Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Koláče a trdelník. České sladkosti jsou skvělé, říká Peruánec

Raúl Alta-Torre de Aguila s rodinou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raúl Alta-Torre de Aguila s rodinou | foto: Archiv Raúla Alta-Torre de Aguily

Peruánec Raúl Alta-Torre de Aguila navštívil Česko poprvé v roce 1989 a od té doby sem jezdí pracovně pravidelně. Za manželku má Češku. „Češi jsou výborně vzdělaní, nicméně v Peru klademe větší důraz na rodinu a její tradiční funkci jako pilíře společnosti,“ říká.

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první návštěvu Česka? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Poprvé jsem navštívil Českou republiku před několika lety, krátce po sametové revoluci v roce 1989 a od té doby sledoval s hlubokým obdivem velký pokrok vaší země, která po potížích v minulosti získala sílu, aby se stala první z řady bývalých zemí RVHP, která dosáhla statutu rozvinuté země podle Světové banky. Dnes lze jen obdivovat tuto zemi s vysokou kulturní vyspělostí svých občanů. Jak můžete nemilovat dlážděné ulice Prahy a všechna její zákoutí s bohatou historií?

Lidovky.cz: Vzpomenete si na první dny? Co Vás přimělo se do Česka vracet?
Mé aktivity v logistice mě přivedly k vytvoření silných obchodních vztahů se zemí, která má obrovský vývozní potenciál a přidanou hodnotou pro různá průmyslová odvětví.

Kdo je Raúl Alta-Torre de Aguila ?

Raúl Alta-Torre de Aguila pochází z Peru, do Česka přišel poprvé v roce 1989. Díky své práci hodně cestuje, ale Praha mu přirostla k srdci a tráví zde mnoho času. Je honorárním konzulem ČR v Peru.

Lidovky.cz: Co Vás nejvíce překvapilo na Češích? Tím, co nejvíce pozoruji v české kultuře je dochvilnost a obrovský smysl pro odpovědnost, kterou máte již od dětského věku. Je pro mě pokaždé velmi těžké se s touto zemí loučit, když se musím vracet do Peru.

Lidovky.cz: Jaké je to pro mít českou manželku?
Je to ta nejúžasnější věc, která se dá zažít. Moje žena se narodila v Klatovech a byla vychována s výše zmíněnými hodnotami, v krásném malém městečku jihozápadně od Prahy. Je krásné sdílet život s někým takovým, navíc i ona se zamilovala do mé země, do Peru. Ona je příkladem spojení českého a peruánského naturelu - propojujese v něm to nejlepší z obou kultur.

Lidovky.cz: Je nějaký rozdíl ve způsobu, jak se Češi chovají k sobě navzájem ve srovnání s Vaší zemí? Jsou Češi zdvořilí?
Češi jsou výborně vzdělaní, nicméně v Peru klademe větší důraz na rodinu a její tradiční funkci jako pilíře společnosti.

Lidovky.cz: Co si myslíte o českém humoru? Líbí se Vám?
Český humor se rozhodně liší od Latinské Ameriky, a přesně to je i důvod, je tak zábavné pronikat do české kultury a poznávat s tím i český smysl pro humor.

Raúl Alta-Torre de Aguila s rodinou
Raúl Alta-Torre de Aguila

Lidovky.cz: Zajímá vás česká historie?
Historie mě vždy zajímala, ale ta česká zejména, jelikož jste centrem Evropy a kolébkou velmi příkladného národa, od kterého by se mnoho dalších mohlo poučit. České knížetství, poté Habsburská monarchie, přes Československo, až k České republice. Překonali jste války husitské i světové a změnili pohled na svět v roce 1968 a 1989. O české historii by se dalo mluvit dlouho, je to jedna ze zemí s výjimečným vývojem, který je dobré znát a poučit se z něj.

Lidovky.cz: Pijete pivo? Jak Vám chutná česká kuchyně?
Pivo piji pouze v Čechách a z vaší kuchyně mám nejraději guláš s knedlíkem. Také mám rád české sladkosti – hlavně koláče a trdelník.

Český šok

Jak se žije cizincům v Česku? Jsou tu spokojení, nebo jim u nás něco chybí?

Pokud k nim patříte i vy a chcete se s námi podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu internet@lidovky.cz. Uveďte svoje jméno, národnost, proč jste do Česka přišel a připojte svoji fotografii. Jako předmět zprávy uveďte "Český šok".

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!