7. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Kolín vybuduje na slepém rameni Labe molo se šlapadly

Šlapadla (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šlapadla (ilustrační foto) | foto: Stanislav HonzíkLidové noviny

KOLÍN Kolínská radnice chce na Kmochově ostrově na Labi vybudovat molo se šlapadly. Mělo by vzniknout ve slepém rameni, které Povodí Labe nedávno vyčistilo.

V provozu má být od příští sezony. Zlepší se tím rekreační využití ostrova, řekl novinářům starosta Vít Rakušan (Změna pro Kolín).

Kmochův ostrov

Kmochův ostrov, který nese jméno hudebního skladatele a kapelníka Františka Kmocha, je přístupný z obou břehů Labe přes lávky pro pěší a cyklisty. Je využíván k pořádání kulturních akcí. Nachází se na něm amfiteátr nebo dětské hřiště. "Ostrov by měl dostat ráz komplexního relaxačního centra s možnými novými aktivitami," uvedl starosta.

Město zatím koupilo čtyři šlapadla a čeká, až mu Povodí Labe udělí výjimku pro provozování rekreační sportovní činnosti. Na ostrově jsou totiž podobné aktivity zakázány. "Čekáme na to, až se vyjádří Povodí Labe, jestli ten přístavní můstek na slepém rameni můžeme postavit," uvedl místostarosta Jan Pospíšil (TOP 09). Předpokládá ale, že zahájení provozu v příštím roce nebude nic bránit.

Město získalo na akci 700 000 korun z grantu TPCA Partnerství pro Kolínsko. Kromě mola chce na ostrově vybudovat odpočívadlo pro cyklisty a místo na grilování. Počítá se i s tím, že na ostrově bude trvale správce, který se bude mimo jiné starat o zeleň. Na jeho plat by si město mělo vydělat právě provozováním šlapadel.

Vyčištění Labe

"Ten ostrov je úžasným místem, to ví všichni, ale jeho využitelnost byla slabší. Mimo festivaly to bylo jen tradiční procházkové místo, kam lidé chodili s dětmi. Chceme nabídnout i možnost jiného využití," řekl Rakušan.

V laguně slepého ramene Labe byla ještě v 50. letech minulého století plovárna. Donedávna bylo říční koryto značně zarostlé. Kolín ve spolupráci s Povodím Labe usiloval o jeho vyčištění deset let.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz