci zahájili výjezdem na lanovce Cinestar Expres a následným sjezdem po červené sjezdovce Přemostěné. Díky rannímu stínu, který se ale už okolo půl desáté trhal na pásy mezi stromy, byla sjezdovka po ránu pěkně utažená. Celkově patří Přemostěná mezi oblíbené, protože je na své dlouhé délce neustále členitá, s nějakou tou zatáčkou i přehlednými úseky na poctivé hranění.

Charakterově podobná je červená sjezdovka Pařezovka, která vede také přes silnici, takže se délkou kilometru a půl přibližuje k Přemostěné. Také Pařezovka kombinuje sportovní sklon s rozmanitostí trati a právě to z ní činí možná jednu z nejfrekventovanějších sjezdovek areálu.

Sjezdovky na Klínovci jsou obecně dlouhé tratě, kde jsou modré a červené v...
Celkově to dá na nějakých 18 kilometrů sjezdovek, které obsluhují moderní...

Přiznám se, že moji srdcovkou je na Klínovci už od žákovských let černá sjezdovka U Zabitýho a jde opět o „jetelnou“ černou, takže se nemusíte bát nějakého extra „prďáku“, který by se nedal sjet po hranách. Tuto sjezdovku navíc obsluhuje i poma, která je prakticky prázdná, a to i v době, kdy se na ostatní lanovky před polednem vytvořily pořádné fronty, takže jde o tajný tip, kde si o víkendu můžete zalyžovat bez čekání.

Mladice ‚tříkilometrovka’ Jáchymovská

Opravdu hezký sportovní pojezd nabídne na Klínovci zmíněná „mladice“ Jáchymovská, která patří mezi nejdelší, ale i nejširší sjezdovky u nás. Na sjezdovce se vystřídají prudší padáčky, ale i pozvolnější úseky a příjemný červený sklon dá šanci užít si sjezdovku širokému spektru lyžařů. Jáchymovská byla nejlepší po ránu, protože byla díky své orientaci nejdéle ve stínu, jakmile na ni ale dolehly sluneční paprsky, bylo měknutí svahu nevyhnutelné a odpoledne už se díky teplotám nad nulou hlásily o slovo nahrnuté muldy.

Začátečníky nejvyhledávanější pohodou je na Klínovci modrá Dámská a modrá Turistická, která se letos pohodlně napojuje na sjezdovku Přemostěnou, takže se bez problémů dostanete na nástup lanovky Suzuki. Osobně mi přijde na naučení lepší právě trať Turistická, protože je oproti Dámské širší a díky „zastrčenosti“ do zcela pravé části areálu i méně zalidněná, takže na první oblouky tu máte víc klidu.

SNOW tour - Klínovec 2017 from SNOW.cz on Vimeo.

Dětské areály a maskot Hugo

Pěkně vybavený dětský miniareál MaxPark najdete na dojezdu sjezdovky Dámské, kde jsou k dispozici slalomová zvířata, mini skicrossová dráha, skokánky a také zastřešený dětský pás, který se hodí hlavně při nepřízni počasí. Výhodou tu je i bezprostředně blízká restaurace s kavárnou i hlídaným koutkem. Pokročilejší děti mohou využívat vedlejší pomičku, kde se rovněž mohou projet mezi slalomovými zvířaty.

Další nový dětský park najdete u nástupu lanovky Prima Expres z Jáchymova, kde je samozřejmostí pojízdný pás, slalomová zvířata a oproti jiným dětským parkům tu je možnost projet se v malých hupáncích, které dětem pomáhají naučit se správně pérovat v kolenou. Při troše štěstí si tu děti mohly zalyžovat i se samotným maskotem areálu Hugem!

Nástup z Jáchymova je vybudován po vzoru moderních středisek, takže kromě pestrého dětského parku je tu po ruce i sportovní obchod se značkovou výbavou a půjčovna lyží. O kousek výš nechybí ani klasický kulatý aprés ski stan lemovaný venkovními lehátky. Do budoucna tu asi vůbec nebude od věci ani restuarace, aby zázemí bylo zcela kompletní.

Na oběd či větší jídlo můžete na Klínovci zajít například do mladé restaurace Aprés u parkoviště pod sedačkovou lanovkou, nebo do restaurace penzionu Max pod Dámskou sjezdovkou. My jsme tu na oběd zakotvili v Pizzerii na sjezdovce Pod Zámečkem, a už kolem jedenácté tu bylo docela těsno a na místo bylo třeba chvíli počkat. Čekání se ale vyplatilo, protože pizzu si tu v restauraci dělají kuchaři sami, takže je čerstvá a za mě i chuťově dobrá.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...