Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Koláče a trdelník. České sladkosti jsou skvělé, říká Peruánec

Raúl Alta-Torre de Aguila s rodinou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raúl Alta-Torre de Aguila s rodinou | foto: Archiv Raúla Alta-Torre de Aguily

Peruánec Raúl Alta-Torre de Aguila navštívil Česko poprvé v roce 1989 a od té doby sem jezdí pracovně pravidelně. Za manželku má Češku. „Češi jsou výborně vzdělaní, nicméně v Peru klademe větší důraz na rodinu a její tradiční funkci jako pilíře společnosti,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první návštěvu Česka? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Poprvé jsem navštívil Českou republiku před několika lety, krátce po sametové revoluci v roce 1989 a od té doby sledoval s hlubokým obdivem velký pokrok vaší země, která po potížích v minulosti získala sílu, aby se stala první z řady bývalých zemí RVHP, která dosáhla statutu rozvinuté země podle Světové banky. Dnes lze jen obdivovat tuto zemi s vysokou kulturní vyspělostí svých občanů. Jak můžete nemilovat dlážděné ulice Prahy a všechna její zákoutí s bohatou historií?

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny? Co Vás přimělo se do Česka vracet?
Mé aktivity v logistice mě přivedly k vytvoření silných obchodních vztahů se zemí, která má obrovský vývozní potenciál a přidanou hodnotou pro různá průmyslová odvětví.

Kdo je Raúl Alta-Torre de Aguila ?

Raúl Alta-Torre de Aguila pochází z Peru, do Česka přišel poprvé v roce 1989. Díky své práci hodně cestuje, ale Praha mu přirostla k srdci a tráví zde mnoho času. Je honorárním konzulem ČR v Peru.

Lidovky.cz: Co Vás nejvíce překvapilo na Češích? Tím, co nejvíce pozoruji v české kultuře je dochvilnost a obrovský smysl pro odpovědnost, kterou máte již od dětského věku. Je pro mě pokaždé velmi těžké se s touto zemí loučit, když se musím vracet do Peru.

Lidovky.cz: Jaké je to pro mít českou manželku?
Je to ta nejúžasnější věc, která se dá zažít. Moje žena se narodila v Klatovech a byla vychována s výše zmíněnými hodnotami, v krásném malém městečku jihozápadně od Prahy. Je krásné sdílet život s někým takovým, navíc i ona se zamilovala do mé země, do Peru. Ona je příkladem spojení českého a peruánského naturelu - propojujese v něm to nejlepší z obou kultur.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl ve způsobu, jak se Češi chovají k sobě navzájem ve srovnání s Vaší zemí? Jsou Češi zdvořilí?
Češi jsou výborně vzdělaní, nicméně v Peru klademe větší důraz na rodinu a její tradiční funkci jako pilíře společnosti.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Líbí se Vám?
Český humor se rozhodně liší od Latinské Ameriky, a přesně to je i důvod, je tak zábavné pronikat do české kultury a poznávat s tím i český smysl pro humor.

Raúl Alta-Torre de Aguila s rodinou
Raúl Alta-Torre de Aguila

Lidovky.cz: Zajímá vás česká historie?
Historie mě vždy zajímala, ale ta česká zejména, jelikož jste centrem Evropy a kolébkou velmi příkladného národa, od kterého by se mnoho dalších mohlo poučit. České knížetství, poté Habsburská monarchie, přes Československo, až k České republice. Překonali jste války husitské i světové a změnili pohled na svět v roce 1968 a 1989. O české historii by se dalo mluvit dlouho, je to jedna ze zemí s výjimečným vývojem, který je dobré znát a poučit se z něj.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak Vám chutná česká kuchyně?
Pivo piji pouze v Čechách a z vaší kuchyně mám nejraději guláš s knedlíkem. Také mám rád české sladkosti – hlavně koláče a trdelník.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...