1. července 2011 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Knížecí svatba: Monako vzhůru nohama

Monako ovládla královská svatba | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monako ovládla královská svatba | foto: ČTK

Vypravit se sem na svatbu knížete Alberta II. a Charlene Wittstockové se může zdát jako skvělý nápad. Luxusní knížectví ovšem kvůli události, jakou Monako zažilo naposledy v roce 1956 - kdy se tu za Albertova otce Rainiera vdávala Grace Kellyová - praskalo ve švech.

Svatba na vlastní oči
Na hlavní palácové nádvoří, kde bude v sobotu od 17 hodin probíhat církevní obřad, se namačká možná až 3500Monačanů, ostatní návštěvníci se budou muset spokojit s královským polibkem na obřích obrazovkách. Novomanželé se vzápětí projedou po knížectví: od paláce k přístavu Porte Neuve, přes Avenue du Port a Boulevard Alberta I. až ke kostelu Svaté Devoty, kde bude princezna ´"zahazovat" kytici. Kdo nebude mít štěstí, může si koupit alespoň svatební suvenýr (www.souvenirs-shop.mc/produits officielsmariage.html).
Monako v době královské svatby

Na hostinu po svém
Na palácové nádvoří jsou všichni obyvatelé Monaka zváni také na svatební party, kam dorazí i novomanželé. Společně tu ochutnají monacké i jihoafrické lahůdky. Až si královský pár a dalších 450 hostí bude  pro změnu vychutnávat večeři přímo z rukou kuchařského génia Alaina Ducasse na terase monacké opery v Monte Carlu, můžete jim sklenkou šampaňského Perrier Jouet připít ve slavné braserii Café de Paris.
Kníže Albert s Charlene

Relax v zahradách
V exotických monackých zahradách uvidíte velkolepé rozkvetlé růžové keře i zažijete japonský zenový klid. Ten najdete na ploše 7000 m2, v prostoru utvářeném podle přísných pravidel přírodní harmonie na Avenue Princesse-Grace (vstup zdarma). Unikátní království rozmanitosti můžete obdivovat v Jardin Exotique s miliony druhů bohatě kvetoucích subtropických rostlin vysázených v příkrém terénu s unikátním výhledem na celé Monako, ochladit se pak můžete v jeskyni 60 metrů pod zemí (vstup 6,80 eura, www.jardin-exotique.mc).
Monako

A dnes vám k večeři zahraje...
V průběhu celého léta se v Salle des Etoiles odehrává přehlídka Sporting Summer Festival s trochu nabubřelým podtitulkem Největší  festival živé hudby na světě. Nicméně koncerty tu budou mít oprvadu velká jména - například  Santana, Joe Cocker, Sting, Supertramp, James Blunt nebo v samotném závěru Tom Jones. Podmínkou vstupu na vystoupení je ovšem konzumace večeře
v ceně od 110 eur (www. sportingsummerfestival.com).
Americký kytarista, zpěvák a skladatel mexického původu Carlos Santana.

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na Lidovky.cz